اجرای فوری سازكار ویژه مالی فضای كنونی علیه اروپا را تغییر می دهد

تهران - ایرنا - رییس شورای راهبردی روابط خارجی گفت: عملكرد سریع‌تر اروپا در اجرای سازوكار ویژه مالی (اینستكس) می‌تواند فضای كنونی را علیه اروپا تغییر دهد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی شورای راهبردی روابط خارجی، «كمال خرازی» در دیدار هیاتی از اندیشكده فرانسوی مونتین اظهارداشت: با توجه به رویكردهای همراه با فشار غرب، حساسیت شدیدی در ایران درخصوص FATF وجود دارد.
وی با بیان این كه رویكرد اروپا در قبال برجام، حساسیت‌ها را مضاعف كرده و موجب بی‌اعتمادی افكار عمومی در ایران به اروپا شده است، تصریح كرد: عملكرد سریع‌تر اروپا در اجرای اینستكس می‌تواند فضای كنونی را علیه اروپا تغییر دهد.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین درباره سوریه یادآور شد: با وجود برخی اختلاف‌نظرها بین ایران، روسیه و تركیه، سه كشور منافع مشتركی در ایجاد ثبات و امنیت در سوریه دارند و رایزنی‌های بین سه كشور در این خصوص مفید و سازنده بوده است.
خرازی به تشدید لفاظی‌های نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران اشاره و تصریح كرد: نتانیاهو برای انتخابات نیاز به نمایش قدرت دارد اما به خوبی می‌داند كه هر گونه تحرك علیه منافع ایران برایش انتحار سیاسی خواهد بود.
وی با تاكید بر این كه همه كشورها باید هدف ایجاد ثبات و آرامش را در سوریه پیگیری كنند، گفت: نیروهای خارجی كه بدون هماهنگی با دولت سوریه در این كشور حضور دارند، باید هر چه سریع‌تر خاك سوریه را ترك كنند.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی ایجاد بحران در سوریه را در راستای منافع رژیم صهیونیستی دانست و در پاسخ به سوالی درباره چرایی سفر بشار اسد رییس جمهوری سوریه به ایران بدون اعلام قبلی گفت: به دلیل رعایت مسائل امنیتی، این سفر بدون اعلام قبلی انجام گرفت.
خرازی با یادآوری این كه ملت سوریه به شدت از تروریسم ضربه خورده است، افزود: ملت سوریه از اسد برای ایجاد آرامش و همچنین مقابله با تروریسم حمایت می‌كند.
وی تصریح كرد: تحلیل دولت‌های اروپایی از تحولات در سوریه و دیدگاه ملت این كشور واقع بینانه نیست.
رییس شورای راهبردی روابط خارجی همچنین با اشاره به تحولات و اعتراضات مردمی در اروپا گفت: منافع آمریكا در راستای تضعیف اروپا تعریف شده است و حمایت آمریكا از برخی تنش‌ها و رخدادهای اعتراض‌آمیز در كشورهای اروپایی در راستای تضعیف اروپاست.
سیام**9314**1336