وزیر اقتصاد: تصمیمات ارزی در یك كمیته پنج نفره گرفته می شود

تهران- ایرنا- وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تصمیم درباره ارز و مسائل مربوط به آن در یك كمیته پنج نفره گرفته می شود و بانك مركزی آن را در قالب بخشنامه اعلام می كند‌.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، فرهاد دژپسند شامگاه دوشنبه در آخرین جلسه شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی كه در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برگزار شد، از فعالان اقتصادی خواست درباره مسائل ارزی اینقدر به بانك مركزی خرده نگیرند؛ چون بخشنامه های آن حاصل یك تصمیم جمعی است.
دژپسند از وزیران نفت، صنعت و اقتصاد به همراه رییس كل بانك مركزی و رییس سازمان برنامه و بودجه به عنوان اعضای این كمیته نام برد.
وی به بخشنامه اخیر بانك مركزی برای تسهیل بازگشت ارز حاصل از صادرات اشاره كرد و گفت: تصور این بود این دستورالعمل به قدری شرایط را تسهیل كند كه عرضه ارز صادراتی شدت بگیرد.
این مسوول یكی از ویژگی های این بخشنامه را توجه ویژه به صادركنندگان بزرگ دانست تا بتوانند به همان میزانی كه ارز به كشور باز می گردانند، از مشوق های قانونی برخوردار شوند.
وی همكاری بخش خصوصی برای بازگشت ارز حاصل از صادرات را خواستار شد و افزود: باید تا جایی كه توان داریم، صادرات را تشویق كنیم.

** میزان صادرات 11 ماهه مشابه پارسال است
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: با وجود همه مشكلات صادرات در 11 ماه امسال در حد مدت مشابه حفظ شده است.
وی از صادركنندگان خواست اجازه دهند با بازگشت ارز حاصل از صادرات طعم شیرین صادرات برای مردم حفظ شود.
وزیر امور اقتصاد و دارایی یادآوری كرد: از 40 میلیارد دلار صادرات انجام شده تاكنون هشت میلیارد دلار ارز به كشور بازگشته است.
به گفته دژپسند، 6 میلیارد و 500 میلیون دلار از این رقم مربوط به فولادی‌ها و پتروشیمی ها بود.
به گزارش ایرنا، هشتاد و سومین نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی، معاون حقوقی رییس جمهوری و اعضای این شورا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران برپا شد.
دستور كار اصلی جلسه امروز بررسی مشكلات فعالان اقتصادی در حوزه ثبت سفارش بود.

اقتصام*2025*1961*