سلبریتی و قانون؛ وارونگی های خبرساز در جامعه ما

تهران- ایرنا- اقدام اخیر بازیكن سابق فوتبال و مربی كنونی تیم پرطرفدار پایتخت در انتشار فیلم درگیری كلامی با پلیس راهور، خبر داغ دیروز در رسانه های مجازی بود. بسیاری با نگاه منتقدانه به ماجرا پرداختند. این در حالی است كه مواردی از این دست اخیرا بسیار به وقوع می پیوندد و جنبه جالب ماجرا دامن زدن به حواشی از سوی مرتكبین بی قانونی است.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «فرهاد مجیدی» بازیكن محبوب آبی های پایتخت و دستیار سرمربی «استقلال تهران» دیروز فیلمی از مجادله خود با مامور پلیس راهور در صفحه شخصی اش منتشر كرد.
به گزارش ایرنا، مجیدی به دلیل سرعت بالا در بزرگراه مدرس از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی متوقف شده و از او به دلیل همراه نداشتن مدارك، درخواست تست الكل می‌شود. با امتناع مجیدی از این كار و درگیری با مامور مربوطه، خودروی وی به پاركینگ منتقل شد. مجیدی هم از این اتفاق فیلم گرفته تا نشان دهد پلیس با او رفتار غیرمحترمانه ‌ای صورت داده است.
در واكنش به این اقدام، معاون اجتماعی پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با تاكید بر اینكه همه در برابر قانون برابرند، اظهار داشته برابر قانون اگر فردی با سرعت غیرمجاز رانندگی كرده و مداركی هم همراه نداشته باشد، پلیس می‌تواند نسبت به انجام تست الكل از وی اقدام كند.
جانشین فرمانده نیروی انتظامی هم امروز در حاشیه همایش روسا و مدیران پلیس راهور در واكنش به فیلم منتشر شده این درخواست را مطرح ساخته كه رسانه ها این پدیده را كه افراد در برابر برخورد قانونی پلیس اقدام به فیلمبرداری و بازنشر آن می كنند، آسیب شناسی كنند.
این ماجرا هر چند به گفته مجیدی با مساعدت رئیس پلیس پایتخت، حل و فصل شده و گویا مجیدی هم از اقدام خود به نوعی عذرخواهی كرده ولی رسانه ها با مشابه سازی اقدام وی با درگیری فیزیكی اخیر «علیرضا حقیقی» سنگربان سابق قرمزهای پایتخت، بازیكنان معروف را به خاطر قانون شكنی كنار هم قرار داده و آنان را مورد انتقاد قرار داده اند.
ماجرای مجیدی اما بیش از آنكه به برخورد فیزیكی بازیكن سابق تیم رقیب شباهت داشته باشد، به ماجرای درگیری لفظی چند ماه پیشِ نماینده سراوان با كارمند گمرك قابل قیاس است.
اواخر آذرماه بود كه «محمدباسط درازهی» نماینده سراوان به دلیل معطل شدن در ورودی ساختمان گمرك با كارمند این سازمان وارد مجادله ای غیرمحترمانه شد. درازهی برای در دست گرفتن ابتكار عمل پس از انتشار فیلم این مجادله، در فضای مجازی و مجلس اظهاراتی را بیان داشت كه منجر به گسترش دامنه ماجرا شد.
در كش و قوس این رخدادها و واكنش ها به آن، قضایای مربوط به درگیری نماینده بیجار با مامور راهنمایی و رانندگی فرودگاه مهرآباد در مردادماه پارسال بار دیگر مورد توجه قرار گرفت چنانكه سردار «ایوب سلیمانی» جانشین فرمانده نیروی انتظامی امروز در همین باره گفت پلیس دست از شكایت خود از این نماینده برنداشته و پیگیر این موضوع است.
برخوردهایی اینچنین از سوی فوتبالیست ها، بازیگران، نمایندگان و ... با ماموران پلیس، خبرنگاران و نیز شهروندان عادی به مدد حضور و گسترش رسانه های مجازی بیش از گذشته پیش چشم و در معرض قضاوت همگانی قرار می گیرد و هر بار موجی از واكنش به اشكال انتقاد، تخطئه، تبرئه، توصیه در قبال رویدادهایی از این دست به راه می افتد.
اسفند پارسال ماجرای درگیری «علی دایی» با یك هنرپیشه در رشت خبرساز شد، شهریور سال 95 بود كه نماینده ارومیه در راهروی مجلس خبرنگار روزنامه «ایران» را مورد ضرب و شتم قرار داد و تیراندازی مداح معروف پایتخت در اتوبان بابایی تهران به خودرو یك زوج جوان در دی ماه 92 بحث های بسیاری را در زمینه های گوناگون از جمله نحوه رفتار غیرقانونی چهره های خاص به دنبال داشت.
ماجرای اخیر از این منظر اهمیت می یابد كه در بسیاری از كشورها، سلبریتی ها دست به اقدامات خلاف قانون زده یا در مواجهه با دیگران اختیار از كف داده و رفتارهایی دور از انتظار، منافی وجهه تصنعی یا حتی دور از وضعیت معمولشان نشان می دهند اما اهمیت قانونگرایی و محكوم بودن رفتارهایی مغایر با این اصل مانع از این می شود كه با رویكردی طلبكارانه مجری و مامور اجرای قانون را رو در روی هوادارانشان قرار دهند و هنجارِ برابری همگانی در برابر قانون را زیر پای كینه ورزی شخصی لگدمال كنند.
پنج ماه پیش بود كه گرانقیمت ترین بازیگر سینمای چین با شهرت هالیوودی به دلیل فرار مالیاتی با جریمه 70 میلیون دلاری دولت پكن مواجه شد. در این گیر و دار بسیاری از رسانه ها از غیبت وی در مجامع عمومی خبر دادند و دلیل رفتار «فن بینگ ‌بینگ» ستاره زن سینمای چین را قبح این قانون شكنی عنوان كردند.
این در حالی است كه هنوز در جامعه ما بسیاری از چهره های شناخته شده خود را ایمن در حصاری از شهرت می بییند و با هاله ای كه پیرامون خود می بینند قصد عبور از همه موانع متداول پیش روی شهروندان عادی را دارند. این وضعیت حتی این توهم را به وجود می آورد كه می توان با سپری از شهرت حتی قانون را در هم شكست و فراتر از آن با انتشار فیلم و عكس در فضای مجازی میان خود و قانون نوعی یاركشی و جمع آوری هوادار به راه انداخت.
به همین خاطر است كه اظهارنظر اخیر جانشین فرمانده نیروی انتظامی به شكلی جدی موضعیت می یابد كه رسانه باید به آسیب شناسی پدیده هایی از این دست پرداخته و با فرهنگ سازی در این زمینه مانع از تكرار حوادثی از این دست شود. در كنار رسانه، تصمیم گیرندگان مسائل فرهنگی، جامعه شناسان و به صورت اخص نخبگان سیاسی ماموریتی انكارناپذیر در توسعه و ترویج فرهنگ قانونگرایی، حفظ حرمت و مرجعیت قوانین و در هم شكستن توهمات سلبریتی مدارانه دارند.
پژوهش**9279