تهران – ایرنا – رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران گفت: بوم گردی، محور توسعه صنعت گردشگری است كه لازمه آن ، آموزش های گروه ها و سازمان های مردم نهاد است.

به گزارش ایرنا، نعمت الله تركی روز یكشنبه در بازدید از قلعه تاریخی ایرج (وارنای چهارگوش) روستای عسگرآباد پیشوا گفت: گردشگری صنعتی سود آور است كه با بهره گیری از توان بخش خصوصی می تواند موجب توسعه اقتصادی هر منطقه ای شود.
وی افزود: مشاوران ارشد حوزه برنامه ریزی گردشگری می توانند به مدد ادارات میراث فرهنگی آمده و با ارائه بسته ها و طرح های كاربردی براساس ظرفیت هر شهرستان، زمینه حضور گردشگران را فراهم كند.
وی تصریح كرد: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران از طرح های مطالعاتی حوزه گردشگری، حمایت مادی و معنوی می كند.
تركی اظهار داشت: وجود جمعیت 10 میلیون نفری شهر تهران در نزدیكی شهرستان پیشوا كه از ظرفیت های گردشگری، جاذبه های طبیعی، آثار تاریخی و نیز كویری بكر برخوردار است می تواند ظرفیتی برای جذب گردشگر باشد، ایجاد كمپین های كویرگردی و استراحت گاه های بوم گردی، درآمد پایداری برای شهرستان به وجود می آورد.
وی افزود: امروزه صنعت گردشگری در دنیا بر مدار تبلیغات می چرخد، در حالی كه ظرفیت ها و جاذبه های گردشگری شهرستان پیشوا كماكان ناشناخته است و ضروری است كه شهرداری بخشی از اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده خود را در زمنیه معرفی و تبلیغ این ظرفیت ها صرف كند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران با تأكید بر لزوم استفاده از نیروهای جوان متخصص و بومی شهرستان برای برنامه ریزی، برآورد هزینه و اجرای طرح های گردشگری گفت: جوانان باید در قالب تشكل های مردم نهاد و بخش خصوصی گرد هم آمده و در سایه حمایت مسئولان و اختصاص اعتبارات متنوع، این صنعت را در منطقه خود توسعه دهند.
وی با اشاره به اهمیت آموزش گروه های مختلف مردم به منظور توسعه صنعت گردشگری، گفت: به دنبال ایجاد مراكز آموزشی با توجه به ظرفیت های هر منطقه و توسط بخش خصوصی برای سال آینده هستیم زیرا كه تنها راه ارتقای منطقه، افزایش آگاهی مردم از توانمندی های منطقه خود است.
تركی تأكید كرد: اتكا به بودجه دولتی یك رویكرد اشتباه است و باید با تجمیع نیروهای مردمی و آموزش آنها برای توسعه صنعت بوم‌گردی گام برداشت.
وی با اشاره به ظرفیت مهم قلعه تاریخی ایرج گفت: با توجه به وجود اراضی كشاورزی در محوطه داخلی بنا، لازم است تا مسئولان شهرستان پیشوا طرح احیاء این قلعه تاریخی را در قالب طرح گردشگری كشاورزی تهیه كنند و سازمان مدیریت نیز از این طرح به منظور احیاء این اثر مهم تاریخی حمایت می كند.
پیشوا با بیش از 80 هزار نفر جمعیت در 45 كیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.
قلعه ایرج بزرگترین قلعه خشتی نظامی جهان است كه در شمال كمربندی ورامین- پیشوا و در روستای عسگر آباد پیشوا واقع شده است.

** توزیع 3هزار میلیارد تومان مالیات برارزش افزوده در استان تهران
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی همچنین در جلسه شورای زكات شهرستان پیشوا گفت: از ابتدای امسال تا كنون 3 هزار میلیارد تومان اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده در استان تهران توزیع شده است.
وی افزود: سال گذشته 2 هزار و 500 میلیارد تومان اعتبار از محل مالیات بر ارزش افزوده بین دهیاری ها و شهرداری های استان تهران توزیع شده و این عدد در یازده ماه سپری شده امسال به 3 هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی گفت: سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران تلاش دارد تا این اعتبارات در قالب برنامه و شاخص های مورد نیاز مناطق شهری و روستایی هزینه شود.
تركی اظهار داشت: شاخص هایی همچون بهداشت و درمان، احداث بیمارستان، گاز رسانی، آب رسانی، احداث تصفیه خانه فاضلاب در اختیار دولت است ولی در سایر بخش های به مشاركت مردم نیاز داریم.
وی با اشاره به ظرفیت های كشاورزی جنوب شرق استان تهران، گفت: شهرستان های پیشوا و ورامین می توانند قطب بزرگ تولید محصولات كشاورزی باشند از این رو دولت برای اجرای طرح هایی مانند آبیاری نوین، 85 درصد را به صورت وام بلاعوض در اختیار كشاورزان قرار داده است.
وی گفت: با دستور رهبر معظم انقلاب یك و نیم میلیون دلار تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با نرخ سود 4 درصد در اختیار مناطق عشایری قرار گرفته است، دولت كمك های بسیار خوبی برای توسعه كشاورزی ارائه كرده در مقابل مردم نیز باید با مشاركت موثر، فعالیت های حوزه كشاورزی را افزایش دهند.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران افزود: برای تاسیس یك شهرستان، شاخص هایی به عنوان زیرساخت مورد نیاز است كه در گذشته فقط اسم و عنوان منطقه تغییر می كرد بدون اینكه به محتوا و امكانات آن توجهی شود.
وی گفت: در سالهای اخیر، این رویكرد تغییر كرده و در آن دولت تلاش دارد تا به روستا، شهر و شهرستان بر اساس سرانه های جمعیتی و شاخص های توسعه یافتگی توجه كرده و موجب رشد و ارتقاء آن شود.
تهرام/7254//1348

سرخط اخبار فرهنگ