مصر هم دنبال توافقات رویایی با عراق است

بغداد - ایرنا - در پی انجام توافقات سریع و همه جانبه بغداد - امان در هفته های گذشته كه از آن به توافقات رویایی برای اردن یاد شده، قاهره هم خواستار توافقات مشابه با بغداد شد.

به گزارش ایرنا، 'علا موسی' سفیر مصر در بغداد روز دوشنبه در دیدار 'حسن الكعبی' نائب رئیس اول پارلمان عراق، گفت كه كشورش مایل است توافقات دو جانبه ای مشابه آنچه بغداد با امان انجام داده است، با عراق داشته باشد.
وی همچنین از پارلمان عراق خواستار حمایت از تقویت روابط میان دو كشور شد.
علا موسی گفت: عراق كشوری محوری در منطقه و دارای تاثیر بسیار بر مسائل جهان عرب و منطقه است و در كنار مصر، ستون قدرت جهان عرب را تشكیل می دهد.
الكعبی نیز در این دیدار با استقبال از گسترش روابط میان دوجانبه بغداد و قاهره گفت كه كشورش بدنبال برقراری روابط راهبردی و سازنده با همه كشورهای عربی و غیر عربی است و آن را در راستای تقویت صلح و ثبات و رفاه ملت های منطقه می داند.
اشاره سفیر مصر در بغداد به توافقات دوجانبه بغداد - امان و درخواست توافق های مشابه برای كشورش، در حالی است كه كم و كیف و بویژه سرعت انجام توافقات یاد شده بازتاب گسترده ای در محافل عراقی داشته است.
سرعت كم سابقه از سرگیری روابط اقتصادی - بعد از یك وقفه سه ساله - بین بغداد و اردن كه از اوائل سال جاری میلادی آغاز شده و منجر به امضای توافقنامه اقتصادی در 7 دیماه و سپسس اجرایی شدن آن در 13 بهمن ماه شد، با انتقادات شدید در داخل عراق مواجه شد.
از جمله بندهای مهم این توافقنامه كه مورد انتقاد قرار گرفته، فروش روزانه 10 هزار بشكه نفت بواسطه تانكرهای حمل سوخت از میادین نفت شمال عراق (چاه های كركوك، صلاح الدین و نینوا) برمبنای قیمت جهانی نفت برنت با در نظر گرفتن كیفیت نفت عراق و كسری هزینه های حمل و نقل از آن است.
معافیت 371 قلم كالای صادراتی اردن به عراق از تعرفه های گمرگی به میزان 75 درصد، ایجاد منطقه صنعتی مشترك در مرزهای دو كشور و ایجاد خط لوله نفت بصره به بندر عقبه در اردن از دیگر بندهای مهم توافقنامه است كه هنوز جزییات آن به طور كامل منتشر نشده است.
عدم انتشار كامل جزییات این توافقنامه و سرعت عمل كم سابقه ای كه در اجرای آن بین نخست وزیران دو كشور انجام شد و كیفیتی كه در اعلام شروع عملی توافقنامه صورت گرفت كه با حضور نخست وزیران دو كشور در گذرگاه «طریبیل» (تنها گذرگاه مرزی بین عراق و اردن) كلید خورد و برخی آن را مشابه توافق رهبران دو كره در آوریل 2018 دانستند، از جمله مسائلی است كه انتقاد را نسبت به این توافقنامه در داخل عراق بیشتر كرده است.
تعدادی از صاحب نظران اقتصادی و نمایندگان پارلمان معتقدند كه این توافقنامه به دلیل امتیازهای ویژه ای كه به امان داده است، اقتصاد عراق را بیش از پیش به حالت فلج در می آورد.
به باور برخی ناظران عراقی، بسیاری از كشورهای عربی كه سالها سیاست طرد و بایكوت عراق را در دوران پس از صدام و نیز حمایت از تروریسم در این كشور دنبال كردند پس از ناكامی در رویكرد آشكارا خصمانه، اكنون با حفظ رویكرد مداخله جویانه خود به ظاهر از در دوستی با عراق وارد شده اند.
برخی ناظران عراقی، عادی سازی و گسترش روابط سابقا تنش آلود عراق با كشورهای عربی را مقدمه چینی برای تقویت روابط با عربستان سعودی می دانند، امری كه در عراق حساسیت های فوق العاده ای درباره آن وجود دارد و همین حساسیت موجب مخالفت های گسترده افكار عمومی با برنامه سفر سال گذشته بن سلمان ولیعهد عربستان به بغداد و لغو آن شد.
با این حال، این ناظران تاكید دارند كه جدا از نیتی كه كشورهای عربی منطقه برای نزدیكی یكباره به عراق دارند، سیاست مستقل دولت عبدالمهدی و تلاش برای عادی سازی و تقویت روابط با همه كشورهای همسایه امری بسیار مثبت و در راستای ثبات و امنیت این كشور و منطقه است.
خاورم*10**380*