تامین معلم در دوره ابتدایی نیازمند صدور مجوز است

كرج - ایرنا - معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش اعلام كرد: كمبود معلم یكی از مشكلات اصلی دوره تحصیلی ابتدایی را تشكیل می دهد كه تامین آن نیاز به صدور مجوز از سوی سازمان امور اداری و استخدامی كشور دارد.

رضوان حكیم زاده روز شنبه درحاشیه بازدید از مدارس البرز به خبرنگار ایرنا گفت: با اینكه هر سال با برنامه ریزی واستفاده از راهكارهای مناسب كلاس های مدارس ابتدایی بدون معلم نمی ماند اما در سال های آتی با سیل عظیم بازنشستگی آموزگاران مواجه می شویم لذا نیاز به جذب نیروی جدید داریم.
وی با اشاره به اینكه حدود 180 هزار كلاس درس در دوره ابتدایی داریم، خاطرنشان كرد: در مدارس ابتدایی كشور هشت میلیون دانش آموز دوره ابتدایی و یك میلیون نو آموز تحصیل می كنند كه مسئولیت آنان را 300 هزار آموزگار بر عهده دارند.
حكیم زاده گفت: 202 مدرسه فعال در استان های مختلف كشور تنها با یك دانش آموز اداره می شوند.
وی اضافه كرد: دسترسی به آموزش و عدالت آموزشی به ما اجازه نمی دهد كه این مدارس را تعطیل كنیم.
معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینكه آموزش و پرورش در دوره ابتدایی نیاز به جذب نیروی مرتبط دارد ، خاطرنشان كرد: سهیمیه جذب دانشجو معلم در دانشگاه فرهنگیان نیز باید افزایش یابد تا جذب شدگان درچرخه فعالیتی مورد نیاز تعلیم و تربیت آموزش ببینند.
حكیم زاده تراكم دانش آموزی در كلاس های دوره ابتدایی را در مناطق پرجمعیت همانند استان البرز 30 نفر ذكر كرد وافزود:بر اساس مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش، حداكثر تعداد دانش آموزان در یك كلاس باید 26 نفر باشد.
وی گفت : اكنون 49 هزار كلاس چند پایه در كشور داریم كه معلمان با انگیزه و پرتلاش در این مدارس مشغول تدریس هستند.
معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش در بخش دیگری ازسخنانش به اجرای موفقیت آمیز برخی طرح های آموزشی پرداخت و اظهارداشت: در طرح بازی – یادگیری كه در یك هزار مدرسه و در 10 استان در سال تحصیلی 98-97اجرایی شده ، نتایج رضایت بخشی را در پی داشته است.
حكیم زاده بیان داشت: این طرح به دلیل ایجاد انگیزه و شور و نشاط اجتماعی در بین دانش آموزان در بسیاری از مدارس كشور به صورت داوطلبانه در حال اجرا است.
وی یادآور شد: برخی طرح ها مانند حذف تكلیف شب و مهارت آموزی به دلیل خلاقیت آفرینی در بین دانش آموزان و تلاش برای یادگیری آنان در كلاس درس با استقبال معلمان و والدین مواجه شده است.
وی ادامه داد: آموزش و پرورش به دنبال تحقق ساحت های شش گانه سند تحول بنیادین در عرصه تعلیم و تربیت است كه در این راه به مشاركت مسئولان و اولیا نیاز دارد.
استان البرز 250 هزار دانش آموز ابتدایی دارد .
2819/ 6155