جمعیت دانشجویان عراقی در ایران از 4 هزار نفر گذشت

تهران- ایرنا- مسوول روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت عراق در تهران گفت: در زمان تحریم نه تنها مهاجرت دانشجویان عراقی به ایران كاهش نیافته، بلكه افزایش یكهزار نفری هم داشته و این جمعیت هم اكنون به بیش از 4 هزار نفر رسیده است .

محمد باقر حكیم روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا، درباره رشته های مورد علاقه دانشجویان عراقی در ایران اظهار كرد: دانشجویان عراقی از حوزه های علوم انسانی استقبال بسیاری می كنند.
حكیم افزود: بیشتر دانشجویان عراقی جذب رشته های مدیریت و علوم سیاسی می شوند.
این مقام مسوول سفارت عراق در ایران با اشاره به اینكه اكثر عراقی ها در دانشگاه المصطفی مشغول تحصیل هستند، یادآور شد: در حوزه علوم انسانی پس از المصطفی، دانشگاه فردوسی مشهد و آزاد دارای بیشترین دانشجویان عراقی هستند.
حكیم با اشاره به اینكه 250 دانشجوی عراقی در استان گلستان تحصیل می كنند، خاطرنشان كرد: پس از استان گلستان، دانشجویان عراقی دانشگاه های ایران، تهران و علوم پزشكی مشهد را برای حوزه پزشكی انتخاب می كنند.
به گفته وی، در حوزه فنی و مهندسی، بیشترین تقاضای دانشجویان عراقی در رشته مهندسی نفت است.
مسوول روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت عراق در تهران اعلام كرد: در حال حاضر بیش از 500 دانشجو عراقی در حوزه پزشكی و داروسازی در ایران در حال تحصیل هستند.
حكیم ادامه داد: در یك سال گذشته تعداد دانشجویان عراقی در ایران با توجه به پایین بودن میزان شهریه دانشگاه هایی مانند آزاد و دریافت ریالی شهریه افزایش پیدا كرده است.
وی با اشاره به شناسنامه دار نبودن دانشجویان عراقی در ایران گفت: این دانشجویان به دلیل نداشتن شناسنامه نمی توانند در داخل ایران اقامت داشته باشند. از این رو كار كردن در ایران برای آنها سخت است.
مسوول روابط عمومی رایزنی فرهنگی سفارت عراق افزود: حدود 500 تا 700 دانشجوی عراقی در ایران در كشور مبدأ كارمند هستند.
حكیم تحصیل در ایران برای دانشجویان عراقی را فرصتی مناسب برای ارتقاء مدارك دانست و اظهار كرد: دانشجویان جدید براساس رشته تحصیلی خود و نیاز كشور عراق بیشتر در حوزه ارتباطات، انرژی و آی تی برای تأمین نیروهای زیرساختی كشور جذب بازار كار می شوند.
وی خاطرنشان كرد: وزارت بهداشت عراق به شدت به نیروهای علوم پزشكی نیاز دارد. از این رو بیشتر دانش آموختگان این حوزه زودتر از سایرین جذب بازار كار می شوند.
به گفته حسین سالار آملی قائم مقام وزارت علوم در امور بین الملل، حدود 4 هزار دانشجوی عراقی در ایران مشغول تحصیل هستند.
**9491**1584