كشورهای همسایه در توسعه روابط تجاری در اولویت هستند

آبادان - ایرنا - معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران با بیان اینكه كشورهای همسایه در توسعه روابط تجاری در اولویت می باشند گفت: رویكرد دولت در برقراری روابط تجاری با كشورهای خارجی اولویت توسعه روابط با كشورهای همسایه است.

به گزارش ایرنا مهدی میراشرفی دوشنبه شب در جریان بازدید از گمرك بندر امام خمینی استان خوزستان در جمع خبرنگاران افزود:در این راستا ارتباط ویژه ای با كشورهای شریك تجاری ایران برقرار شده است به نحوی كه در 11 ماه گذشته 40 میلیارد دلار صادرات كالاهای غیر نفتی به كشورهای همسایه صورت گرفته كه برابر دوره مشابه در سال گذشته است.
وی از كشور چین به عنوان شریك اول تجاری و كشور عراق به عنوان شریك دوم تجاری ایران در زمینه صادرات نام برد و اظهار داشت:كشور چین با 8،3 میلیارد دلار صادرات خارجی شریك اول تجاری و كشور عراق با 8،2 میلیارد دلار صادرات خارجی به عنوان شریك دوم تجاری ایران محسوب می شود.
میراشرفی افزود: همچنین در این مدت 38،5 میلیارد دلار واردات كالا به كشور داشته ایم كه بخشی از آن واردات ماهانه یك میلیارد دلار كالاهای اساسی به كشور بوده است.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران تراز تجاری ایران را 1،5 میلیارد دلار مثبت عنوان كرد و گفت: به لحاظ وزنی نسبت به مدت مشابه سال قبل در 11 ماه گذشته 700هزار تن افزایش واردات كالاهای اساسی را تجربه كردیم.
معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین به برنامه های گمرك در سطح كشور اشاره كرد و گفت: گمرك برنامه هایی كه در شرایط تحریم انجام داده عمدتا متمركز بر ارتقای اختیارات اجرایی گمركات بوده تا بیشتر بتوانند به فعالیت های ستادی پرداخته و از اختیارات كافی برای تسهیل در تجارت و افزایش توان خدمات رسانی به مردم برخوردار شوند.
میراشرفی به تفویض اختیار به گمركات كشور در رابطه با تعیین ارزش كالاهای وارداتی نیز اشاره كرد و گفت: در بخش فنی یكی از مباحث مهم در گمرك تعیین ارزش كالاهای وارداتی بود كه طی بخشنامه ای به كلیه گمركات كشور ابلاغ شد و عملیات تعیین ارزش كالاها به گمركات كشور تفویض اختیار شده و انتظار می رود از ابتدای سال آینده اجرایی شود كه تاثیر بسزایی در تسهیل تجارت خواهد داشت.
وی یكی دیگر از برنامه های گمرك جمهوری اسلامی ایران در تسریع و تسهیل تجارت را رفتن به سمت تغییر مسیر از كنترل های فیزیكی و مزاحم به كنترل های غیرفیزیكی و غیر مزاحم عنوان كرد و گفت:استفاده از دستگاه هایی شبیه ایكس ریل، سامانه های جامع گمركی و لینك آنها به سایر دستگاه ها از دیگر برنامه های گمرك می باشد كه می توانند در تسریع خدمات رسانی بسیار موثر عمل كنند.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران در ادامه از گمرك استان خوزستان به عنوان یكی از راهبردی ترین گمركات كشور نام برد و بیان داشت: همانگونه كه زمینه های توسعه و پیشرفت اقتصادی، كشاورزی و صنعتی در خوزستان فراهم شده است تركیبی از تمام راه های گمركی در این استان فعال است چرا كه خوزستان از مرزهای دریایی، هوایی و خشكی برخوردار بوده و این استان توانسته از این ظرفیت ها در راستای برقراری ارتباط خوب با كشورهای همسایه بر اساس سیاست های كشور استفاده كند.
وی هدف از سفر خود به خوزستان را بررسی توسعه زیرساخت های گمركی در این استان عنوان كرد و اظهار داشت: در این راستا تلاش می شود با توسعه زیرساخت ها روابط تجاری خود را با كشورهای همسایه به ویژه عراق گسترش دهیم چرا كه مهم ترین مرزهای دریایی و زمینی را با این كشور داریم.
رئیس كل گمرك جمهوری اسلامی ایران عصر دوشنبه برای سفری 2 روزه از طریق فرودگاه ماهشهر وارد استان خوزستان شد.
بازدید از بندر امام خمینی، گمرك خرمشهر و آبادان و نیز بازدید از گذرگاه ها مرزی شلمچه و چذابه همچنین سفر به شادگان از برنامه های 2 روزه سفر معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی به استان خوزستان می باشد.
6068/9858

سرخط اخبار استان‌ها