پیشنهاد شریعتمداری برای افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون

تهران- ایرنا- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی پیشنهاد كرد برای تحقق افزایش سرمایه هزار میلیارد تومانی بانك توسعه تعاون در سال آینده، دولت سهامی كه می خواهد واگذار كند را در اختیار این بانك قرار دهد تا در بازار بورس بفروشد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا محمد شریعتمداری امروز (سه شنبه) در مراسم هفتمین جشنواره ملی تعالی مدیریت تعاونی با تاكید بر تقویت بخش تعاون، یكی از راهها را كمك به افزایش سرمایه بانك توسعه تعاون دانست و با اشاره به مصوبه لایحه بودجه سال آینده برای افزایش سرمایه این بانك دولتی اظهار داشت: هزار میلیارد تومان منابع روی كاغذ تصویب شده است كه امیدواریم از روی كاغذ بیرون بیاید و به اشكال گوناگون در اختیار ما قرار گیرد.
شریعتمداری افزود: حتی دولت می تواند معدل این عدد را از سهامی كه قصد واگذاری آن را دارد، تامین كرده و سهام در اختیار بانك توسعه تعاون قرار دهد تا این بانك خودش آن را در بورس عرضه كند.
وی با تاكید بر اینكه در شرایط كنونی لازم است تا تخصیص منابع بودجه و تسهیلات بر اساس اولویت بندی و نیاز واقعی صورت گیرد، افزود: منابع و بودجه كشور را نباید فقط صرف كارمندانی كرد كه صبح به ادارات آمده و بعد از ظهر محل كار خود را ترك می‌كنند در حالی كه در سایر بخش‌ها می‌توان از این میزان هزینه، بهره وری بیشتری كسب كرد.
وی تاكید كرد: بانك توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون از بخش هایی هستند كه باید برای تامین سرمایه مورد نیاز آنها به منظور حمایت از تعاونی های كشور و اشتغال زایی اقدامات جدی انجام شود.
وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی ادامه داد: عرضه سهام بانك توسعه تعاون در بورس یكی از اقداماتی است كه می‌توان برای تأمین سرمایه این بانك انجام داد.
عضو كابینه دولت دوازدهم از برگزاری جلسه شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه با حضور معاون وزیر تعاون خبر داد و گفت: محور این جلسه رایزنی برای تخصیص 500 میلیون دلار اعتبار به صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون و بانك توسعه تعاون است كه این جلسه امروز در حال برگزاری است و امیدواریم به نتیجه برسد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اعمال تحریم های ظالمانه و تشدید آن علیه ایران گفت: نظام سلطه با تحریم های بی امان و گسترده سعی دارد تا اقتصاد نظام جمهوری اسلامی ایران را فلج كرده و بدین ترتیب با ایجاد نارضایتی عمومی، مردم را در مقابل نظام قرار دهد اما خوشبختانه ملت بزرگ ایران علیرغم تمامی مشكلات اقتصادی و معیشتی نشان داده اند كه یار و همراه نظام هستند.
وی با بیان اینكه دولت به خوبی از همه مشكلات مردم آگاهی دارد، افزود: دولت جزئی از این ملت است و به همین دلیل تلاش دارد تا راهكاری در مقابل مشكلات مردم پیدا كند.
این عضو كابینه دولت دوازدهم اظهار داشت: یكی از تبعات جدی تحریم های ظالمانه پایین آمدن سطح دسترسی و تامین مواد اولیه است كه این امر منجر به كاهش تولید، افزایش بیكاری، جلوگیری از اشتغال زایی و بالا رفتن نارضایتی اجتماعی می‌شود؛ دشمنان تلاش دارند تا بدین‌ترتیب برای نظام جمهوری اسلامی ایران چالش سازی كنند.
شریعتمداری بهترین راه حل برای عبور از تحریم ها را اشتغال زایی دانست و تصریح كرد: اگر می خواهیم كشور را از تحریم ها نجات دهیم باید به مقابله با بیكاری برویم .
