۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۰
کد خبر 83232018
۰ نفر
كاهش نویسنده های زن و اوج گیری ادبیات كودك

تهران - ایرنا - جدول یكصد كتاب (انگلیسی زبان) پرفروش سال 2018 نشان می دهد تعداد نویسنده های زن در این فهرست كاهش و محبوبیت ادبیات كودك افزایش یافته است.

روزنامه انگلیسی گاردین در گزارشی 100 كتاب پرفروش انگلیسی زبان سال 2018 را اعلام و تحلیلی از ذایقه كتاب دوستان همچنین تنوع نویسندگان زن و مرد ارائه كرد.
بر اساس این آمار بیشترین فروش در این سال با فروش بیش از 846 هزار نسخه به یك رمان متعلق است به كتاب «الینور آلیفنت كاملا خوب است» از گیل هانی من كه به همین نام به فارسی نیز در دست علاقمندان است، كتاب بعدی با فاصله ای نسبتا زیاد 470 هزار نسخه فروخته است و تا عنوان دهم جدول آثار رقم فروش به 270 هزار نسخه می رسد.
به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از این روزنامه انگلیسی، همواره دو راهبرد متناقض برای رسیدن به فروش میلیونی در بازار كتاب وجود دارد؛ اول اینكه كتاب اواسط زمستان یا اول بهار منتشر شود تا پایان سال میلادی به فروش خوبی دست یابد؛ این رهبرد در گذشته برای نویسندگان جوانی مانند «پائولا هاوكینز» (نویسنده كتاب «دختری در قطار ترجمه شده به فارسی») و «ال جیمز» (نویسنده كتاب «پنجاه سایه تاریك تر») مفید بوده است.
همچنین روش «گیل هانی من» در به دست آوردن موفقیت برای فروش خوب كتابش به نام «الینور آلیفنت كاملا خوب است» بود كه 25 ژانویه 2018 منتشر شد و تا پایان سال بیش از 806 هزار نسخه از آن فروش رفت؛ این كتاب فاصله 300 هزار نسخه ای در فروش با نخستین رقیب خود در جدول دارد.
راهبرد دیگر كه روشی متداول تر و منطقی تر به نظر می رسد؛ انتشار كتابی با جلد سخت از یك نویسنده مشهور دقیقا كمی قبل از تعطیلات پایان سال میلادی است تا هزاران نسخه از آن در چند هفته به فروش برسد؛ این رویكرد برای «دیوید ویلیامز» و «جف كنی» (نویسندگان حوزه كتاب كودك)در كسب و حفظ صدر جدول پرفروش ها مفید بوده است.
اما در سال گذشته «میشل اوباما» همسر رئیس جمهوری سابق آمریكا با انتشار كتاب «شدن» مهمانی مردانه نویسنده های پرفروش مرد برهم زد و توانست به رتبه هشتم این جدول با فروش نزدیك به 300 هزار نسخه برسد. كتاب وی كه در ماه نوامبر (آبان/آذر) منتشر شد و تا پایان سال به فروش بالای 280 هزار نسخه ای رسید، نشان داد ژانر زندگی نامه فرد نامدار كه پیش از این روبه زوال تصور می شد، می تواند هنوز كتاب دوستان را به خود جلب كند؛ اگر نویسنده شخصیت جذابی داشته باشد و صادقانه و بی طرف بنویسد.

** عقب نشینی زنان نویسنده
هر چند عملكرد میشل اوباما و گیل هانی من در این فهرست عالی بوده است، آنها تنها دو نویسنده زنی هستند كه در 10 نویسنده پرفروش می بینیم و با اینكه هانی من در صدر فهرست قرار دارد و این جایگاه متداولی برای یك زن نویسنده نیست؛ نویسنده های زن در كسب موقعیت برتر نسبت به سال 2017 عقب نشینی كرده اند.
افزون بر این، نویسنده های مرد توانسته اند ضمن حفظ موقعیت شان در ادبیات كودك سلطه خود را نیز در این ژانر تقویت كنند؛ همچنین بیشتر 25 كتاب ژانر جنایی جدول نیز به آنها تعلق دارد؛ در حالیكه در ژانرهای فرعی وحشت روانشناختی كه معمولا زنان در آنها بهتر ظاهر می شوند كمتر كتاب نوشته شده است.
در جمع بندی فهرست 65 نویسنده مرد و 35 نویسنده زن در فهرست وجود درد كه تغییری اساسی در آن نسبت به سال 2017 با وجود 50 نویسنده زن و 40 نویسنده مرد است.
غیر از این وضعیت رمان های معاصر در این جدول نیز زیاد خوب نیست و نسبت به سال قبل بدتر شده است و با اینكه كتاب الینور اولیفنت به موفقیت خوبی دست یافته است استثنایی تلقی می شود و رمان ها بیشتر در گذشته یا آینده روی می دهند.
نگاهی به 10 اثر اول این جدول نشان می دهد كتاب های كودك، وحشت و زندگینامه محبوب تر از رمان بوده اند و غیر از كتاب الینور آلیفنت كاملا خوب است یك كتاب رمان دیگر توانسته تا رسیدن به 10 اثر بعدی نظر كتاب دوستان را جلب كند.
فراهنگ ** 9157 ** 1355 **