رفتار FATF و اروپا می تواند بر روی نظرات‌ اعضای مجمع موثر باشد

تهران- ایرنا- دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینكه اكثر اعضای مجمع رای به تأخیر در رسیدگی به لایحه پالرمو دادند، گفت: رفتار گروه ویژه اقدام مالی(FATF) و اروپا می تواند بر روی نظرات‌ اعضای مجمع موثر باشد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا،«محسن رضایی» روز- شنبه - در نشست خبری با خبرنگاران با اشاره به بررسی لایحه پیوستن ایران به كنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی موسوم به پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: همانطور كه در جریان هستید این لایحه با اصرار مجلس شورای اسلامی اسلامی به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد.
وی افزود: تاكنون چندین جلسه در مجمع درباره این مصوبه مجلس بررسی انجام شده است و از تمامی جوانب از جمله آثار اقتصادی، بین المللی و تعهداتی كه ایران درباره آن می دهد، و همچنین آثار سیاسی و امنیتی مورد بحث قرار گرفته است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام یادآور شد: موافقین و مخالفین و همچنین نمایندگان دولت از جمله وزیران مربوطه با فرصت كافی نظرات خود را در این جلسات مطرح كردند.
رضایی خاطرنشان كرد: پس از اینكه مصوبه ای جدیدی از مجلس به نام كنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)به مجمع تشخیص مصلحت ارجاع شد، برخی از اعضا بین این دو مصوبه ارتباطاتی را ملاحظه كردند به طوری كه تصمیم گیری درباره هر كدام از این مصوبات بدون توجه به دیگری مورد ایراد قرار گرفت.
وی افزود: احتمالا هم پوشانی های بین این دو مصوبه وجود دارد و بحث روی هر كدام از آنها بدون توجه به دیگری ممكن است اشكالاتی را بوجود بیاورد.از این رو در جلسه امروز پیشنهاد شد فرصت دیگری را برای بررسی هر دو مصوبه لحاظ كنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخی اعضا پیشنهاد تاخیر در تصمیم گیری ارائه كرده و درخواست كردند كمیسیونی مركب از هر سه كمیسیون اقتصادی، سیاسی و حقوقی - قضایی مجمع این دو مصوبه مجلس را به بحث بگذارد.
رضایی اضافه كرد: بر اساس آیین نامه مجمع اگر كمیسیون مربوطه به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام پیشنهاد تاخیر بدهد، وی می تواند این تاخیر را لحاظ كند. اما از آنجایی كه مصلحت ایجاب می كرد نظر همه اعضا خواسته شود، موضوع تاخیر در بررسی لایحه پالرمو به رای گذشته شد و قریب به اتفاق اعضا اعلام كردند مجمع در این خصوص بررسی بیشتری انجام دهد.
وی همچنین با اشاره به اینكه نمایندگان دولت و مجلس هم موافق به تاخیر انداختن تصمیم گیری درباره لایحه پالرمو بودند، گفت:مجمع تصمیم گرفت بررسی ها درباره مصوبه پالرمو و CFT را ادامه دهد و احتمالا در سال 98 این مباحث را ادامه خواهد داد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این كه رفتار سازنده FATF می تواند مورد توجه مجمع قرار بگیرد، اظهار داشت: بین دو جلسه ای كه مجمع برگزار كرد، گروه ویژه اقدام مالی درباره ایران صحبت كرد، این گروه از یك طرف اقدامات ایران را تحسین كرده و از طرف دیگر با اقدامات ایران با ابهام برخورد كرده است.
وی اضافه كرد: رفتار اروپایی ها می تواند بر روی اعضای مجمع موثر باشد، ما فعلا از رفتار اروپایی ها راضی نیستیم چرا كه به تعهداتی كه در برجام دادند، عمل نكردند.این كه شركتی با سه هزار یورو تاسیس كردند كه چیزی نزدیك به یك میلیارد دلار در سال آن هم به صورت تهاتری می تواند با ایران مبادله كند، كفایت نمی كند.
رضایی گفت: در برجام تعهدات بسیار مهمی از جمله خرید و فروش نفت و تاسیس شعبات بانكی ایران برای اروپایی ها وجود دارد و رفتار اروپایی ها می تواند بر روی نظرات اعضای مجمع موثر باشد.
وی در عین حال گفت: ما البته به رصد خود ادامه می دهیم و بیانیه عمومی FATF را به كمیته حقوقی دبیرخانه سپردیم تا از نظر حقوقی تحلیل دقیقی در این زمینه انجام دهند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این كه انتقادات برخی افراد از تاخیرات مجمع درست نیست،گفت: هر نوع تصمیم گیری عجولانه ای ممكن است خسارات زیادی به كشور وارد كند.در حالی كه هر چقدر تصمیمات پخته تر و كارشناسی تر باشد به دیپلماسی كشور فرصت داده می شود.
وی خاطرنشان كرد: كسانی كه انتظار دارند ایران به تعهدات عمل كند این را هم بدانند كه طرف مقابل هم باید ضمانت هایی بدهد.نمی شود ایران یك طرفه گام هایی بردارد ولی طرف مقابل هیچ ضمانتی ندهد.
