۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۲
کد خبر 83231919
۰ نفر
ضرورت تولید محتوای جذاب باستان شناسی برای جوانان

تهران- ایرنا- رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت تولید محتوای تخصصی باستان شناسی گفت: باید كتاب و محتوای جذاب در این حوزه، برای عامه مردم بخصوص جوانان تدوین شود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی اصغر مونسان روز سه شنبه در شانزدهمین همایش سالانه باستانشناسی در تالار همایش های موزه ملی، گفت: ما همواره در تمام علوم به دنبال به روز شدن هستیم اما حوزه باستانشناسی، علمی مربوط به گذشته و كاوش برای كشف تمدن قدیم است.
وی با بیان كه ایران دارای سابقه طولانی و تمدن ساز بوده است، گفت: همكاران ما در حوزه باستانشناسی با حداقل بودجه در كشوری كه دارای شهرهای تاریخی است جانانه تلاش می كنند تا هویت سرزمین را احیا كرده كه موجب فخر است.
مونسان افزود: ایرانیان همواره با همسایگانشان در ارتباط دوستانه بوده اند و رفتارهای پسندیده ای كه امروز برخی از ملت‌ها به انجام آن افتخار می كنند توسط ایرانیان در هزاران سال قبل انجام می شده است.
وی گفت: هرچه به موضوع باستان شناسی توجه شود، كم است و امیدواریم با مدیران جدید رویكرد جدیدی پیدا كنیم.
مونسان افزود: باید در آموزش و پرورش موضوع باستان شناسی طوری مطرح شود كه برای عامه مردم جذاب شود و در این مسیر، پژوهشگاه میراث فرهنگی باید با همكاری وزارت آموزش و پرورش برای تدوین منابع درسی جذاب حوزه باستانشناسی فعالیت كند.
وی علاقمندی مردم به بازدید از موزه‌ها را خوب ارزیابی كرد و افزود: باید برای تولید منابع و كتاب حوزه باستانشناسی برای عامه مردم بخصوص جوانان تلاش شود.
شانزدهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران با حضور باستان شناسان ایرانی و خارجی از كشورهای ژاپن، دانمارك، ایتالیا، آلمان، اتریش، فرانسه، چین، گرجستان و كانادا از امروز آغاز و به مدت سه روز ادامه دارد.
نتایج فعالیت های میدانی باستان شناسان ایرانی و خارجی در سال های 1395 و 1396 در قالب هشت نشست تخصصی در این گردهمایی مورد بررسی قرار می گیرد.
فراهنگ**3377**3009