نمایشگاه چهار دهه كشفیات باستان شناسی ایران در موزه ملی

تهران- ایرنا- رئیس موزه ملی از برگزاری نمایشگاه چهار دهه كشفیات باستان شناسی ایران خبر داد و گفت: 260 اثر تاریخی از 118 محوطه تاریخی در بازدید عموم قرار می گیرد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، جبرئیل نوكنده روز سه شنبه در شانزدهمین گردهمایی باستان شناسی ایران كه تالار همایش موزه ملی برگزار شد، از افتتاحیه نمایشگاهی با عنوان «چهار دهه میراث باستان شناسی ایران» در محل موزه ملی خبر داد و گفت: سازمان میراث فرهنگی به مناسبت پاسداشت چهلمین سالگرد پیروزی شكوهمند انقلاب اسلامی ایران و با حمایت و پیگیری های مستمر اداره كل موزه ها و اموال منقول تاریخی و با همكاری فرماندهی یگان حفاظت این نمایشگاه برگزار می كند.
وی افزود : طبق تصمیمات اولیه، مقرر شد از محوطه های كاوش شده در 40 سال اخیر از هر استان كشور 10 اثر تاریخی به تهران ارسال شود.
وی با اشاره به این كه برخی از استان‌ها در همان روزهای آغازین با هماهنگی های لازم آثارشان را ارسال كردند، ادامه داد: از مجموعه 388 قلم آثار رسیده هیات كارشناسی260 اثر را بر اساس فاكتورهای علمی و نمایشگاه انتخاب كرد.
نوكنده گفت: این نمایشگاه دربرگیرنده آثاری با قدمت بیش از 200 هزار سال پیش تا قرون میانی اسلامی است و نتایج یافته‌های 118 محوطه تاریخی كه در طی چهار سال اخیر مورد كاوش های علمی و پژوهشی باستان شناسی قرار گرفته‌اند است.
وی افزود: از سوی دیگر شانزدهمین همایش باستان شناسی و ارائه دستاوردهای علمی باستان شناختی و نتایج پژوهش‌های میدانی همواره یكی از مهمترین رویداد های باستان شناسی كشور شمرده می‌شود.
نوكنده با بیان این كه مطالعات باستان شناسی خاستگاه تمدن و فرهنگ ها را روشن می كند، افزود: با مستند سازی می توان به انتقال دستاوردها و تجربه های پیشینیان، مسیر آینده را برای بشر روشن كرد كه بدون شك یكی از راه های توسعه و حل مشكلات عصر جدید اتكا به پیشینه تاریخی و موارد فرهنگی این مرز و بوم است.
وی ادامه داد: انجام مطالعات و پژوهش های باستان شناسی و ارائه مدارك مستند به باستان‌شناختی می‌تواند، نقش موثری در این زمینه ایفا كند و بر پایه آن تعامل و تقابل فرهنگ در طول تاریخ دست یافت.
وی با اشاره به این مهم كه آنچه از گذشته برای ما باقی مانده زیبا است، گفت: در رسالتی كه بر دوش باستان‌شناسان قرار دارد این است كه نتایج این بررسی های دقیق علمی به نسل های آینده عرضه شود.
وی با بیان این كه می توان با بهره‌گیری از این دستاوردها رونق و شكوفایی كشور را به عرصه ظهور رساند، ادامه داد: شانزدهمین گردهمایی باستان‌شناسی ایران و گشایش نمایشگاه چهل چهار دهه فعالیت های باستان شناسی ایران در حالی آغاز می‌شود كه فاصله چندانی با بهار طبیعت نداریم.
وی اضافه كرد: آثار تاریخی این نمایشگاه آثاری از شمال، جنوب، شرق و غرب كشور است.
نوكنده گفت: در این نمایشگاه دانش، فرهنگ قوم و اجدادی خودمان را مرور می كنیم در عین حال این رنگین كمان قومیت و فرهنگی به ما یاد آوری می كند كه همه تنوع و گستردگی، در یك هویت و وحدت ملی به نام ایران قرار گرفته است. كه عرصه خودباوری و رشد و سازندگی با اتكا بر چنین ظرفیت‌های فرهنگی و قومی است.
شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران با حضور باستان شناسان ایرانی و خارجی از كشورهای ژاپن، دانمارك، ایتالیا، آلمان، اتریش، فرانسه، چین، گرجستان و كانادا از امروز آغاز و به مدت سه روز ادامه دارد.
نتایج فعالیت های میدانی باستان شناسان ایرانی و خارجی در سال های 1395 و 1396 در قالب هشت نشست تخصصی در این گردهمایی مورد بررسی قرار می گیرد.
فراهنگ**3377**3009