لاوروف: اقدامات آمریكا در ونزوئلا ربطی با دمكراسی ندارد

مسكو - ایرنا - وزیر امور خارجه روسیه در گفت وگوی تلفنی با همتای آمریكایی خود با محكوم كردن اقدامات آمریكا علیه ونزوئلا اعلام كرد كه اقدامات واشنگتن در مورد ونزوئلا هیچ ارتباطی با دمكراسی ندارد.

به گزارش روز شنبه ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف در این گفت وگوی تلفنی كه به ابتكار مایك پمپئو در راستای بررسی تازه ترین تحولات در ونزوئلا برگزار شد این مطلب را بیان كرد.
لاوروف تهدیدهای آمریكا علیه دولت قانونی ونزوئلا را محكوم و آن را مداخله آشكار در امور داخلی این كشور و نقض آشكار قوانین بین المللی خواند.
وزیر خارجه روسیه در ادامه تصریح كرد: تعرض و فشار خارجی مخرب بویژه به بهانه كمك های انسانی هیچ وجه مشتركی با فرآیندهای دمكراتیك ندارد.
رئیس دستگاه دیپلماسی روسیه در پاسخ به پیشنهاد طرف آمریكایی برای رایزنی دوجانبه در مساله ونزوئلا گفت كه روسیه برای چنین گفت وگویی آماده است اما اقدامات ما باید از منشور سازمان ملل پیروی كرد زیرا فقط مردم ونزوئلا حق دارند سرنوشت كشور خود را تعیین كنند.
وزیران خارجه روسیه و آمریكا در ادامه گفت وگوی تلفنی درخصوص برخی مسائل بین المللی گفت وگو كرده و و توافق كردند به رایزنی های خود درخصوص مسائل سوریه، افغانستان و شبه جزیره كره ادامه دهند.
بحران ونزوئلا از حدود دو ماه پیش و پس از آنكه خوان گوایدو در خیابان های كاراكاس خود را رئیس جمهور ونزوئلا خواند كلید خورد.
دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا تنها پس از نیم ساعت، او را به رسمیت شناخت و مصمم شد تا به درخواست او كالاهایی را تحت عنوان كمك های انسان دوستانه به ونزوئلا ارسال كند و این در حالی بود كه واشنگتن بیش از 30 میلیارد دلار دارایی های ونزوئلا را مسدود كرده است.
بسیاری از كشورها با اقدام آمریكا مخالفت كرده و آن را ناقض قوانین بین المللی و منشور ملل متحد به ویژه اصل عدم دخالت در امور داخلی كشورها می دانند.
از این رو، روسیه، چین و آفریقای جنوبی روز گذشته به قطعنامه پیشنهادی آمریكا كه به صراحت دخالت در امور ونزوئلا محسوب می شد، رای منفی دادند.
ضمن اینكه این كشورها مشكلات ونزوئلا را تهدید صلح و امنیت جهانی نمی دانند و معتقدند باید در چارچوب گفت وگوهای ملی اختلافات حل و فصل شود.
آمریكا با این قطعنامه به دنبال مشروعیت بخشی به تغییر حكومت ونزوئلا بود.
اروپام*391*1346**