20 هزار میلیارد ریال اوراق نفتی به بورس می آید

تهران- ایرنا- بزرگترین تامین مالی صنایع كشور در سال 97 از طریق بازار سرمایه با هدف توسعه میدان های نفت و گاز با انتشار 20 هزار میلیارد ریال «اوراق منفعت» در روزهای پایانی اسفند ماه انجام می شود.

به گزارش ایرنا، با توجه به مشكلات شبكه بانكی و ناتوانی آنها در تامین مالی پروژه های كلان اقتصادی و همچنین بروز تحریم های ظالمانه آمریكا و ایجاد محدودیت در جذب سرمایه گذاری خارجی، در ماه های اخیر نقش بورس و بازار سرمایه در تامین مالی طرح های اقتصادی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
بر اساس گزارش ها، از ابتدای امسال 67.7 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی در بازار سرمایه منتشر شده است كه به نظر كارشناسان امكان رشد بیشتر نیز دارد.
به تازگی نیز انتشار 30 هزار میلیارد ریال اوراق منفعت در بازار سرمایه در دستور كار قرار گرفته كه مرحله نخست آن در بهمن ماه اجرا شد.
قرار است بزودی مرحله دوم انتشار اوراق منفعت به ارزش 20 هزار میلیارد ریال انجام شود كه به عنوان بزرگترین تامین مالی سال جاری به شمار می رود.
بر این اساس، با هدف نگهداشت میزان تولید نفت و گاز و صیانت از مخازن انرژی كشور، وزارت نفت اجرای 33 طرح برای نگهداشت و تولید نفت را تعریف كرده كه 29 پروژه آن در خشكی و چهار پروژه در بخش دریا قرار دارد.
این طرح ها قرار است در مدت سه سال با تكیه بر توان داخل و با بهره گیری از متخصصان و كارشناسان داخلی به اجرا گذاشته شود.
به گفته «رضا دهقان» معاون امور توسعه و مهندسی شركت ملی نفت ایران میزان سرمایه‌گذاری این طرح ها 6 میلیارد و 200 میلیون دلار است كه پس از اجرای كامل آنها، تولید نفت به طور میانگین 280 هزار بشكه در روز افزایش می یابد.
برای تامین مالی این بخش، انتشار اوراق در بازار سرمایه به ارزش 30 هزار میلیارد ریال در 2 مرحله در دستور كار قرار گرفته كه مرحله نخست آن در 15 بهمن ماه (به ارزش 10 هزار میلیارد ریال) اجرا شد.
به گزارش تامین سرمایه بانك ملت، «مسعود سلطان‌زالی» مدیرعامل این شركت نیز امروز (دوشنبه) از صدور موافقت اصولی انتشار مرحله دوم اوراق منفعت به ارزش 20 هزار میلیارد ریال در بازار سرمایه خبر داد.
وی افزود: درخواست واگذاری بخشی از منافع حاصل از 11 حلقه چاه نفت در قالب اوراق منفعت به ارزش 20 هزار میلیارد ریال ارایه شد كه نهادهای بالادستی، موافقت اصولی انتشار آن با نرخ سود سالانه 19 درصدی را صادر كرده اند.
به گزارش ایرنا، شركت ملی نفت ایران ضمانت اصل اوراق را برعهده گرفته و صندوق‌های بازنشستگی پس‌انداز و رفاه كاركنان صنعت نفت نیز به عنوان ضامن سود اوراق معرفی شده اند.
اقتصام**2022*2025