۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۸:۳۹
کد خبر: 83228513
۰ نفر
33 وقف جديد در كردستان ثبت شد

سنندج - ايرنا - مدير كل اوقاف و امور خيريه كردستان گفت: از اول امسال تاكنون با كمك مردم خير و نوعدوست، 33 مورد وقف جديد با نيات مختلف در مناطق مختلف اين استان به ثبت رسيده است.

حجت الاسلام مصطفي نوروزي روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: از اين تعداد وقف ثبت شده در استان، 10 مورد مربوط به شهرستان بانه، هشت مورد بيجار، پنج مورد مريوان، چهار مورد سقز، چهار مورد سنندج و 2 مورد نيز در شهرستان قروه است.
وي با بيان اينكه با اضافه شدن اين تعداد موقوفه جديد، تعداد موقوفات استان به 2 هزار و 165 مورد رسيد، افزود: موقوفات جديد شامل منزل مسكوني، زمين كشاورزي و درخت است.
مديركل اوقاف و امور خيريه كردستان اضافه كرد: از مجموع موقوفات موجود در استان يك هزار و 458 مورد مسجد، 24 مورد حسينه، 2 مورد زينبيه و مهديه، 14 مورد تكيه و خانقاه، 65 مورد آرامستان، يك مورد دارالقرآن 599 مورد نيز ساير موقوفات است.
وي با اشاره به نيات وافقين يادآور شد: نيات واقفان در وقف هاي جديد همانند گذشته بيشتر وقف بر مساجد، پس از آن روضه خواني امام حسين(ع) و درصد بسيار كمي در زمينه هاي اجتماعي، فرهنگي، سلامت، علمي و آموزشي است.
حجت الاسلام نوروزي از واقفان خواست، نيات خود را به سمت مسايل مورد نياز ديگر از جمله كمك به بيماران خاص، كمك به ازدواج جوانان و ساير موضوعات سوق داده و باقيات و صالحات خود را دو چندان كنند.
استان كردستان داراي 2 هزار و 165 موقوفه با 14 هزار و 863 رقبه متصرفي، سه هزار و 70 رقبه غيرمتصرفي و 115 رقبه اشتراك و توليت است.
7348/9102