چهره هاي جديد در فهرست منتخبين نهمين دوره اتاق بازرگاني

تهران-ايرنا- نهمين دوره انتخابات اتاق‌ بازرگاني درحالي برگزار شد كه در استان تهران تمامي اعضاي 'ائتلاف براي فردا' با غلبه بر برخي چهره‌هاي سياسي كهنه‌كار انتخاب شدند. اين مهم مورد توجه رسانه هاي داخلي قرار گرفته است.

به گزارش گروه نشريات خبري؛ فعالان اقتصادي هر چهار سال يك بار براي ورود به پارلمان بخش‌خصوصي وارد ميدان رقابت مي‌شوند. اين دوره نيز 1547 نفر براي كسب 535 كرسي اتاق، با يكديگر رقابت كردند. نتايج اوليه نهمين دوره انتخابات اتاق‌هاي بازرگاني سراسر كشور منتشر شد. آمارها نشان مي‌دهد، در مجموع در 33اتاق بازرگاني (به غير از بندرعباس كه انتخابات آن به تعويق افتاد) 16هزار و 412 نفر براي چهار سال نمايندگان مورد اعتماد خود را انتخاب كردند. بالاترين ميزان مشاركت مربوط به اتاق‌هاي بازرگاني تهران، اصفهان و تبريز بوده و كمترين ميزان مشاركت نيز مربوط به اتاق‌هاي ياسوج، خرم‌آباد و سمنان است.
براساس نتايج نهايي، فهرست ائتلاف براي فردا با قاطعيت پيروز انتخابات شد و هر 40 كانديدا به هيات نمايندگان اتاق تهران راه يافتند. همزمان با برگزاري انتخابات اتاق، رضا رحماني وزير صمت با حضور در اتاق ايران از نزديك در جريان روند انتخابات قرار گرفت.

بررسي روزنامه ها، خبرگزاري ها و تارنماهاي داخلي نشان مي دهد كه رسانه هاي منتسب به جريان اصلاح طلب در پوشش انتخابات اتاق‌ بازرگاني، با اشاره به سهم دولت در اتاق بازرگاني، درباره اهميت جايگاه و قدرت بخش خصوصي در اقتصاد ايران مطالبي را منتشر كرده اند. چالش‌هاي اتاق نهم و گمانه زني بر سر انتخابات هيات رئيسه اتاق ايران از ديگر محورهاي مورد توجه رسانه هاي اصلاح طلب است.
رسانه هاي جريان اصولگرا مهم ترين محور خبري خود را به راي نياوردن ائتلاف‌هاي نزديك به مؤتلفه و دولت اختصاص داده اند.
بررسي فضاي رسانه اي نسبت به اين مهم، حاكي از آن است كه رسانه هاي هر دو طيف حاشيه‌هاي انتخابات را به صورت گسترده از ادعاي تقلب و مهندسي آراء تا ممانعت از حضور تعدادي فعالان اقتصادي در انتخابات پوشش داده اند.

رسانه هاي اصلاح طلب
...............................
**اهميت بخش خصوصي
'عباس آرگون'، عضو اتاق بازرگاني ايران در گفت و گو با ايران گفت: شرايط اقتصادي به گونه‌اي است كه اتاق بازرگاني بايد نقش فعال تري داشته باشد و به‌طور قطع حضور خنثي آن نمي‌تواند كشور را از بحران‌هاي بوجود آمده، عبور دهد. كشور به اتاق بازرگاني نياز دارد كه بتواند در راستاي منافع بخش خصوصي حركت و در ديپلماسي اقتصادي در جامعه جهاني گفتماني جديد ايجاد كند. هر چقدر بخش خصوصي قويتر عمل كند، توان آن براي مذاكره با دولتي‌ها و حاكميت بيشتر خواهد شد. از اين‌رو فعالان بخش خصوصي بايد تمام تلاش خود را داشته باشند تا با اتحاد به سمت هم افزايي حركت كنند.

ايران به نقل از عليرضا كلاهي صمدي، عضو اتاق بازرگاني ايران درباره جايگاه بخش خصوصي در اقتصاد ايران، گفت: اقتصاد كشور دولت‌زده است و اين ربطي به دولت يازدهم و دوازدهم ندارد. از قبل از انقلاب، اقتصاد ايران؛ دولتي شده است و اين نگاه از موقعي شكل گرفت كه قيمت نفت افزايش پيدا كرد. اقتصاد كشور بشدت به بخش خصوصي نياز دارد، چرا كه اقتصاد سياست‌زده نمي‌تواند از تحريم‌ها و بحران‌ها عبور كند.

