بحران آب با دستور حل نمي شود

تهران- ايرنا- رئيس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نيرو با بيان اينكه بحران آب با دستور از بالا حل نمي شود، گفت: با ساختارسازي، سازه هاي آب بيشتري در كشور توليد نمي شود بلكه عمق فاجعه را زيادتر خواهد كرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادي ايرنا، محمد فاضلي روز دوشنبه در همايش ملي بزرگداشت آب در محل اتاق بازرگاني ايران افزود: ورود قدرت به مسائل مربوط به آب فاجعه به بارآورده است، بايد براي حل مشكلات اين بخش دست و پاي قدرت را چيد.
فاضلي ادامه داد: اكنون دوران تامين آب گذشته است و نمي توان آب بيشتري در كشور توليد كرد اگرچه مطالعه براي تامين آب از روش هايي مانند انتقال آب درياها و باروري ابرها ادامه دارد.
رئيس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نيرو گفت: مجموع آبي كه مي توان از روش هاي فوق تامين كرد به يك ميليارد مترمكعب خواهد رسيد كه با توجه به ميزان مصرف، جوابگوي نيازها نيست.
وي تاكيد كرد: نبايد دنبال تحول عظيمي در بخش تامين آب كشور بود، بلكه بايد به فكر اصلاح اساسي در ساز و كارهاي مصرف بود تا مديريت بهتري بر منابع موجود آب اعمال شود.
فاضلي گفت: اين سازوكارها اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي هستند و چاره اي جز اصلاح آنها نيست.
اين مقام مسئول در وزارت نيرو ادامه داد: بايد با روش هاي درست، مسائل اقتصادي آب را اصلاح كرد اينكه تصور شود مي توان تنها با نصيحت مردم را قانع كرد كافي نيست.
به گفته وي، تلاش براي اصلاح تعرفه آب بدون توجه به بخش كشاورزي و بازار كشاورزي و نيز بدون توجه به زندگي مردم ممكن نخواهد بود بايد براي اين موضوع همه ابعاد در نظر گرفته شود.
فاضلي ورود قدرت به بخش آب را زيانبار دانست و ادامه داد: بايد براي محدود كردن قدرت در اين بخش اقدام كرد و در عين حال با گفت و گو و تعامل مسائل را حل كرد.
رئيس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نيرو خاطرنشان ساخت: اگر همه اصلاحات در ساز و كارها انجام شود اما فرهنگ و بينش مردم مورد غفلت قرار گيرد اتفاق خاصي در بخش بهينه سازي مصرف رخ نخواهد داد.
وي ادامه داد: بر همين اساس وزارت نيرو با ساخت فيلم و اطلاع رساني همه جانبه مساله آب را تبديل به يك مسئله اجتماعي ملي كرد اگرچه هنوز جاي فعاليت بيشتري دارد.
فاضلي با بيان اينكه امروز مساله آب براي سياستمداران روشن نيست و همچنان در يك تصور نادرست از منابع آبي به سر مي برند گفت: بايد براي حل اين موضوع به گفت و گو پرداخت.
رئيس مركز امور اجتماعي منابع آب و انرژي وزارت نيرو افزود: مركز امور اجتماعي وزارت نيرو با هدف استفاده از نظرات همه فعالان و دست اندركاران بخش آب راه اندازي شده است و اين مركز يك محل ارتباط بين حكومت و مردم است و انتظار مي رود همه صاحب نظران در اين مركز حضور يافته و به تبادل افكار بپردازند تا راهكارهاي مناسبي براي حل چالش ها يافته شود.
چهارمين همايش ملي بزرگداشت آب با عنوان نوروز آب امروز به همت اتاق بازرگاني ايران و با برگزاري نمايشگاه عكسي از آثار هنرمندان در زمينه آب برگزار شد.
در پايان اين همايش، مستند تالان براي توجه دادن همگان به مشكلات بخش آب به نمايش درآمد.
اقتصام**2078**2022