۱۴ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۸:۲۹
کد خبر: 83231587
۰ نفر
انصارالله:نماينده سازمان ملل بي طرف نيست

تهران -ايرنا- سخنگوي جنبش انصارالله يمن با انتقاد از عملكرد نماينده سازمان ملل در امور يمن در اجراي توافق استكهلم درباره بندر الحديده گفت :وي در اجراي اين توافق بي طرف نيست.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيك،«محمد عبدالسلام» سخنگوي جنبش انصارالله و مذاكره كننده ارشد هيات انصارالله در مذاكرات صلح اين كشور گفت: «مارتين گريفيث» نماينده سازمان ملل متحد در امور يمن گويا نماينده سازمان ملل نبوده و با پرونده يمن همانند نماينده انگليس برخورد مي كند بخصوص پس از توضيح وزارت خارجه انگليس درباره اهداف و مواضع خود در باره توافق استكهلم اين موضوع آشكار تر شد.
وي در واكنش به اظهارات جرمي هانت وزير خارجه انگليس درباره توافق استكهلم درباره الحديده و خروج نيروهاي انصارالله از اين بندر گفت: ادعاهاي هانت غيرمنتظره و عجيب نبود چرا كه كشورش در كنار متجاوزان به يمن بوده و بارها صريحا به اين موضع اذعان كرده است و توافق استكهلم به هيچ شكل به هيچ وجه به وجود طرف هاي بي طرف در اين بندر يا مناطق ديگر اشاره ندارد.
عبدالسلام افزود كه قبول نقش سازمان ملل متحد بعنوان ناظر براي اجراي توافق استكهلم در واقع براي پايان دادن به بهانه ها و توجيه ها و نه تسليم اين بندر به طرف متجاوز بود.
سخنگوي جنبش انصارالله اضافه كرد كه طرفي كه مخالف توافق شكل و مضمون توافق استكهلم است كشورهاي متجاوز و انگليس يكي از پايه هاي آن است .
عبدالسلام تصريح كرد كه طرف مقابل تلاش دارد تا در مسير راه حل الحديده سنگ اندازي كند با اين توجيه كه بايد با نيروهاي محلي توافق كرد كه اين مخالف توافق استكهلم بوده كه در آن درباره نيروهاي محلي در اين بندر توافق نشده است.
اين مقام انصارالله براي بحث و گفت و گو درباره جزئيات يا تفسير توافق انجام شده در استكهلم در صورت نياز اعلام آمادگي كرد و افزود كه فرار سازمان ملل متحد از اجراي اين توافق اين حقيقت را روشن مي كند كه اين سازمان در جهت اجرايي كردن اين توافق حركت نمي كند.
وزير امور خارجه انگليس روز يكشنبه در سفري از پيش اعلام ‌نشده، وارد «عدن» در جنوب يمن شد و هشدار داد كه اگر طرف‌هاي درگير به تعهدات خود در توافق استكهلم عمل نكنند، روند صلح يمن ظرف چند هفته آينده از بين مي‌رود.
وي، خروج نيروهاي نظامي از بندر الحديده را اقدامي حياتي خواند و هشدار داد كه اگر اين اتفاق رخ ندهد، ميليون‌ها يمني بر اثر گرسنگي جان خود را از دست خواهند داد.
قرار بود دوشنبه هفته گذشته مرحله نخست توافق استكهلم اجرايي شود، اما پس از درخواست 'مايكل لوليسگارد' رييس هئيت ناظر بر توافق استكهلم براي ادغام مرحله اول و دوم توافق، اين موضوع به تاخير افتاد.
مرحله اول توافق، استقرار مجدد نيروها را در الحديده و عقب نشيني نيروهاي انصار الله از بندرهاي 'الصليف' و 'رأس عيسي' تا مسافت 5 كيلومتري و عقب نشيني يك كيلومتري نيروهاي دولت مستعفي و فراري منصور هادي از مثلث كيلومتر 7 به شرق مطاحن را شامل مي شود . مرحله دوم هم درباره عقب نشيني انصار الله از بندر الحديده و قسمت هاي بحراني است.
نمايندگان انصار الله و دولت مستعفي و فراري يمن، آذرماه گذشته در نشستي كه با ميانجيگري 'مارتين گريفيث' نماينده ويژه سازمان ملل متحد در استكهلم سوئد برگزار شد، درباره آتش‌بس در شهر و بندر الحديده و بنادر الصليف و رأس عيسي به توافق رسيدند.
با اين ‌حال، انصار الله مي‌گويد كه ائتلاف متجاوز عربي -آمريكايي به تعهدات خود به توافق استكهلم پايبند نيست و در اين مسير كارشكني مي‌كند.
تاكنون چندين بار براي پايان دادن به جنگ يمن تحركاتي صورت گرفته، اما هر بار با كارشكني عربستان و متحدان آن به بن‌بست رسيده است.
خاورم**9366**