حميد ديهيم رئيس انجمن اقتصاددانان ايران در يادداشتي در روزنامه ايران مي نويسد: بخش خصوصي مهم‌ترين گروهي است كه مي‌تواند در ايجاد اشتغال و توسعه اقتصادي كشور اثرگذار باشد. اما دولت با مصوباتي كه طي سال‌هاي اخير داشته، بخش خصوصي را در تنگناهاي مختلفي قرار داده است. با آنكه آيين نامه و مصوباتي داشته‌ايم كه بخش خصوصي با معضل مواجه شده است اما مي‌بينيم كه هنوز اين بخش در توليد، كارآفريني و توسعه كشور نقش خوبي ايفا مي‌كند. دولت قدرت بخش خصوصي را متوجه نشده است و از توانمندي‌هاي اين گروه به نحو مطلوبي استفاده نمي‌كند. اگر برنامه‌ريزي دقيقي در بكارگيري سرمايه‌هاي بخش خصوصي در اقتصاد كشور وجود داشت ما اكنون در زمينه صادرات كارنامه بسيار خوبي داشتيم. تا زماني‌كه بخش خصوصي آزادانه در اقتصاد كشور فعاليت نكند نمي‌توان به اهدافي كه مدنظر مردم و دولت‌ها است، رسيد.

**سهم دولت در اتاق بازرگاني
روزنامه ايران در گزارشي نوشت: در اين انتخابات موضوع ديگري كه بين رأي دهندگان شنيده مي‌شد اين بود كه دولت سهم خود در اتاق بازرگاني را تغيير دهد. سهم دولت در اتاق بازرگاني 20 نفر است كه اكثر آنها از معاونين وزير صنعت، معدن و تجارت انتخاب مي‌شوند. نمايندگان دولت در روزهايي كه جلسات هيأت نمايندگان برگزار مي‌شود تنها براي حضور و غياب مي‌آيند و بيشتر از نيم ساعت نمي‌توان آنها را يافت. مسئولان دولتي مي‌گويند بخش خصوصي با كوهي از نقد سراغشان مي‌آيند. به همين جهت ترجيح مي‌دهند ديده نشوند. آنها براي آن‌كه بعدها وزير غيبت‌شان را بي‌دليل بداند و مورد موأخذه قرار دهد، بي‌هدف به اتاق بازرگاني مي‌روند. با توجه به اين‌كه ساليان سال است چنين فضايي شكل گرفته و اعضاي اتاق بازرگاني مي‌خواهند يك سوم قدرتي كه دولت در اتاق بازرگاني دارد به سمت تشكل‌ها برود و از دل تشكل‌ها افراد به عنوان نماينده دولت معرفي شوند تا اتاق بازرگاني به پويايي برسد.

جهان صنعت در مطلبي با تيتر «در جست‌و جوي اتاق بازرگاني مستقل» مي نويسد: اعضاي اتاق با وزيران، دولتمردان، مسوولان سازمان برنامه و بودجه، مديران ارشد اداره ماليات و صدها شخصيت تاثيرگذار در ساختار دولت براي رتق و فتق امور اقتصادي و شنيده شدن صداي بخش خصوصي جلسه مي‌گذارند. در واقع اتاق توانمند در نگاه اكثر اعضاي آن و ناظران رويدادهاي اقتصادي، براساس دوري و نزديكي اتاقي‌ها با دولتمردان ديروز و امروز تعريف مي‌شود و چه امري بدتر از اينكه اعضاي يك نهاد مدافع كسب‌و‌كارهاي خصوصي در همه حالت زير سايه دولت بازتعريف شوند. همچنين‌ حضور دولتمردان سابق در جمع اتاقي‌ها به عنوان فعالان سياسي حكايت از آن دارد كه اتاق حيات و ادامه زيست خود را همنشيني با دولتي‌ها مي‌فهمد و تا مادامي كه اتاقي‌ها با دولت فربه روبه‌رو باشند نمي‌توان اتاق را مستقل و حامي واقعي فعالان بخش خصوصي دانست.

