راه آهن بين المللي، هديه ماندگار دولت به آستارا

آستارا - ايرنا - راه آهن بين المللي ايران و جمهوري آذربايجان بي شك هديه ماندگار دولت تدبير و اميد به بندر مرزي آستاراست و با توجه به اشتياق كشورهاي همسايه براي سرمايه گذاري و استفاده از آن، روز به روز ثمرات و بركات اقتصادي اين طرح ملي بيشتر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا راه آهن آستارا - آستارا در فروردين ماه سال جاري با حضور رئيسان جمهوري اسلامي ايران و آذربايجان به بهره برداري رسيد و روزانه قطارهاي باري روسيه و جمهوري آذربايجان، كالاهاي خود را در بارانداز آستاراي ايران تخليه مي كنند و بار، به وسيله كاميون ها به صورت حمل و نقل تركيبي به نقاط ديگر كشور منتقل مي شود.
بارانداز و راه آهن آستارا هنوز به خط ريلي رشت متصل نشده اما زمينه توسعه اقتصادي و اشتغال مستقيم و غيرمستقيم صدها نفر را فراهم كرده و با تكميل كريدور ريلي شمال - جنوب، شهرستان مرزي آستارا به عنوان دروازه ايران با اوراسيا، نقش اصلي و پر منفعت خود را ايفا خواهد كرد.
ناظر گمركات استان گيلان گفت: گمرك ريلي آستارا در كنار گمركات زميني و دريايي اين شهرستان، فعال شده و صادرات كالاهاي ايراني به كشورهايي نظير روسيه رونق گرفته است.
ابوالقاسم يوسفي نژاد چندي پيش در آئين كلنگ زني محوطه سازي اداره كل گمرك آستارا افزود: راه آهن آستارا اثرات مثبتي در اقتصاد دارد و امسال، 48 هزار و 674 تن كالا از خط ريلي اين شهرستان به كشورهاي روسيه و جمهوري آذربايجان صادر شده و فعاليت گمرك آستارا از ارديبهشت امسال شبانه روزي شده است.
مديركل راه و شهرسازي استان گيلان نيز گفت: با تكميل خط آهن قزوين - رشت - انزلي - آستارا، كريدور ريلي كشور فعال و امكان حمل و نقل سريع و كم هزينه بار از جنوب به شمال ايران فراهم خواهد شد.
ماكان پدرام افزود: خط ريلي رشت - انزلي به طول 40 كيلومتر و رشت - آستارا به طول 170 كيلومتر است و با تكميل آنها، بندرهاي گيلان به شبكه ريلي كشور و كريدور شمال - جنوب، به جمهوري آذربايجان و اروپا متصل و تبادل كالا ميسر خواهد شد.
علي خدايي مديركل راه آهن شمال 2 نيز ميانگين هزينه ساخت هر كيلومتر راه آهن را 10 ميليارد تومان دانست و گفت: دولت تدبير و اميد با آينده نگري و توجه به اهميت اقتصادي حمل و نقل ريلي، توسعه راه آهن و اتصال شبكه آن به خارج از كشور را در دستور كار خود قرار داده و با جديت پيگيري مي كند.
به گفته مديركل گمرك آستارا راه آهن اين شهرستان، زيرساخت مهم توسعه اقتصادي است و از تير تا اسفندماه امسال، 98 هزار و 691 تن كالا در قالب يك هزار و 523 واگن قطار از راه آهن به خارج از كشور صادر شده است.
رسول اميدي ادامه داد: در اين مدت 147 هزار و 301 تن كالا در قالب دو هزار و 392 واگن به بارانداز راه آهن آستارا وارد و 98 هزار و 691 تن كالا در قالب يك هزار و 523 واگن از آن خارج شده و لوازم خانگي، سراميك، سيمان، ميوه ، سنگ و كلينكر از كالاهاي صادره به كشورهاي روسيه، گرجستان و آذربايجان بوده و از آن كشورها، تخته ام دي اف و غلات وارد شده است.
او ادامه داد: با استقرار سازمان هاي خدمات رسان حوزه تجارت، صادرات، واردات و حمل و نقل در بارانداز راه آهن آستارا، اين مسير ريلي رونقي بيشتر خواهد گرفت.
حسن رستم زاد فرماندار آستارا نيز راه آهن بين المللي را ريل توسعه اين شهرستان اعلام كرد و مسئولان را به جديت بيشتر براي تكميل بارانداز آن فراخواند.
او گفت: توسعه روزافزون خط ريلي آستارا توجه كشورهاي منطقه را براي استفاده از آن بيشتر خواهد كرد و اين طرح مهم و ملي، در عمران و آباداني آستارا و فرداي روشن اين شهرستان نقش مهمي ايفا مي كند.
با وجود اينكه دولت تدبير و اميد حمل و نقل ريلي استان هاي همدان، كرمانشاه، آذربايجان غربي و گيلان را در دستور كار قرار داده؛ اما به خط ريلي گيلان و دروازه ورودي آن در آستارا به علت قرار داشتن در كريدور شمال - جنوب و نقش آنها در اتصال بندرهاي شمال و جنوب به خارج از كشور، اهميت و توجه ويژه اي قائل است.
اكنون كه مردم آستارا طعم شيرين اين هديه ماندگار دولت تدبير و اميد را مي چشند، در آستانه سفر رئيس جمهوري اسلامي ايران به استان گيلان، چشم به راه هديه اي ديگر از چشمه دولت خدمتگزار هستند تا اين شهرستان در پيشاني ايران اسلامي، آباداني و رفاه بيشتري را شاهد باشد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
گزارش از عيسي پاشاپور
7124 / 2007