گورباچف: خودداري ازخلع سلاح هسته اي جهان رابه فاجعه مي كشاند

مسكو - ايرنا - آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي نسبت به خودداري از نابودي سلاح هسته اي و موشك هاي حامل آنها هشدار داد و گفت كه اين روند جهان را به فاجعه مي كشاند.

به گزارش روز شنبه ايرنا، ميخاييل گورباچف كه با امضاي قرارداد منع موشك هاي هسته اي كوتاه و ميان برد با آمريكا مانع از ساخت اين موشك ها توسط شوروي و آمريكا شد امروز (شنبه) در مراسمي به مناسبت هشتاد و هشتمين سالروز تولد خود اين مطلب را بيان كرد.
خبرگزاري اينترفاكس دراين باره نوشت: گورباچف در جمع دوستان، همفكران و برخي از مقام هاي شوروي سابق، شماري از اعضاي آكادمي علوم روسيه و نمايندگان برخي احزاب سياسي تولد خود را جشن گرفت و در اين مراسم به وي بخاطر اجراي گلاسنوست (فضاي باز سياسي) و پروسترويكا (اصلاحات سياسي) در دوره حكومت شوروي تبريك گفته شد.
در اين مراسم همچنين از نقش گورباچف در امضاي قرارداد منع موشك هاي هسته اي كوتاه و ميان برد كه وي با آمريكا امضا كرد قدرداني و خاطرنشان شد كه با اين قرارداد از كشته شدن ميليون ها نفر در جهان جلوگيري شد.
گفتني است پيمان منع موشك هاي هسته اي كوتاه و ميان برد هشتم ماه دسامبر سال 1987 ( 1366) بين ميخائيل گورباچف آخرين رهبر اتحاد جماهير شوروي و رونالد ريگان رئيس جمهوري وقت آمريكا امضا شد.
براساس اين پيمان، توسعه و كاربرد تمام موشك هاي هسته اي و غير هسته اي كوتاه و ميان برد به استثناي موشك هاي دريايي ممنوع شد.
اين پيمان نخستين قرارداد كنترل تسليحات هسته اي موشكي راهبردي در جهان به حساب مي آيد كه با توجه به اينكه در دوره جنگ سرد بين دو ابرقدرت (شوروي و آمريكا) امضا شده بود، از اهميت بسيار بالا و حياتي برخوردار شده است.
تا سال 1991 (1370) حدود دو هزار و 700 موشك نابود شدند ضمن اينكه دو كشور اجازه بازرسي از تاسيسات يكديگر را داشتند.
آمريكا در ماه فوريه به روسيه اعلام كرد كه از اين توافق خارج مي شود و مسكو نيز در اقدام متقابل اجراي آن را به تعليق در آورد.
روسيه و امريكا بزرگترين زرادخانه هسته اي جهان دارند و مجموع تعداد كلاهك هاي هسته اي دو كشور 90 درصد زرادخانه هسته اي جهان را تشكيل مي دهد.
اروپام*391*1346*