**حاشيه‌هاي انتخابات
به گزارش روزنامه ايران، اين انتخابات هم مانند ساير انتخابات در كشور با حواشي متعددي روبه‌رو بود. برخي‌ها صحبت از مهندسي آرا مي‌كردند و مي‌گفتند اهرم‌هاي فشار نمي‌خواهند اتاق بازرگاني جاي منتقدان باشد. آنها كارت‌هاي بازرگاني كه طي 4 سال صادر شده است را زير سؤال مي‌بردند و اظهار مي‌كردند، اگر هيات نظارت به درستي وضعيت كارت هاي بازرگاني صادر شده( طي 4 سال اخير) را رصد مي كرد اكنون خيلي از كساني كه براي راي دادن اقدام كردند، اجازه راي دادن نداشتند. چرا كه بخش قابل توجهي در زمره بخش خصوصي نيستند و تنها براي انتخابات كارت گرفتند. اين حاشيه‌ها به نحوي بود كه انتخابات اتاق بازرگاني بندرعباس به روزهاي ديگر موكول شد و معترضان به انتخابات با گِل محل اخذ آرا را پوشاندند. در ساير شهرستان‌ها انتخابات با شرايط آرام تري بود، هر چند كه گلايه به نحوه انتخابات زياد بود.در تهران حاشيه‌ها در فضاي مجازي شكل گرفت. منتقدان به انتخابات مي‌گفتند به برخي اجازه رأي دادن داده نشد و يا حتي صف‌هاي طولاني باعث شد كه برخي‌ها از رأي دادن منصرف شوند. هر چند كه در لابي هتل لاله 119 دستگاه بود كه به صورت الكترونيكي و حداكثر به مدت 5 دقيقه آرا را مي‌گرفت.در اين دوره از انتخابات اكثر افراد صبح را براي رأي دادن انتخاب كرده بودند كه اين امر بر خلاف دوره‌هاي گذشته بود.

توحيد صدرنژاد، يكي از اعضاي پويش همه براي ايران، درباره وارد كردن اتهامات در انتخابات اتاق به «ابتكار» مي‌گويد: ادعاي تقلب شدن در يك انتخابات كار آساني نيست و نيازمند مستندات است و حتما از افرادي كه اين اتهام را مي‌زنند بايد پرسيده شود. نكته‌اي كه وجود دارد اين است كه در مواقعي كه انتخاباتي در اين حد و اندازه برگزار مي‌شد بايد با شفافيت كامل همراه باشد. دليلي ندارد كه وقتي تعداد مشخصي كارت بازرگاني وجود دارد و موضوع امنيتي خاصي هم به شمار نمي‌رود، فهرست‌هاي انتخاباتي به‌طور شفاف چاپ نشود. من اطلاع دقيق ندارم كه در هنگام شمارش از ستادهاي ديگر ناظر وجود داشته يا خير اما از ستاد «همه براي ايران» ناظري وجود نداشته است. باتوجه به اين شرايط هنگامي كه يك جناح در انتخابات پيروز مي‌شود و روند كار هم به اين صورت بوده، طبيعي است كه حساسيت‌ها بالا مي‌رود و شبه‌هايي دراين‌باره شكل بگيرد. من اميدوارم در تمامي انتخابات به اندازه‌اي شفافيت وجود داشته باشد كه مشكلات اينچنيني به وجود نيايد.

به گزارش ايسنا، خبر رسيد كه يكي از ائتلاف‌هاي حاضر در انتخابات اتاق بازرگاني نسبت به ممانعت از حضور تعدادي فعالان اقتصادي در انتخابات با صدور بيانيه‌اي واكنش نشان دادند، در بخشي از اين بيانيه آمده است:‌ به بيش از 300 نفر از فعالان اقتصادي با سابقه كارت بازرگاني پنج ساله به علت اينكه يك در هزار و پنج در هزار سهم اتاق را پرداخت نكرده بودند اجازه شركت در انتخابات داده نشد. اين در حالي است كه به لحاظ قانوني اين امر نافي عضويت آنها در اتاق بازرگاني تهران نيست» كه البته بهادراني عضو ناظر انتخابات در اين باره نيز اظهار كرد: برخي كانديداها يك‌درهزار و سه‌درهزار به اتاق بدهكار بودند و پيگير حسابشان نشده‌اند يا اينكه مشكل مالياتي و بيمه داشته‌اند، اما به طور كل اين مشكل به دليل سهل‌‌‌انگاري خود اعضا به وجود آمده است.

