۱۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 83231588
۰ نفر
دستفروشي، آينه رفاه جامعه

تهران- ايرنا- واقعيت اين است كه هر چه تعداد دستفروشان در جامعه‌اي افزايش يابد به همان نسبت مي‌توان وضع درآمدي و معيشتي و رفاه مردم را سنجيد. دستفروشي آينه جامعه است، آينه‌اي كه ديدن تصوير داخل آن بايد غم‌انگيز باشد.

تماشاي هر روزه دستفروشاني كه اين روزها اطراف بسياري از خيابان‌هاي شهرهاي بزرگ كشور از جمله خيابان‌هاي معروفي چون وليعصر تهران را قرق كرده‌اند، از چند منظر قابل بررسي است.

اول: اين‌كه هر چه تعداد دستفروشان در كوچه و خيابان بيشتر شود، به همان نسبت مي‌تواند نشان‌دهنده يك بحران شديد اجتماعي باشد. بحراني كه قشرهاي مختلف افراد جامعه را براي كسب درآمد بيشتر از خانه به خيابان كشانده است.

از يك ماه پيش تاكنون فضاي پياده‌راه‌هاي‌ تهران، خصوصاً خيابان وليعصر هر روز از روز گذشته زير بساط دستفروشان رفت. جالب اينجاست كه اتفاقا در اين خيابان خصوصا ضلع غربي آن صدها مغازه با تنوع اجناس مختلف در حال كاسبي‌اند و به موازات آنها دستفروشان گاه اجناسي را روي خيابان پهن مي‌كنند كه شبيه كالاهاي درون ويترين است. بسياري از اين كاسب‌ها البته گاه به اين افراد اعتراض مي‌كنند و برخي ديگر به قول خودشان وقتي مي‌بينند اعتراض‌ها فايده‌اي ندارد، مجبورند به تماشاي بساط‌هاي آنها بنشينند.

دوم: خوشبختانه خبري از سوي ماموران شهرداري نسبت به برخورد قهري با اين قشر از جامعه نيست. شايد مسئولان شهري به همان نسبت مسئولان دولتي و انتظامي دريافتند به دليل افزايش ناگهاني قيمت تمامي كالاها و تورم 70 تا 120درصدي در جامعه فشار بيشتر را طبقه‌اي دارد تحمل مي‌كند كه درآمد كمتري دارد و نه تنها جزو طبقه متوسط نيست كه ديگر به هيچ وجه در قالب اين طبقه نمي‌گنجد و كاملا به طبقه فقرا با حداقل درآمدها ملحق شده است.

سوم: با نگاهي به دستفروشان اين خيابان و ديگر خيابان‌هاي تهران و اجناسي كه آنها روي زمين پهن كرده‌اند، مي‌توان خاستگاه اجتماعي اغلب آنها را به راحتي پيدا كرد. در عين حال ميانگين سني اين افراد كه بيشتر جوانان بين 20 تا 35 سال هستند، نيز به صورتي گوياي اين واقعيت است كه بيكاري به شكلي گسترده طيف جوانان را نشانه گرفته است و آنها براي كسب درآمد و تامين هزينه‌هاي روزانه زندگي راهي جز دستفروشي ندارند. ضمن آنكه همه اين افراد مي‌دانند دستفروشي شغلي نيست كه بتواند برايشان درآمد پايداري ايجاد كند، اما چون چاره‌اي ندارند، مجبورند براي تسكين كوتاه‌مدت نگراني‌هاي معيشتي وارد اين جرگه شوند. در گفت‌وگو با آنها درمي‌يابي كه هيچ‌كدام راضي به ادامه اين كار نيستند، اما معتقدند كه بخش كوچكي از بدهكاري‌هاي آنها را جبران مي‌كند و حداقل نان خالي را روي سفره آنها مي‌نشاند.

چهارم: شايد در گذشته دستفروشي شغل كاذب مردانه تلقي مي‌شد و مرد خانه براي تامين هزينه زندگي مجبور بود كه خنزرپنررهاي خود را در خيابان پهن كند تا بر اثر كرم فرد پياده‌اي جنسي از او خريداري شده تا پولي نصيبش شود. اما اين روزها در بين دستفروشان مرد كه گاهي به صورت خانوادگي بساط پهن مي‌‎كنند و زنان دوشاش همسرانشان مشغول فروش كالاهاي خود هستند، زناني نيز به صورت انفرادي بساط خود را در اين خيابان و ديگر خيابان‌هاي شهر پهن مي‌كنند تا كمي از زير بار سنگين هزينه‌هاي زندگي بيرون بيايند.
اين روزها شنيدن صداي زنان كه مردم را به خريد اجناس خود ترغيب مي‌كنند امري عادي شده است.

در بين اين زنان چهره‌هاي دختراني ديده مي‌شود كه با توجه به نوع گفتار و رفتار آنها به نظر مي‌رسد حتما راه دانشگاه را سفيد كردند و در طاقچه خانه‌شان مدرك ناقابل ليسانس يا بالاتر جاخوش كرده است و او شايد شب‌ها بعد از خستگي طاقت‌فرساي ايستادن در كف خيابان و ناز و اداي خريداران را كشيدن، وقتي به منزل مي‌رسد گوشه چشمي به مدرك تهي از اعتبار خود بكند.

پنجم: در كنار بساطي‌هاي خيابان وليعصر اما مي‌توانيد انواع و اقسام آهنگ‌ها را بشنويد، از نوازندگان دوره‌گرد و آماتور سازهايي مثل سنتور و ني تا نوازندگان حرفه‌اي و كاربلد دف و ني و ضرب و ويلون. در بين اين قشر از افراد جامعه شايد برخي خاستگاه اجتماعي بهتري از ديگران داشته باشند، اما همه اينها دردهاي مشتركي دارند كه خيابان و كف پياده‌رو آنها را به هم وصل مي‌كند و حال با نزديك شدن به نوروز اين افراد به همراه ديگران اضافه مي‌شوند و به گمان خود ملودي‌هاي شادي را تقديم پيادگان اين خيابان وليعصر مي‌كنند.

واقعيت اين است كه هر چه تعداد دستفروشان در جامعه‌اي افزايش يابد به همان نسبت مي‌توان وضع درآمدي و معيشتي و رفاه مردم را سنجيد. دستفروشي آينه جامعه است، آينه‌اي كه ديدن تصوير داخل آن بايد غم‌انگيز باشد و مسئولاني كه مدام دم از رفاه مردم مي‌زنند به جاي تماشاي گذراي درون اين آينه، راه‌هايي را براي برون‌رفت اقشار فقير جامعه بيابند و كف خيابان را از بساط فقرا پاك كنند و اميد به آينده را براي آنها به ارمغان بياورند.

منبع: روزنامه همدلي، 1397.12.14
گروه اطلاع رساني**2002**