حمایت برلین از برنامه هسته ای ایران

تهران-ایرنا- مدیركل منطقه ای وزارت خارجه آلمان در دیدار با عراقچی گفت: برلین از برجام و برنامه هسته ای ایران حمایت می كند.

به گزارش ایرنا، فلیپ اكرمان مدیركل منطقه ای وزارت امور خارجه آلمان كه در چارچوب مشورت های سیاسی به تهران سفر كرده است، عصر دوشنبه با سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امور خارجه كشورمان دیدار و گفت وگو كرد.
آكرمان در این دیدار با اشاره به اهمیت برجام بعنوان نشانه ای از موفقیت دیپلماسی و همچنین انتقاد از تصمیم آمریكا برای خروج از برجام، اراده كشورش برای ادامه حمایت از توافق هسته ای را مورد تاكید قرار داد.
وی درخصوص تشكیل سازوكار مالی اینستكس اظهار داشت: علاقه مندی شركت ها برای كار با ایران بعد از تشكیل سازوكار جدید بیشتر شده و تلاش برای اجرایی كردن آن در اولویت برلین قراردارد.

**انتقاد از طولانی شدن فرآیند تشكیل سازوكار مالی اروپا
در این دیدار دكتر عراقچی با اشاره به مواضع سیاسی كشورهای اروپایی برای حفظ برجام و همچنین اقدام اخیر سه كشور آلمان، فرانسه و انگلیس در ایجاد اینستكس، از طولانی شدن فرآیند تشكیل سازوكار انتقاد كرده و خاطرنشان ساخت: گام اخیر تنها بخشی از تعهدات طرف مقابل در اجرای برجام بوده و انتظار می رود طرف اروپایی برای نتایج عملی و ملموس برجام و عملیاتی شدن هر چه سریعتر اینستكس تلاش جدی تری به عمل آورد.
معاون سیاسی وزارت خارجه افزود: تنها وجود اراده سیاسی برای حفظ برجام كافی نیست و اروپا باید برای حفظ آن اقدامات عملی انجام دهد و هزینه بپردازد.
عراقچی همچنین با اظهار ناخرسندی از تصمیم دولت آلمان برای تعلیق پرواز های هواپیمایی ماهان، ضرورت بازنگری در این خصوص را مورد تاكید قرار داد.
در این ملاقات درخصوص روابط دوجانبه و آخرین تحولات منطقه ای نیز گفت وگو و تبادل نظر شد.
شبك**1983**1708

سرخط اخبار جهان