نگراني از افزايش قيمت ميوه و وعده مسئولان استان براي حل آن

بجنورد- ايرنا- افزايش قيمت ميوه در آستانه شب عيد مردم خراسان شمالي را نگران كرده است البته در اين ميان مسئولان اعلام كرده اند كه قيمت ها تعديل مي شود و مردم نگران شب عيد نباشند.

به گزارش ايرنا، مردم خراسان شمالي مي گويند در ماه هاي گذشته قيمت برخي ميوه ها دو تا سه برابر شده است و با اين شرايط نگران تامين اين محصولات براي نوروز هستند.
غرفه داران ميدان ميوه و تره بار عمده در بجنورد، صادرات را عامل گراني ميوه عنوان مي كنند و مي گويند در اين شرايط، مسئولان بايد به فكر تامين بازار داخل و نيازهاي مردم باشند.
غرفه داران مي گويند ميوه و حتي صيفي جات صادر مي شود و به همين علت قيمت كاهو و كلم هم به شدت افزايش يافته است.
مسئولان هم مي گويند قرار است يكهزار تن سيب و پرتقال با قيمت مصوب براي تنظيم بازار در روزهاي پاياني اسفندماه در استان توزيع شود اما قيمت ها هنوز نهايي نشده است.

* مردم توان خريد ميوه ندارند
يك شهروند بجنوردي در اين باره گفت: قيمت ها سر به فلك گذاشته است، اصلا نمي شود نزديك ميوه فروشي ها شد، قيمت يك كيلوگرم پرتقال 50 تا 60 هزار ريال است و سيب 120 هزار ريال، ديگر ميوه هم نمي توانم بخرم.
مونا ريحاني با بيان اينكه مسئولان شب عيد، قيمت ها را كنترل كنند اظهار داشت: در آستانه نوروز، نگران تامين ميوه شيب عيد هستيم.

* صادرات علت گراني ها است
رئيس اتحاديه ميوه و تره بار فروشان عمده بجنورد با بيان اينكه قيمت ميوه در يك ماه گذشته بشدت افزايش يافته است گفت: علت اين ميزان افزايش قيمت، صادرات محصولات به خارج كشور است.
اسماعيل وحداني اظهار داشت: صادرات محصولات براي كشور ارز آوري دارد اما اين اقدام به چه قيمتي انجام مي شود؟
وي تصريح كرد: مردم ما دچار زحمت و مشكل هستند و توان خريد ندارند، در آستانه شب عيد نگران تامين ميوه هستند.
وي با بيان اينكه در اين مدت ميزان ميوه ورودي به استان هم كاهش داشته است گفت: در اين يك ماه قيمت سيب زميني، پياز و ساير صيفي جات بالا رفته است و كاهو و كلم هم بشدت گران شده است.
وي افزود: قيمت ها در محصولات مختلف 2 تا سه برابر شده است.
رئيس اتحاديه ميوه و تره بار فروشان عمده بجنورد بار ديگر ديگر تاكيد كرد: اكنون فصل صادرات نيست و بايد بازار داخل تامين شود.

* ميزان خريد مردم كاهش يافته است
رئيس اتحاديه ميوه و تره بار خرد بجنورد هم گفت: قيمت ميوه و سبزي بالا رفته و ميزان خريد مردم كم شده است.
اميد فيروزه اي در باره نگراني ها از تامين ميوه شب عيد گفت: براي تنظيم بازار شب عيد، فروش فوق العاده در بجنورد انجام مي شود.
رئيس اتحاديه ميوه و تره بار خرد بجنورد اظهار داشت: قيمت هاي ميوه تنظيم بازار هنوز اعلام نشده است.

* ذخيره سازي سيب به اندازه كافي انجام شده است
مديرتوسعه بازرگاني سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي هم در اين باره گفت: مردم به هيچ عنوان نگران تامين ميوه شب عيد نباشند زيرا تمهيدات لازم در اين باره انجام شده است و يكهزار تن سيب و پرتقال با قيمت مصوب 160 نقطه استان توزيع مي شود.
عليرضا صادق اظهار داشت: ذخيره سازي سيب هاي توليدي استان به ميزان كافي انجام شده است و پرتقال مورد نياز هم از استان مازندران تامين شده است.
وي در باره گراني ميوه گفت: يكي از علت هاي گراني ميوه، صادرات است كه البته اكنون صادرات اين محصول متوقف شده است.
مديرتوسعه بازرگاني سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي با بيان اينكه ميوه به اندازه كفايت ذخيره سازي و تامين شده است گفت: با تدابير انجام شده در سطح كشور به يقين قيمت ميوه متعادل مي شود از اين رو مردم نگران شب عيد نباشند.

* توزيع ميوه در روزهاي پاياني سال
مدير كل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري خراسان شمالي گفت: ميوه شب عيد در اين استان به اندازه كافي تامين و ذخيره سازي شده است و مردم در اين باره نگران نباشند.
محمدرضا موفق هم اظهار داشت: ميوه شب عيد براي تنظيم بازار در دهه آخر اسفند ماه در بازار توزيع مي شود و مردم اطمينان داشته باشند كه سيب و پرتقال به اندازه نياز ذخيره سازي شده و موجود است.
وي افزود: هنوز قيمت هاي مصوب سيب و پرتقال تنظيم بازار اعلام نشده است اما به يقين كمتر از قيمت هاي كنوني بازار است.
وي در باره افزايش قيمت مركبات در بازار اظهار داشت: افزايش قيمت مركبات در مقايسه با افزايش قيمت ساير ميوه ها و ساير اقلام، كمتر بوده و قيمت هاي كنوني، مناسب است.
مديركل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري خراسان شمالي افزود: اكنون پرتقال در بازار به ازاي هر كيلوگرم تا 50 هزار ريال به فروش مي رسد كه قيمت مناسبي است.
موفق در باره افزايش قيمت سيب گفت: امسال به علت سرمازدگي، ميزان توليد سيب در كشور بشدت كاهش يافت و به بيش از نصف ميزان توليد سال گذشته رسيده است از اين رو افزايش قيمت اين محصول قابل پيش بيني بود.
وي اظهار داشت: ما نيز از مشكلات گراني ها و افزايش قيمت ها مطلع هستيم و دولت در تلاش است تا در شرايط تحريم، فشارها و سختي ها بر مردم كاهش يابد.
مديركل دفتر هماهنگي امور اقتصادي استانداري خراسان شمالي خاطرنشان كرد: ميوه شب عيد به اندازه كافي موجود است و براي تنظيم بازار بتدريج در دهه آخر اسفند ماه توزيع مي شود.
استان 863 هزار نفري خراسان شمالي در شمال شرق كشور واقع است و با وجود محروم و كم درآمد بودن مردم، از گران ترين استان هاي كشور است.
7185/ 6042