۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۵:۲۸
کد خبر: 83228265
۰ نفر
وداع با خشایار الوند، سلطان خنده ایران

تهران- ایرنا- درگذشت خشایار الوند طنزنویس شاخص سینما و تلویزیون موجی از اندوه را در جامعه و به خصوص در میان هنرمندان به وجود آورد، او با قلم پرنغز و شیوایش، همواره خنده را بر لبان مخاطبانش می نشاند و خاطره اش برای اهالی هنر هرگز فراموش شدنی نیست تا آنجا كه بهروز رضوی مجری رادیو و تلویزیون در فقدان وی، این هنرمند را سلطان خنده ایران می نامد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ خشایار الوند در 1346 در تهران دیده به جهان گشود و از 1363 خورشیدی با مشاغلی چون دستیار و برنامه‌ریز، كار خود را در سینما آغاز كرد. علاقه و استعداد وی در این عرصه سبب شد تا به فیلمنامه نویسی بپردازد كه فیلمنامه‌هایی چون «مزاحم و برگ برنده» از آثار وی در این زمینه محسوب می شود.

خشایار الوند به همراه «فرهاد توحیدی» به عنوان نویسنده فیلمنامه در مجموعه «دایره تردید» از كارهای تلویزیونی شركت كرد و فیلم‌های تلویزیونی «اعتراف، شاهد و مجموعه كمربندها را ببندیم» از جمله فعالیت‌های او در زمینه نویسندگی به شمار می رود. سیروس الوند كارگردان برجسته سینمای ایران برادر او و ماهور الوند بازیگر و استعداد تازه كشف شده سینمای ایران برادرزاده، این فیلمنامه نویس است.

اما آنچه كه به شهرت خشایار الوند انجامید، نگارش فیلمنامه سریال ها و مجموعه‌های طنز موفقی همچون «نقطه چین، شب‌های برره، باغ مظفر، گنج مظفر، مرد هزار چهره، مرد دو هزار چهره، قهوه تلخ، ویلای من، شوخی كردم، در حاشیه، پایتخت، علی‌البدل، كمربندها را ببندیم، مسافران و دیوار به دیوار» بود كه اوج ذوق هنری الوندی را به تصویر كشید و چهره ای دوست داشتنی از وی را در میان هنردوستان ترسیم كرد.

خشایار الوند به عنوان فردی متبحر و مسلط از ساختار فیلمنامه نویسی، شناخت دقیقی داشت كه این تخصص با احاطه وی نسبت به مسایل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و حساسیت به چالش ها و آسیب هایی كه مردم جامعه با آنها درگیر بود، سبب شد تا آثاری تاثیرگذار از او به یادگار بماند و بنابر گفته همكارانش یكی از عوامل موفقیت خشایار الوند، آگاهی مداوم وی از مسایل روز بود.

اهمیت عنصر سرعت در ساخت مجموعه های پركاری مانند «شب های برره و پایتخت»، گواهی بر استعداد ذاتی این هنرمند بود كه با وجود حجم بالای كار، بسیار خوب درخشید كه از جمله سریال‌های بسیار موفق و پربیننده تلویزیونی در ایران محسوب می‌شوند و آنچه ‏را كه خشایار الوند در مجموعه «شب های برره» به رشته تحریر درآورد، پس از چندین سال، هنوز هم در بسیاری از گویش های مرسوم در متن جامعه گفته و از آنها یاد می‌شود. از ساختار و قصه‌های طنز آن گرفته تا گویش و طنز كلامی آن كه ساخته و پرداخته ذهن این نویسنده بود.

**خشایار الوند در نگاه هنرمندان
سیروس مقدم كارگردان پیشكسوت كشور، خشایار الوند را فردی با پشتكار و مسوولیت پذیر توصیف كرد و گفت: «او ركنی بود كه جانشین ندارد ركن اساسی از فیلمنامه نویس های مملكت رفت، من 10سال با خشایار و تیم پایتخت از همكاری فراتر رفتیم به یك خانواده تبدیل شدیم و مشكلات یكدیگر را می دانستیم.»

بابك صحرایی ترانه سرا در ارتباط با آثار خشایار الوند گفت: «بخش بزرگی از خنده های مردم این سرزمین طی سال های اخیر مدیون خشایار بود، مرگ برای خود انسان آرامش و رهایی است اما برای ما مانده ها سوگ است. امروز این حجم از مردمی كه برای بدرقه پیكر خشایار الوند آمده، نشان می دهد مردم هنرمندهای حقیقی خود را می شناسند.»

بهروز رضوی مجری رادیو و تلویزیون خشایار الوند را سلطان خنده ایران می نامند و می گوید: در داغ او حرف زدن دردناك است. او داشت فكر می كرد چطور امسال مردم را بخنداند. او هیچ گونه نگرانی نداشت، سكته خشایار از غم و غصه نبود، بلكه از فشار كار برای این سینما از پا درآمد، از بس به مردم فكر كرد و از فكر كردن به خود غافل ماند.»

امیر مهدی ژوله فیلمنامه نویس شاخص طنز و بازیگر درباره آقای الوند اظهار می دارد: «در سال‌های اخیر هر كسی دنبال نوشتن یا بازنویسی یا سرپرستی یك فیلمنامه كمدی بود یكی از سه گزینه‌اش حتما آقای الوند بود. حاصل كار آقای الوند برآیند دو مولفه كیفیت و سرعت بود.» وی كه فیلمنامه قهوه تلخ را با خشایار الوند با هم نوشتند به تنوع كارهای او اشاره كرد و گفت: «او به خاطر حضور مداوم سینما در خانواده و تجربیات فراوانش در این عرصه فیلمنامه‌نویس قابلی بود و ساختار و اسكلت اصول فیلمنامه را خیلی بهتر از دیگران می شناخت و كارش تنوع فراوان داشت. او نویسنده‌ای حرفه‌ای بود كه برای طیفی گسترده از سیروس مقدم تا سامان مقدم از مهران مدیری تا مهدی مظلومی نوشت و قادر بود با انواع و اقسام لحن‌ها خودش را تطبیق بدهد.»

** بدرقه خشایار الوند تا خانه ابدی
خشایار الوند فیلمنامه‌نویس سینما و تلویزیون به‌دلیل ایست قلبی در 51 سالگی درگذشت و در 11 اسفند 1397 خورشیدی، پیكرش از ساختمان شماره 2 خانه سینما در خیابان وصال شیرازی و با حضور جمعی از هنرمندان، مسوولان و مردم تشییع و تا قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) خانه ابدی بدرقه شد.

شمار بسیاری از هنرمندان و كارگردانان سینما از جمله سیروس مقدم و تیم سریال پایتخت، كیومرث پوراحمد، مجید مظفری، مسعود ده نمكی، همایون اسعدیان، سروش صحت، احمد مهرانفر، برزو ارجمند، بهروز شعیبی، سیروس الوند، نسرین نصرتی، امیر مهدی ژوله، علیرضا شجاع‌نوری، سیاوش مفیدی، ریما رامین فر و مجتبی جباری و شاهسواری رییس خانه سینما و شماری دیگر از هنرمندان در این آیین حضور داشتند.

پژوهشم**2059**9131