نفرات برتر مسابقه فرهنگی آیت الله جمی در آبادان معرفی شدند

آبادان -ایرنا - مسابقه فرهنگی صبر، صداقت، مسئولیت پذیری با محوریت آیت الله جمی امام جمعه فقید آبادان شامگاه دوشنبه با معرفی نفرات برتر در سینما نفت آبادان به كار خود پایان داد.

به گزارش ایرنا در این مسابقه سه تصویر از آیت الله جمی در اختیار دانش آموزان پایه هفتم، هشتم و نهم قرار گرفته و دانش آموزان 18 هزار مفهوم به عنوان برداشت خود از این سه تصویر را برای ستاد بزرگداشت آیت الله جمی ارسال كردند.
سرپرست معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش در این مراسم گفت:آیت الله جمی به عنوان اسوه مقاومت، پایداری و صبر نقش تاثیرگذاری در هشت سال جنگ تحمیلی در آبادان داشت.
عبدالرسول عمادی افزود:آیت الله جمی با خطبه های نماز جمعه همواره عاملی برای افزایش روحیه رزمندگان اسلام و خاری در چشم دشمنان و نیروهای بعثی بود.
وی شركت بیش از 18هزار دانش آموز در مسابقه فرهنگی صبر، صداقت، مسئولیت پذیری با محوریت آیت الله جمی را در سطح كشور بی نظیر توصیف كرد و بیان داشت:این مهم بیانگر مردمی بودن این عالم ربانی است.
به گزارش ایرنا امام جمعه آبادان نیز با بیان برخی ویژگی های اخلاقی آیت الله جمی گفت:یكی از شاخص های این عالم مجاهد حس مسئولیت پذیری وی بود.
حجت الاسلام علی ابراهیمی پور گفت:اگر احساس مسئولیتی كه آیت الله جمی داشت برخی از مسئولان داشتند امروز وضعیت خیابان ها، فاضلاب، پارك ها و آب آشامیدنی آبادان اینگونه نبود.
به گزارش ایرنا در پایان این مراسم از ماندا فخیم نیا، زهرا جنامی فر و سارا بحرانی نفرات اول تا سوم این مسابقه به همراه دبیران آنها با اهدای لوح تجلیل شد.
دهمین سالگرد ارتحال آیت الله حاج غلامحسین جمی نماینده حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری و امام جمعه آبادان 29 آبان ماه در حسینیه ثارالله آبادان برگزار شد.
آیت الله غلامحسین جمی راوی كتاب نوشتم تا بماند در سال 1304 خورشیدی در روستای اهرم تنگستان از توابع بوشهر در خانواده ای مذهبی به دنیا آمد. وی تا كلاس ششم ابتدایی را در این روستا تحصیل كرد و با توجه به علاقه قلبی به دروس حوزوی به برازجان و سپس بوشهر عزیمت كرد.
این عالم ربانی در سال 1327 خورشیدی در سفر به آبادان با روحانی مبارز شیخ عبدالرسول قائمی موسس حوزه علمیه آبادان آشنا و برای ادامه تحصیل وارد این مدرسه شد.
پس از مدتی اقامت در آبادان برای ادامه تحصیل به نجف اشرف رفت و از محضر آیت الله راستی كاشانی و در مجلس درس حاج شیخ محمدعلی مدرس شركت كرد. وی بعد از بازگشت از نجف در آبادان ماندگار شد.
آیت الله جمی در طول زندگی بابركتش منبر را به كانونی برای روشنگری و اطلاع رسانی مردم علیه رژیم تبدیل كرده بود و از همین طریق با رژیم پهلوی مبارزه می كرد.
وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان نخستین امام جمعه آبادان منصوب شد.
مرحوم آیت الله جمی در طول دوران دفاع مقدس یكی از دژهای تسخیر ناپذیر رزمندگان اسلام بود و همیشه یار و یاور رزمندگان و مردم بی دفاع آبادان بود.
آیت الله جمی 24 سال امامت جمعه آبادان را عهده دار بود و در دوران دفاع مقدس و بازسازی در آبادان حضوری فعال داشت.
این عالم ربانی دی ماه سال 1387 در سن 83 سالگی در بیمارستان امام (ره) آبادان به دیار باقی شتافت و بنا به وصیتش پیكر وی در وادی السلام نجف اشرف آرام گرفت.
3018/6068