وی تاكید كرد: ضرورت دارد تا روحیه مشاركت جویانه را برای تسریع روند امور و تقویت بخش تعاون در كشور تقویت كنیم، البته در حال حاضر هر بخش و یا هر فرد می‌تواند همه امور را به بهترین نحو انجام دهد اما ما نیاز داریم كه بتوانیم در قالب مشاركت همه فعالیت ها را ساماندهی كنیم.
این مقام مسئول با تاكید بر اینكه تهدیدها و تحریم‌ها در دل خود فرصت مناسبی را برای رشد و توسعه بخش تعاون به همراه دارند، ادامه داد: در موقعیتی قرار گرفته ایم كه شاید فرصت بی‌بدیلی برای توسعه بخش تعاون باشد اما نباید بگذاریم این فرصت نیز همانند سایر فرصت‌سوزی هایی كه انجام داده ایم از دست برود.
وی با تأكید بر ضرورت تقویت بخش تعاون و بالا بردن روحیه مشاركت جویانه در كشور تصریح كرد: در كنار تقویت بخش تعاون لازم است ارتقاء وضعیت تشكل ها، ایجاد تعاونی های مختلف، ساماندهی روابط بین تعاونی ها، تشدید نظارت در بخش تعاونی، واگذاری امور به بخش تعاون و بكارگیری مدیران جوان و شایسته را مورد توجه قرار دهیم.
شریعتمداری با تاكید بر ضرورت حمایت و تقویت بخش تعاون با استفاده از ابزار بودجه، خاطر نشان ساخت: سازمان فنی و حرفه ای كه می تواند تربیت كننده نیروی انسانی ماهر و كارآمد باشد از بودجه مناسبی برخوردار نیست.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به طلب ۱۷۰۰ میلیارد تومانی بخش تعاون از دولت بابت خصوصی سازی اظهار داشت: هنوز حتی یك ریال از این مطالبات را دریافت نكرده ایم.
شریعتمداری گفت: قرار شده است تا یك و نیم میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی برای مشاغل خرد تخصیص پیدا كند، این در حالی است كه بیشتر از این مبلغ، طرح های اشتغالزایی روی میز شورای استانی اشتغال قرار دارد .
وزیر تعاون كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر ضرورت مصرف درست منابع مالی و تسهیلات كه مقرر شده در قالب مشاغل فراگیر و اشتغال روستایی تخصیص پیدا كند، افزود: فرایند تخصیص و مصرف تسهیلات بررسی می‌شود و اگر انحرافی در این مسیر وجود داشته باشد، دریافت كنندگان وام باید سود ۱۸ درصد پرداخت كنند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر ضرورت افزایش بودجه نظارت و حسابرسی در وزارت تعاون، گفت: ما شاهد اعتراض تعاونی‌های مسكن دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف هستیم كه این امر می طلبد تا نظارت دقیق‌تری بر فعالیت تعاونی ها انجام شود.
وی ادامه داد: بودجه نظارت و حسابرسی وزارت تعاون ۱۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده در حالی كه فقط برای یك پرونده دستمزد ۲۵۰ میلیون تومانی مطالبه شده است.
این عضو كابینه دولت دوازدهم با اشاره به اهمیت تعاونی های مرزنشین برای واردات مواد اولیه به كشور، گفت: نباید به این دل خوش باشیم كه از ظرفیت تعاونی های مرزنشین برای واردات كالای نهایی و مصرفی استفاده می كنیم زیرا این مساله به ضرر بخش تولید است و در اشتغالزایی كشور نقش منفی ایفا می‌كند.
شریعتمداری تصریح كرد: لازم است از ظرفیت تعاونی‌های مرزنشین برای واردات مواد اولیه استفاده شود تا بدین ترتیب حمایت لازم از بخش تولید صورت بگیرد.
وی با اشاره به اهمیت بازاریابی برای رشد و توسعه تعاونی ها خاطرنشان ساخت: تعاونی ها لازم است سهم مناسبی از بازار های داخلی و ملی را داشته و پس از آن در اندیشه حضور در بازارهای بین المللی باشند.
اقتصام **9454**2022