برف زمستانی شكوفه های بادام را زمین گیر كرد

شهركرد- ایرنا- در حالی كه بخشی از باغات بادام چهارمحال و بختیاری از اواخر بهمن ماه شروع به گلدهی كرده بودند با ورود موج شدیدی از سرما و برف به این استان در روزهای اخیر بخشی از این باغات با پدیده سرمازدگی مواجه شد.

به گزارش ایرنا، استان چهارمحال و بختیاری با تولید سالانه 24 هزار تن بادام آبی در سال رتبه نخست تولید بادام در كشور طی سالهای گذشته را به خود اختصاص داده است اما تغییرات اقلیمی و نوسانات دمای هوا در فصل زمستان سبب شده تا این ظرفیت مهم با چالش جدی مواجه شود و خسارت های را بر روی دست باغداران بگذارد.
سطح زیر كشت باغات در استان چهارمحال و بختیاری 42 هزار هكتار است كه 16 هزار هكتار آن معادل 37 درصد به كشت بادام اختصاص دارد و بیشترین وسعت این باغات با 9 هزار هكتار مساحت در شهرستان سامان قرار دارد.
اما آنچه بیم سرمازدگی درختان بادام استان را بیش از سالهای گذشته كرده بود گلدهی درختان بادام در بهمن ماه بود كه در همین خصوص كارشناسان هواشناسی نسبت به این موضوع هشدار داده بودند كه امكان سرمازدگی این درختان بالا است.
اما همانطور كه پیش بینی می شد بارش سنگین برف در روزهای گذشته و پس از آن كاهش شدید دما تا 20 درجه سانتیگراد زیر صفر سبب شد تا درختان بادامی كه بخصوص در حاشیه زاینده رود شكوفه زده بودند، با سرمازدگی روبرو شوند.
معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری در همین خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: با بارش برف و كاهش محسوس دما طی روزهای اخیر، درختان بادامی كه شكوفه داده بودند با پدیده سرمازدگی مواجه شدند.
مهرداد قطره سامانی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا ادامه داد: ماندگاری هوای سرد از شب تا صبح و تداوم آن برای چندین روز متوالی سبب شد تا 20 تا 25 درصد درختان بادام استان كه بیشتر ارقام مامایی و پوست كاغذی است سرمازده شوند و شكوفه های خود را از دست دهند.
وی با اشاره به تداوم هوای سرد در استان برای روزهای آینده، اظهار داشت: این وضعیت سبب می شود تا گلدهی مابقی درختان بادام تا سه هفته به تاخیر افتد كه از سرمازدگی آنها جلوگیری می كند.
این كارشناس مسائل اقلیم شناسی افزود: گلدهی درختان بادام در بهمن ماه به طور كامل امر غیرطبیعی است و می توان گفت این درختان یك ماه زودتر از موعد خود شكوفه داده اند.
قطره سامانی خاطرنشان كرد: در یك دهه اخیر به سبب ناهنجاری های سیستم دمایی در استان شاهد گلدهی درختان بادام زودتر از زمان طبیعی خود بوده ایم و این موضوع در سال هایی كه با كاهش دما در اسفند و فروردین روبه رو می شویم منجر به سرمازدگی درختان می شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز با اشاره به تغیییرات اقلیمی و گلدهی زودهنگام درختان بادام در استان اظهار داشت: امسال همچون سالهای اخیر شاهد گلدهی زودهنگام درختان بادام در استان بودیم و این موضوع خسارتهایی به باغات وارد می كند.
ابراهیم شیرانی افزود: مساحت درختان بادام در استان 14 هزار و 500 هكتار است كه بخش زیادی از آن در شهرستان سامان قرار دارد و امسال نیز بخشی از این باغات دچار سرمازدگی شده است.
وی با بیان اینكه راهكارهای كوتاه مدت برای مقابله با سرمازدگی درختان بادام موثر واقع نمی شود، تصریح كرد: تنها راهكار موثر برای جلوگیری از خسارت سرمازدگی به درختان، كشت ارقام دیرگلده است كه در عین حال با استقبال كشاورزان روبرو نمی شود.
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد كشاورزی چهارمحال و بختیاری توصیه كرد تا در باغات جدید بادام، ارقام دیرگلده نظیر شاهرود كاشته شود تا با خظر سرمازدگی روبرو نشوند.
به گزارش ایرنا، بارش برف در برخی از نقاط چهارمحال و بختیاری در هفته دوم اسفندماه تا دو متر و در گردنه های سخت گذر تا 4 متر نیز رسید.
7363/2097

سرخط اخبار استان‌ها