رضایی با بیان این كه تاخیرها می تواند بسیار سازنده و مفید باشد، افزود: می گفتند اگر شما تا بهمن ماه پالرمو را تایید نكنید چنان و چنین می شود، الان به بیانیه عمومی FATF نگاه كنند و از روی آن قضاوت كنند و می بینند كه اگر تاخیرها منطقی، كارشناسانه و روی حساب و كتاب باشد، منافع زیادی برای جامعه دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام تصریح كرد:اعضای مجمع در شرایط كنونی جز به مشكلات و معیشت مردم به چیز دیگری نمی اندیشند. برای ما امروز معیشت مردم در اولویت اول است و از این جنبه به این كنوانسیون نگاه می كنیم كه آیا راه اقتصادی ما را باز می كند یا می بندد.
وی با تاكید بر این كه هر تصمیمی موجب بهبود وضعیت اقتصادی كشور باشد، مد نظر مجمع تشخیص مصحلت نظام خواهد بود،اظهارداشت: در این جلسه نمایندگان دولت و مجلس به قریب به اتفاق آرا همه تایید كردند كه كار كارشناسی بیشتری درباره این لایحه صورت بگیرد.
به گزارش ایرنا دبیر مجمع تشخیص مصلحت در پاسخ به این سوال كه جلسه بعدی مجمع چه زمانی خواهد بود،گفت: بعد از تعطیلات ما اولین جلسه را برگزار می كنیم و بحث ها را ادامه خواهیم داد.
رضایی همچنین درباره رویكرد رسانه های بیگانه درباره این لوایح و این كه برخی می گویند بهتر است ،به جای این تاخیرها، این لوایح را رد كنیم،اظهارداشت:باید به نظرات همه كارشناسان كشور گوش داده و راهكار پیدا كنیم، راهكاری برای ما مهم است كه به نفع كشور تمام شود و ما به دنبال این راهكار هستیم.
وی اضافه كرد: هیچ كدام از كشورهایی كه به FATF پیوستند شرایط ما را ندارند و در تحریم های سخت و سنگینی مثل ما نیستند. شاید اگر در تحریم نبودیم و عجله ای نداشتیم، به سرعت می توانستیم تصمیم بگیریم. اما شرایط خاص ما ایجاب می كند مسئله را بهتر و كارشناسانه تر مطالعه كنیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره به رای عمومی گذاشتن لوایح CFT و پالرمو هم گفت: وقتی نظام سیاسی كشور همه پیش بینی ها را برای برون رفت از بن بست انجام داده، این نوع پیشنهادات مغایر با قانون اساسی است.
به گفته رضایی بر اساس قانون اساسی اگر مجلس مصلحتی را تشخیص بدهد، باید به مجمع بگوید. در این شرایط اگر ما به مجمع تشخیص مصلحت نظام اجازه ندهیم وظیفه قانونی خود را انجام بدهد، این عملا زیرپا گذاشتن قانون اساسی كشور است.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره اظهارات هفته گذشته رییس جمهوری درباره تاخیر مجمع در تصمیم گیری در این زمینه گفت: چون آیت الله آملی جواب صحبت های ایشان را دادند من دیگر تكرار نمی كنم، از همان استفاده كنید. این حرف، حرف دوستانه ای نیست، حرف قانونی هم نیست، موضع قانونی به یك نفر، بیست نفر یا 30 نفر ارتباط ندارد.
دبیر مجمع تشخیص ملحت نظام اضافه كرد: اگر قانون اساسی به جمعی ولو جمع كوچك اختیار داده باشد در زمینه ای تصمیم بگیرند، دیگر تعداد اعضا چه معنی دارد، خود رییس جمهوری یك نفر است، طبق قانون اساسی اختیاراتی دارد، حالا باید گفت چون ایشان یك نفر است نمی تواند در آن چارچوب قانونی و یا اختیار خودش تصمیم بگیرد.
رضایی خاطرنشان كرد: اعضای هیات دولت كمتر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام هستند و ما این نوع صحبت ها را سازنده نمی دانیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره عدم حضور رییس مجلس شورای اسلامی و رییس جمهوری در جلسات مجمع هم گفت:این موضوع را باید از خود ایشان سوال كنید، رییس جمهور هم عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، ایشان می تواند نظراتشان را در مجمع مطرح كند و نظرات موافق و مخالف را بشنود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به این كه چرا برخی می خواهند مجمع را تحت فشار قرار دهند و تاكید دارند عواقب تصمیم گیری یا تاخیر در تصمیم گیری به عهده مجمع است، گفت: در یك سال اخیر ماقداماتی را علیه مجمع می بینیم كه كاملا مشكوك است، در بحث هیات نظارت گفتند شورای نگهبان دوم درست شده است.
رضایی ادامه داد: در مباحث پالرمو و CFT كه دیگر در هیات نظارت هم نیست و در مجمع در حال بررسی است ،عجله كاری فوق العاده ای مشاهده می كنیم و می خواهند مجمع بدون كار كارشناسی عمیق تصمیم بگیرد.
وی یادآور شد: دلیل بحث های عجیب و غریبی كه در یك سال گذشته به مجمع تشخیص نسبت داده می شود،این است كه عده ای نگران نظارت مجمع هستند.مطمئنا اگر نظارت مجمع قوی تر از گذشته ادامه پیدا كند بسیاری از مشكلات كشور حل خواهد شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: هجمه های یك سال گذشته مربوط به فعال شدن هیات عالی نظارت است و از رسانه ها تقاضا می كنیم هیچ خبر و گزارشی بدون منبع موثق از مجمع انتشار ندهند و صحبت هایی كه در مورد مجمع مطرح می شود، مستقیما از سوی رییس و یا دبیر مجمع نقل شود.
سیام*9314*2021*