۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۴:۱۶
کد خبر: 83228122
۰ نفر
نیروگاه برقابی سد زاینده رود فعال می شود

اصفهان - ایرنا - معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان گفت: نیروگاه برقابی سد زاینده رود كه در چند ماه اخیر به دلیل كاهش شدید ذخیره سد، از مدار تولید خارج شده بود تا 10 روز آینده دوباره فعال می شود.

حسن ساسانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: راه اندازی نیروگاه و توربین های سد زاینده رود به دست كم 170 میلیون متر مكعب آب پشت سد نیاز دارد و با توجه به 152 میلیون متر مكعب كنونی و با احتساب میزان آب ورودی به سد، 10 روز آینده تولید برق توسط این نیروگاه از سر گرفته می شود.
وی توان این نیروگاه آبی را 56.5 مگاوات اعلام كرد و ادامه داد: در صورت تداوم بارش ها و افزایش ذخیره سد و كاهش نیافتن به كمتر از 170 میلیون متر مكعب طی ماه های آینده این نیروگاه نیز كار خود را ادامه خواهد داد.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای اصفهان اضافه كرد: ورودی فعلی به سد 25 و خروجی از آن 11 متر مكعب در ثانیه است.
وی مقدار بارش ها در ایستگاه اندازه گیری سد زاینده رود از ابتدای سال آبی جاری(مهر 97) تاكنون را یكهزار و 344 میلی متر اعلام كرد و گفت: این مقدار در مدت مشابه سال گذشته 410 میلی متر و در متوسط بلند مدت(44 ساله) 900 میلی متر بود.
ساسانی با اشاره به بارش به نسبت مناسب برف در سرشاخه های این رودخانه، خاطرنشان كرد: هم اكنون ارتفاع برف در منطقه كوهرنگ 195 سانتی متر است در حالی كه پارسال تنها پنج سانتی متر برف بر روی زمین نشسته بود.
معاون حفاظت و بهره برداری شركت آب منطقه ای درباره بازگشایی زاینده رود و نوبت دوم آبیاری مزارع كشاورزان كلانشهر و شرق اصفهان در بهار سال آینده اظهارداشت: این موضوع به درجه دما و حجم بارش ها طی روزهای آینده بستگی دارد.
سد زاینده رود به عنوان یكی از اصلی ترین سدهای مركز كشور واقع در شهرستان چادگان در سال 1349 با ظرفیت 1.4 میلیارد متر مكعب آب به بهره برداری رسید، این مخزن هم اكنون آب آشامیدنی، صنعت و كشاورزی بیش از پنج میلیون نفر از ساكنان مناطق مركزی كشورمان را تامین می كند و نقش ویژه ای در حفظ محیط زیست و گونه های گیاهی و جانوری مركز ایران دارد.
این سد قوسی شكل در 110 كیلومتری غرب اصفهان قرار گرفته است و سد تنظیمی، نیروگاه، ایستگاه، پمپاژ اصلی، ایستگاه پمپاژ تكمیلی و حوضه آبریز از جمله دیگر تاسیسات آن به شمار می رود.
/6022/ 6020