۱۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۱:۵۶
کد خبر: 83229215
T T
۰ نفر

سهم دولت در پژوهش های فرهنگی باید كاهش یابد

۱۲ اسفند ۱۳۹۷، ۱۱:۵۶
کد خبر: 83229215
سهم دولت در پژوهش های فرهنگی باید كاهش یابد

تهران - ایرنا - دبیر پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال با اشاره به دولتی بودن مطالعات و پژوهش های فرهنگی در كشور، گفت: تحقق كاهش سهم دولت در این مقوله از اهداف و تلاش های ما به شمار می رود.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمد سلگی روز یكشنبه در آیین اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش فرهنگی سال در محل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری اظهارداشت: این جشنواره از سال 75با هدف تقدیر و تجلیل از پژوهشگران حوزه مطالعات فرهنگی و كمك به رونق پژوهش فرهنگی در كشور آغاز به برگزاری كرد.
وی به نداشتن اطلاع محققان و بهره مندان از مطالعات فرهنگی به جهت نبود اطلاع رسانی خوب اشاره كرد و افزود: این به معنای مغفول ماندن مطالعات فرهنگی است و هدف این جشنواره اطلاع رسانی این مطالعات بویژه پژوهش های فرهنگی صورت گرفته در استانهاست.
سلگی گفت: پژوهش در این زمینه ها باید از حالت علمی به فرهنگی اجتماعی تبدیل شود و این جشنواره در واقع گزارشی سالانه از وضعیت پژوهش فرهنگی در كشور و مسائل مورد نظر محققان این عرصه است.
رییس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات، افزود: عموما این پژوهش ها تحت نظارت دولت و موسسات دولتی بوده است و علیرغم تلاش برای هدایت به خصوصی همچنان وزن دولتی بیشتر است.
سلگی افزود: مطالعات فرهنگی از حوزه هایی است كه با زندگی روزمره در ارتباط است و با جشنواره های دیگر متفاوت است چون سنت ها ، آداب و رسوم را نیز در بر می گیرد و نتایج این تحقیقات می تواند در كلیات جامعه اثرگذار باشد.
وی گفت: از دیگر مشخصات پژوهش های فرهنگی بین رشته ای بودن این مطالعات است، از ویژگی های این پژوهش ها مساله محوری، آسیب شناسی، تجویزی و كاربدی بودن آنها است.
سلگی به دوره های گذشته جشنواره اشاره كرد و گفت: قریب به 10 هزار اثر تاكنون به 15 دوره جشنواره پژوهش فرهنگی سال رسیده است كه 320 اثر حایز رتبه برگزیده و لایق تقدیر بوده اند.
وی افزود: در این دوره جشنواره نیز 950 اثر به دبیرخانه رسید كه از سال 95 تاكنون انجام شده اند، چون این جشنواره تا 95 فعال بوده و پس از سه سال امسال بار دیگر راه اندازی دوباره شد.
وی گفت: هیات داوران 200 نفره این دوره 9 اثر را در 10 گروه جشنواره برگزیده و لایق تقدیر شناخته اند كه معرفی خواهند شد.
سلگی افزود: افزایش بودجه های پژوهش های فرهنگی، تلاش برای كاهش سهم دولت در این مطالعات، تلاش برای افزایش مشاركت وزارتخانه ها و نهادهای دیگر، بكارگیری نتایج پژوهش ها در سیاست گذاری و در برنامه ریزی های بلند و توسعه ای كشور، ضرورت توجه به مسائل بنیادی در ارزش ها، نگرش ها و سبك زندگی از تلاش های متولیان برگزاری جشنواره است.
وی گفت: بعد فرهنگی آسیب های اجتماعی و خلقیات و روان اجتماعی ایرانیان از پیشنهادات برای مطالعات و پژوهش های فرهنگی است.
اختتامیه پانزدهمین جشنواره پژوهش های فرهنگی سال هم اكنون با حضور جمعی از مسئولان فرهنگی و هنری در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و معماری در حال برگزاری است.
فراهنگ ** 3009 ** 1355 **
۰ نفر