۱۳ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۳:۱۶
کد خبر: 83230722
۰ نفر
40 درصد آموزش های فنی و حرفه ای در محیط كار واقعی است

بیرجند - ایرنا - رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای گفت: سالانه یك میلیون و 500 هزار نفر در سطوح و استانداردهای مختلف آموزش های مهارتی را فرا می گیرند كه 40 درصد آنها در بخش صنعت و محیط كار واقعی ارایه می شود.

به گزارش ایرنا ،سلیمان پاك سرشت روز دوشنبه در حاشیه افتتاح مركز آموزش بین كارگاهی شركت كویر تایر و بازدید از این كارخانه در جمع خبرنگاران افزود: آموزش فنی و حرفه ای در بخش های مختلف ارایه می شود كه بخش عمده ای با تقاضای بخش صنعت و در محیط واقعی كار ارایه می شود.
وی بیان كرد: در بازدیدی كه امروز از مركز جوار كارگاهی كویر تایر بیرجند داشتیم مشخص شد موضوع آموزش به عنوان یك بخش جدایی ناپذیر، مهم و جزو برند این شركت قابل طرح است.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: به دلیل سرمایه گذاری ها و تمایلی كه در این شركت برای سرمایه گذاری وجود دارد بدون شك آموزش و پرسنل آموزش دیده و توانمند برند این شركت محسوب می شوند.
وی با تاكید بر فرهنگ سازی نیروی ماهر در حوزه صنعت اظهار داشت: توانمندی نیروی كار می تواند بخشی از برند آن واحد باشد همچنین بازاریابی و بهره وری تحت تاثیر میزان توانمندی، تخصص و صلاحیت نیروهایی شاغل در یك مجموعه است.
پاك سرشت با بیان اینكه 99 درصد شاغلان كویر تایر در خراسان جنوبی بومی هستند افزود: این موضوع به این معنا است كه دانشی داریم كه می توان برای تربیت نیروی بومی از آن بهره مند شد.
وی گفت: در خط تولید این واحد تولیدی آنچه غرورانگیز بود نقش دستان توانگر نیروی كار ایرانی و نیروی خلاق و موثر ایرانی در برخی بخش هاست
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای اضافه كرد: برخی تجهیزات برای توسعه و كیفیت محصول این شركت، خلاقیت و نقش آفرینی نیروهای ایرانی و مهندسان داخلی بوده كه غرورانگیز است.
وی بر لزوم باور كردن نیروی توانمند و كارآمد داخلی تاكید كرد و گفت: مهمترین عامل این موضوع توجه كردن به آموزش است كه از این طریق خیلی بیشتر می توان نقش آفرینی كرد.
پاك سرشت با بیان اینكه انقلاب صنعتی چهارم در صنایع دنیا در حال شكل گیری است گفت: آمادگی داریم در سایر موضوعات آموزش های فنی و حرفه ای را افزایش دهیم.
وی بیان كرد: تغییرات در صنایع همه خط تولید و صلاحیت نیروی انسانی را هدف قرار می دهد و نهادهای آموزشی باید از نیروی انسانی پاسداری و نسبت به توانمندسازی آنها اقدام كند.
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی افزود: به عنوان سازمان آموزش فنی و حرفه ای كشور كه ماموریت تربیت نیروی ماهر را بر عهده داریم آمادگی داریم با ورود به آموزش های نوین كه در آینده ای نزدیك صنایع به آن نیاز خواهند داشت و با همكاری صنعت آموزش های لازم را ارایه دهیم.
وی اظهار داشت: تا زمانی كه صنعت در كنار آموزش قرار نگیرد و آموزش همزمان در محیط كارگاهی و واقعی اتفاق نیفتد این آموزش ها موثر نخواهد بود.
پاك سرشت گفت: پتانسیل و ظرفیت بیشتری برای تربیت نیروی انسانی داریم در صورتی كه صنعت نیز این ضرورت را برای به كارگیری نیروی كار متخصص و ماهر احساس كند.
وی بیان كرد: در كنار هر بنگاه اقتصادی یا صنعت می توان یك مركز آموزش داشته باشیم تا با ارایه نیروی كار ماهر تضمین كند، نیروهای كار به خاطر تكنولوژی های جدید بیكار نشوند.
رئیس سازمان آموزش فنی و حرفه ای افزود: در وضعیت فعلی تجهیزات و تكنولوژی هایی مورد نیاز ما برای تربیت نیروی كار متخصص مناسب و رضایت بخش نیست به همین دلیل در سال جاری و با توجه به اهمیت این حوزه اتفاقات خوبی از حیث اختصاص منابع در حال انجام است.
وی گفت: اعتباری برای به روزرسانی تجهیزات كارگاهی و استفاده از تكنولوژی های جدید پیش بینی شده كه در صورت تصویب در 2 ماه آینده اختصاص خواهد یافت.
پاك سرشت تاكید كرد: آموزش های فنی و حرفه ای باید متناسب با نیاز و ظرفیت استان ها باشد و در این زمینه آماده سرمایه گذاری مشترك و انعقاد تفاهم نامه آموزشی با استان خراسان جنوبی هستیم.
وی گفت: آموزشی موثر است كه مبتنی بر نیاز جامعه باشد و هم اكنون طرح تكاپو در حال اجراست تا آموزش های مورد نیاز در حوزه های مزیت دار استان ها انجام شود.
مركز پیش كارگاهی آموزش شركت كویر تایر بیرجند در فضای 300 متر مربع و ظرفیت 100 نفر به صورت تئوری و 70 نفر به صورت عملی در محل این كارخانه افتتاح شد.
در این مركز آموزشی تمامی مهارت های فنی و مهندسی مرتبط با لاستیك، فناوری، سیستم مدیریت كیفیت و الزامات خودروسازان ارایه می شود.
7557*3028