تراز تجاری حوزه نساجی در 10 ماهه امسال مثبت شد

تهران- ایرنا- مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت، معدن و تجارت از برتری آمار صادرات این حوزه در مقایسه با واردات در مدت 10 ماهه امسال ( منتهی به دی) خبر داد.

«افسانه محرابی» امروز (دوشنبه) در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: 260 هزار تن انواع محصولات حوزه نساجی، پوشاك به همراه چرم و كفش در 10 ماهه امسال به ارزش 955 میلیون دلار صادر شد.
به گفته این مقام مسئول، میزان كالای وارداتی این بخش در مدت یاد شده 339 هزار تن به ارزش 947 میلیون دلار ثبت شد.
محرابی اضافه كرد: مقایسه میزان صادرات از نظر وزنی و ارزشی نسبت به دوره مشابه پارسال به ترتیب 18.7 درصد و 6.5 درصد رشد و در واردات به ترتیب 38.4 درصد و 36 درصد افت نشان می دهد.
وی خاطرنشان كرد: اكنون با توجه به توانمندیهای تولید داخل، مشكلی در تامین اقلام و مایحتاج مورد نیاز مردم بویژه پوشاك برای شب عید و ایام پایانی سال گزارش نشده است.
مدیركل دفتر صنایع نساجی و پوشاك وزارت صنعت ابراز امیدواری كرد : براساس همكاری تشكلها و انجمنهای مربوطه، پوشاك و كالاهای نساجی مورد نیاز جامعه به شكل مطلوبی تامین و بازار مدیریت شود.
به گزارش ایرنا، جمهوری اسلامی ایران از توانمندی بالایی در صنعت پوشاك برخوردار است و گردش مالی آن سالیانه 14 میلیارد دلار برآورد می‌شود و
نیاز سالیانه پوشاك كشور 520 هزار تن برآورد شده است و این صنعت از اشتغال بالا، سرمایه بری كم و ارزش افزوده مناسب می‌تواند در شرایط تحریم، نقش موثری در تولید و اشتغال داشته باشد.
اقتصام*3065**1559