۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۶:۱۷
کد خبر: 83228332
۰ نفر
22 اثر طبیعی در كشور ثبت ملی می شوند

تهران- ایرنا- سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی گفت: پرونده 22 اثر طبیعی از استان‌های كرمانشاه، كردستان، كهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مركزی و كرمان بررسی و این آثار واجد شرایط ثبت در فهرست میراث ملی و طبیعی شناخته شدند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در كمیته ثبت و حریم میراث طبیعی، 33 پرونده آثار طبیعی از استان‌های كرمانشاه، كردستان، كهگیلویه و بویراحمد، خراسان جنوبی، مركزی و كرمان مطرح شد كه از این تعداد 22 اثر با تایید كارشناسان واجد ارزش ثبت شناخته شد.
مصطفی پورعلی سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی با اعلام این مطلب گفت: مجموعه درختان كهنسال چنار حوضه لاره نوسود و درخت چنار كهنسال شالان از استان كرمانشاه در فهرست میراث طبیعی ملی كشور ثبت شد.
وی به ثبت پنج پرونده از استان كردستان نیز اشاره كرد و افزود: درخت بنه كهنسال (قسقه وان)، درخت بلوط كهنسال باشماق، درخت بنه كهنسال (قسقه وان) پیچون دره خوش نظر، درخت گردو كهنسال (وزی خواچكه) بیساران و درخت گردو كهنسال (وزی حیاته) بیساران از استان كردستان واجد ارزش ثبت شناخته شد.
پورعلی درخت كهنسال سدر مقدس دهدشت، چشمه بلقیس چرام، غار ده شیخ پاتاوه را نیز از جمله پرونده های كهگیلویه و بویراحمد دانست كه با تایید كارشناسان در فهرست میراث طبیعی كشور قرار گرفت.
سرپرست دفتر ثبت آثار تاریخی همچنین به ثبت چهار پرونده از خراسان جنوبی اشاره كرد و ادامه داد: بیابان حلوان طبس، سرو كهنسال تیغاب آرین شهر، درخت بنه كهنسال پروینج آرین شهر، جنگل بنه استند نهبندان نیز از جمله آثار طبیعی كشور محسوب می شوند كه واجد ارزش ثبت شناخته شدند.
پورعلی گفت: درخت چنار كهنسال زر و درخت چنار كهنسال راونج (دلیجان)، درخت چنار كهنسال امامزاده نیوشت (ساوه) و درخت شاه چنار كهنسال الویر (زرندیه) از استان مركزی و درختان چنارخانه باغ صنعتی، درختان كهنسال زیتون چهار فرسخ، دره راگه و درخت بنه كهنسال اودرج از جمله مواریث طبیعی استان كرمان به شمار می روند كه در فهرست میراث طبیعی كشور به ثبت رسیدند.
به گزارش ایرنا، هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی منجر به تخریب یا تغییر هویت آثار ثبت ملی برابر مواد 558 تا 569 از كتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب شده و مرتكب، مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.
همچنین بر اساس قوانین مرتبط با ثبت، هر گونه اقدام حفاظتی و مرمتی در آثار ثبتی با تأیید و نظارت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امكان پذیرخواهد بود.
به گزارش ایرنا، كشور ایران از دیرباز به عنوان یكی از كشورهای شاخص و برجسته از نظر آثار طبیعی و اكوسیستم‌های منحصر به فرد با قدمت تاریخی و زمین‌شناسی در سطح جهانی شناخته می‌شود.
بر اساس طبقه‌بندیIUCN اكوسیستم‌های معرف میراث طبیعی كشور شناسایی و در فهرست «آثار طبیعی ملی» قرار می‌گیرد و براساس طرح مدیریت حفاظتی، پایش و حفاظت می‌شود. تاكنون ٣٧ اثر طبیعی ملی با مساحت ٤٠ هزار و ٩٣٨ هكتار توسط سازمان حفاظت محیط زیست در سطح كشور شناسایی و ثبت شده است. از سوی دیگر میراث طبیعی ملی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی نیز شناسایی، معرفی و ثبت می‌شوند كه شامل اكوسیستم‌ها و مناطق جغرافیایی طبیعی كشور است كه به دلیل دارا بودن شرایط فیزیكی و زیست‌شناسی، مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه‌های طبیعی- تاریخی، پدیده‌ها و نمونه‌های ارزشمند گیاهی، جانوری و زیستگاه‌های آنها تحت حفاظت و بهره‌برداری پایدار قرار می‌گیرد. بر این اساس سازمان میراث فرهنگی نیز تاكنون حدود ٤٠٠ میراث طبیعی را در كشور شناسایی و به ثبت ملی رسانده است.
فراهنگ**3377**3009

سرخط اخبار فرهنگ