خبرگزاري ايلنا در مطلبي با تيتر «انتخابات اتاق بازرگاني تمام شد، اما داستان آن هنوز تمام نشده است! » مي نويسد: انتخابات پر حاشيه اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و كشاورزي ايران در حالي با حفظ فضاي تك‌صدايي كنوني به پايان رسيد، كه حاشيه‌هاي آن هنوز به پايان نرسيده است. جابه‌جايي دو اسم در ميان برنده‌ها؛ به‌خصوص كه يكي از آنها از روساي سابق اتاق است باعث جدي‌تر شدن حاشيه‌هاي انتخابات اتاق شد. انتشار اسم سيد علينقي خاموشي، رئيس اسبق اتاق كه 27 سال زعامت آن را برعهده داشت در بين برنده‌ها و انتشار آن در سايت روزنامه دنياي اقتصاد و بعد از چند ساعت تغيير مطلب سايت، باعث افزايش بحث‌ها شده است كه هنوز هم ادامه دارد.گروهي از اعضاي اتاق به مكانيسم انتخابات انتقاد داشته و معتقدند كه از يك طرف، اتاق ايران بايد انتخابات استاني را برگزار كند و از سوي ديگر، شيوه راي‌گيري الكترونيكي را به دليل عدم اجراي آن در انتخابات‌هاي سراسري به دليل ايراد شوراي نگهبان، غيردقيق و پراشكال مي‌‌‌دانند.


**چالش‌هاي اتاق نهم
روزنامه آرمان در گزارشي نوشت: يكي از خواسته‌هاي بحق فعالان اقتصادي اين است كه در دور جديد اتاق، تعامل سازنده‌اي ميان دولت و اتاق بازرگاني برقرار شود. چراكه اعضاي اتاق با واقعيات اقتصادي سروكار دارند و مي‌توانند مشاور خوبي براي دولتمردان باشند. از جمله انتقاداتي كه هيات نمايندگان اتاق در طول سال جاري نسبت به عملكرد دولتي‌ها ابراز كردند، اين بود كه بخش دولتي يا صداي آنها را نمي‌شنود يا زماني مي‌شنود كه كار از كار گذشته. اشاره مشخص اتاقي‌ها شايد به سياست تك‌نرخي شدن ارز مبتني بر ارز 4200 توماني باشد كه از همان ابتدا آنها از طريق برگزاري جلسات يا نامه‌نگاري‌هاي متعدد نظر مخالف خود را در اين زمينه ابراز داشتند، اما درنهايت آنچه شد كه دولتي‌ها به‌دنبال آن بودند. البته زمان زيادي نگذشت كه دولت نتيجه پافشاري بر تداوم سياست خود را به صورت رانت و فساد گسترده در اقتصاد مشاهده كرد و درنهايت مجبور به تعديل سياست‌هايش شد. همچنين امضاهاي طلايي، مسائل گمركي، بخشنامه‌هاي ارزي و... ديگر موضوعاتي هستند كه بخش خصوصي به آنها انتقاد داشته و مي‌توان از آنها به‌عنوان چالش‌هاي پيش‌روي اتاق نهم نام برد.

**سناريوهاي انتخاب رئيس
دنياي اقتصاد ضمن آناليز آراي انتخابات اتاق بازرگاني نوشت: ائتلاف برنده در اتاق بازرگاني تهران را مي‌توان يكي از مدعيان كسب كرسي رياست در اتاق ايران دانست. به نظر مي‌رسد مانند دوره قبل، مسعود خوانساري همچنان در اتاق تهران به‌عنوان رئيس ايفاي نقش كند و اين بار در اتاق ايران هم يكي از مدعيان رياست باشد يا اينكه ائتلاف براي فردايي‌ها فرد ديگري را براي رياست اتاق ايران از جمع 40 نفره خود برگزينند. اگرچه تجربه دوره‌هاي قبل نشان داده كه پس از رياست محمد نهاونديان در اتاق ايران، هيچ‌گاه اين كرسي نصيب تهراني‌ها نشده؛ اما كانديداتوري خوانساري يا يكي ديگر از اعضاي اين ائتلاف، براي رياست اتاق ايران يكي از سناريوهاي مطرح شده است. در اين ميان، پويش اتاقي براي همه كه گفته مي‌شود در پشت صحنه آن حسين سلاح‌ورزي و جمعي از ساير اتاق‌هاي شهرستان حضور دارند نيز مدعي ديگر تعيين رئيس اتاق ايران هستند. برخي از شنيده‌ها حكايت از آن دارد كه اين پويش در تلاش است تا حسين سلاح‌ورزي را به‌عنوان رئيس اتاق ايران بر كرسي بنشاند.

