۱۳ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۱:۲۰
کد خبر: 83231390
۰ نفر
همسایگان در اولویت روابط تجاری ایران قرار دارند

آبادان - ایرنا - رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران گفت: كشورهای همسایه در توسعه پیوندهای تجاری در اولویت هستند و رویكرد دولت در روابط بازرگانی با كشورهای خارجی معطوف به همسایگان است.

به گزارش ایرنا، مهدی میراشرفی دوشنبه شب در جریان بازدید از گمرك بندر امام خمینی استان خوزستان در جمع خبرنگاران افزود: در این راستا ارتباط ویژه تجاری با این كشورها داریم به طوری كه در 11 ماه گذشته 40 میلیارد دلار كالای غیر نفتی به كشورهای همسایه صادر شده كه برابر با دوره مشابه سال گذشته است.
وی از چین به عنوان شریك نخست و كشور عراق به عنوان شریك دوم تجاری ایران در زمینه صادرات نام برد.
او اظهار داشت: چین با 8،3 میلیارد دلار و عراق با 8،2 میلیارد دلار صادرات خارجی به عنوان شریك های نخست و دوم تجاری ایران محسوب می شوند.
میراشرفی افزود: همچنین در این مدت 38،5 میلیارد دلار كالا وارد كشور شد كه بخشی از آن واردات ماهانه یك میلیارد دلار كالاهای اساسی به كشور بوده است.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران تراز تجاری ایران را 1،5 میلیارد دلار مثبت اعلام كرد و گفت: به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال گذشته در 11 ماه پیش 700 هزار تن افزایش واردات كالاهای اساسی را تجربه كردیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین به برنامه های گمرك در كشور اشاره كرد و گفت: برنامه های گمرك در شرایط تحریم بیشتر متمركز بر افزایش اختیارات اجرایی گمركات بوده تا بهتر بتوانند به فعالیت های ستادی پرداخته و از اختیارات كافی برای تسهیل در تجارت و افزایش توان خدمات رسانی به مردم برخوردار شوند.
میراشرفی به تفویض اختیار به گمركات كشور در رابطه با تعیین ارزش كالاهای وارداتی نیز اشاره كرد و گفت: در بخش فنی یكی از مباحث مهم در گمرك تعیین ارزش كالاهای وارداتی بود كه در بخشنامه ای به همه گمركات كشور ابلاغ و عملیات تعیین ارزش كالاها به گمركات كشور تفویض اختیار شده و انتظار می رود از ابتدای سال آینده اجرایی شود كه تاثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.
وی یكی دیگر از برنامه های گمرك جمهوری اسلامی ایران در تسریع و تسهیل تجارت را رفتن به سمت تغییر مسیر از كنترل های فیزیكی و مزاحم به كنترل های غیرفیزیكی و غیر مزاحم عنوان كرد و گفت: استفاده از دستگاه هایی شبیه ایكس ری، سامانه های جامع گمركی و لینك آنها به سایر دستگاه ها از دیگر برنامه های گمرك است كه می توانند در تسریع خدمات رسانی بسیار موثر عمل كنند.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران در ادامه از گمرك استان خوزستان به عنوان یكی از راهبردی ترین گمركات كشور نام برد و بیان كرد: همان گونه كه زمینه های توسعه و پیشرفت اقتصادی، كشاورزی و صنعتی در خوزستان فراهم شده است تركیبی از همه راه های گمركی در این استان فعال است چرا كه خوزستان از مرزهای دریایی، هوایی و خشكی برخوردار بوده و این استان توانسته از این ظرفیت ها در راستای برقراری ارتباط خوب با كشورهای همسایه بر اساس سیاست های كشور استفاده كند.
وی هدف از سفر خود به خوزستان را بررسی توسعه زیرساخت های گمركی در این استان عنوان كرد و اظهار داشت: در این راستا تلاش می شود با توسعه زیرساخت ها روابط تجاری خود را با كشورهای همسایه به ویژه عراق گسترش دهیم چرا كه مهم ترین مرزهای دریایی و زمینی را با این كشور داریم.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه برای سفری 2 روزه از طریق فرودگاه ماهشهر وارد استان خوزستان شد.
بازدید از بندر امام خمینی، گمرك خرمشهر و آبادان و نیز بازدید از گذرگاه ها مرزی شلمچه و چذابه همچنین سفر به شادگان از برنامه های 2 روزه سفر معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به استان خوزستان می باشد.
6068/9858