علاقه نسل جوان به ریاضی و علوم پایه رو به افول است

تهران- ایرنا- دبیر انجمن ریاضی‌دانان جوان با ابراز تاسف از اینكه اقبال و علاقه‌مندی نسل جدید به رشته‌های ریاضی و علوم پایه رو به افول است، گفت: بنا داریم با برگزاری آزمون‌های بین‌المللی ریاضی همچون واترلوی كانادا، به احیای جایگاه مادر علوم (ریاضی) كمك كنیم.

«داود مولوی» روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: انجمن ریاضی‌دانان جوان، نخستین و فعال‌ترین نهاد تخصصی در آموزش ریاضی در مقطع دانش‌آموزی است كه فعالیت‌های خود را از اواخر دهه 70 با همكاری جمعی از برترین‌های دانشگاه‌های شهر تهران و برگزیدگان المپیادهای علمی كشور در زمینه آموزش ریاضی آغاز كرد.
وی از جمله فعالیت‌های این انجمن به برگزاری مسابقات بین‌المللی ریاضی واترلو كانادا در ایران اشاره كرد كه از حدود 18 سال قبل تاكنون در مقاطع مختلف تحصیلی برگزار می‌شود.
مولوی ادامه داد: امسال هم برای دومین بار متوالی، آزمون بین‌المللی پاسكال، كیلی و فرما (PCF) ویژه دانش‌آموزان متوسطه دوم را هم‌زمان با 80 كشور برگزار كردیم تا دانش‌آموزان سطوح مختلف علاقه‌مند به علوم ریاضی و رایانشی، دانش خود را در سطوح بین‌المللی محك بزنند.
مولوی درباره موفقیت‌های كسب شده در نخستین آزمون (PCF) یادآور شد: سال گذشته دانش‌آموزان ایرانی، موفق به كسب رتبه هشتم دنیا در میان 70 كشور شركت‌كننده در این آزمون شدند.
وی خاطرنشان كرد: در ادامه رسیدن به هدف بازگردانی جایگاه ریاضی به مسیر اصلی خود، امسال برای نخستین بار آزمون علوم رایانشی كه آزمون كامپیوتری كانادا است را هم برگزار كردیم.
دبیر انجمن ریاضی‌دانان جوان درباره نحوه برگزاری این آزمون‌ها توضیح داد: دانشگاه واترلو كانادا سوال‌ها را چند روز مانده به آزمون ارسال می‌كند و به انجمن می‌رساند و بعد از برگزاری آزمون هم تمامی پاسخنامه‌ها برای آنان پست می‌شود تا در آن جا تصحیح و رتبه‌بندی‌ شود.
مولوی، ایجاد انگیزه و هدف را اصلی‌ترین امتیاز این آزمون‌ها برای دانش‌آموزان شركت‌كننده، خواند و افزود: شركت در این آزمون‌ها، رزومه تحصیلی خوب و پر باری برای دانش‌آموزان است تا در مقاطع بالاتر تحصیلی از آن بهره برده و بتوانند در دانشگاه‌های داخلی و خارجی مدنظر پذیرش بگیرند.
دبیر انجمن ریاضی‌دانان جوان درباره استقبال دانش‌آموزان از این آزمون‌های ریاضی خاطرنشان كرد: در 18 دوره گذشته، دانش‌آموزان بیشتری در این رقابتها شركت می‌كردند و علاقه‌مندی و اشتیاق و ذوق به علوم پایه بیش از الان بود اما متاسفانه به دلیل مجهول واقع شدن و كاهش ارزش واقعی ریاضی در سطح جامعه و برجسته شدن رشته‌های علوم تجربی به دلیل آینده شغلی، از میزان استقبال به علوم پایه كاسته شده است حال آن كه ریاضی، مادر علم‌هاست و در تمامی رشته‌ها و مسیر زندگی كارایی عمیق دارد.
وی ادامه داد: باید ضمن پرورش این شناخت و موقعیت، نسل جدید را به سمت یادگیری ریاضی و علوم رایانشی و طرز تفكر سوق داد، ما در انجمن ریاضی‌دانان جوان تلاش می‌كنیم با مشاوره، این مهم را به دانش‌آموزان گوشزد كنیم و جایگاه ریاضی را به نقطه آغازین خود بازگردانیم.
به گفته وی، انجمن ریاضی‌دانان جوان در كنار فعالیت‌های خود در برگزاری آزمون‌ها و مسابقات بین‌المللی، با تلاش و پیگیری فراوان به كشف و پرورش استعدادهای برگزیده می‌پردازد.

**آزمون بین‌المللی ریاضی pcf همزمان با 80 كشور جهان برگزار شد
آزمون بین‌المللی پاسكال، كیلی و فرما (PCF) ویژه دانش‌آموزان متوسطه دوم هم‌زمان بین 80 كشور جهان، دیروز جمعه دهم اسفند ماه برگزار شد.
این آزمون توسط انجمن ریاضی‌دانان جوان و با حضور دانش‌آموزانی كه در آزمون پیش واترلو توانسته بودند حدنصاب نمره برای حضور در این آزمون بین‌المللی را كسب كنند، در دانشكده اقتصاد دانشگاه تهران برگزار شد.
آزمون بین‌المللی ریاضی PCF شامل آزمون پاسكال (Pascal) در سطح 9، آزمون كیلی (cayley) در سطح 10 و آزمون فرما (Fermat) در سطح 11 بود.
نتیجه آزمون بین‌المللی پاسكال، كیلی و فرما تا چند روز آینده از سوی مركز آموزشی Cemc واترلو كانادا اعلام خواهد شد و دانشگاه واترلو كانادا به دانش‌آموزان شركت‌كننده در این آزمون، گواهی حضور و به دانش‌آموزان برتر، گواهی برتری و به نفرات اول، مدال اهدا می‌كند. علاقه‌مندان می‌توانند برای كسب اطلاعات بیشتر درباره فعالیت‌های انجمن ریاضی‌دانان جوان به سایت www.student.ir مراجعه كنند و یا با تلفن روابط عمومی انجمن به شماره 43061-021تماس بگیرند.
علمی*9294* 1055