تارنماي تجارت نيوز مي نويسد: مرحله بعدي رقابت هاي انتخاباتي اتاق بازرگاني، انتخاب هيات رئيسه و رياست اتاق ايران است. اين افراد مي توانند در مهمترين مجامع تصميم گير براي بخش خصوصي كشور از جمله شوراي گفت وگوي دولت و بخش خصوصي و شوراي عالي تامين اجتماعي و مجامع ديگر حضور داشته باشند. در دوره پيش گروه ائتلاف براي فردا با وجود پيروزي در انتخابات اتاق تهران، نتوانسته بود در انتخابات اتاق ايران پيروز شود و غلامحسين شافعي رئيس اتاق ايران شده بود اما آيا اين بار هيات نمايندگان اتاق تهران مي توانند در انتخابات هيات رئيسه اتاق ايران نقش آفريني كنند؟

رسانه هاي اصولگرا
...........................

**ناكامان انتخابات نهم
خبرگزاري مهر نوشت: در فهرست دوم يعني يعني ائتلاف «پيشگامان تحول»، افرادي چون «اسداله عسگراولادي»، «سيد حميد حسيني»، «مجيدرضا حريري»، «محمدرضا بهزاديان» و «محسن مهرعليزاده» حضور داشتند كه نتوانستند به نهمين دوره از هيات نمايندگان اتاق بازرگاني تهران راه يابند. فهرست سوم يعني جريان «تشكل‌ها و كارآفرينان اقتصاد ملي» نيز در اين انتخابات شكست خورد و افرادي چون «يحيي آل اسحاق» و «علي نبي خاموشي» نتوانستند راهي پارلمان بخش خصوصي شوند.

وطن امروز با بيان اينكه « ائتلاف نزديك به دولت رأي نياورد» مي نويسد: در نهايت، ماراتن انتخابات در اتاق تهران خاتمه يافت و در يك اتفاق جالب تمام اعضاي ليست «ائتلاف براي فردا» كرسي‌هاي اتاق را فتح كردند. در اين انتخابات كه يك ساعت و نيم نيز تمديد شد، 3417 نفر شركت كردند كه ائتلاف‌هاي نزديك به مؤتلفه و دولت و افرادي مانند يحيي آل‌اسحاق و حبيب‌الله عسگراولادي از اصلي‌ترين مغضوبان اين انتخابات بودند.

**حواشي انتخابات
به گزارش روزنامه كيهان، پس از اخبار ضد و نقيض در خصوص برگزاري و يا عدم برگزاري انتخابات روز شنبه اتاق بندرعباس، در حالي انتخابات كليد خورد كه در بامداد روز شنبه تعدادي از نامزدهاي تأييد شده نيز به يكباره رد صلاحيت شده و بر روي عكس آن‌ها كاغذ چسبانده شد.همچنين پس از اين اتفاقات هنوز 10 دقيقه از باز شدن در ورودي نگذشته بود كه پارچه‌نوشته بر روي در اصلي نيز درآورده شد و به دليل تنش‌هاي ايجاد شده در بسته و نامزدها و افراد حائز صلاحيت رأي دادن پشت در ماندند.

**فرصت‌ها و تهديد‌هاي اتاق بازرگاني تك صدا
روزنامه جوان در يادداشتي اختصاصي نوشت: اكنون كه اتاق بازرگاني تهران برگزار و تمام 40 صندلي به يك گروه واگذار شده‌است، فصل جديدي آغاز شده كه از يك سو مي‌تواند صدايي يكدست را به نمايش بگذارد و به جاي هرز روي انرژي و اصطكاك شديد نظر‌ها در درون هيئت نمايندگان و هيئت رئيسه، بر مسائل و مشكلات فعالان اقتصادي و راه‌حل برون‌رفت از آن‌ها و ارائه خدمات بهتر به آن‌ها باشد و فرصت تمركز بيشتر براي طرح مسائل بخش خصوصي و فعالان اقتصادي را فراهم آورد، اما همين نقطه قوت ممكن است خود به تهديدي جدي براي جايگاه اتاق بدل شود و اتاق تهران را از جايگاه يك تشكل فراگير به يك تشكل حزبي تنزل بدهد.
*گروه نشريات خبري
پژوهشم**9344**1732