برگزاری 1700كنسرت موسیقی/در مقابل تهدیدات ایستاده ام

تهران- ایرنا- حجت الاسلام حمیدرضا حنان مدیركل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان می گوید: حدود 1700كنسرت موسیقی در كنار سایر كارهای فرهنگی، در استان برگزار نموده ام، البته كار بسیار سختی بود، دائم تهدید می كردند كه اگر استعفا ندهی برخورد می كنیم و حتی خانواده ام را تهدید می كردند.

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حجت الاسلام حنان از آن روحانیون شوخ طبع است. آدم از گپ زدن با او خسته نمی شود. ولی در كارش جدی است و از آن چه باور دارد و می گوید كوتاه نمی آید.
طرفدارانش در استان لرستان زیادند. به خصوص جوان ها و اهل قلم و هنر كارهای او در اداره كل ارشاد لرستان را ستایش می كنند. اما منتقدان كمی كه دارد، او را شیخ هتاك و آخوند انگلیسی می نامند. می گوید: این هتاكی ها باعث نشده است از اهدافم كوتاه بیایم. هم اهل جنگم هم جُنگ. تضادی بین شادی و دین مبارك اسلام نمی بینم. مردم نیاز به نشاط دارند و برگزاری كنسرت های موسیقی یكی از بهترین راههای ایجاد آن است.
حجت الاسلام حنان با بیان این كه در طول چهار سالی كه مدیر ارشاد استان لرستان بوده، به فشارهای زیادی كه از ناحیه افراد تندرو ی دلواپس علیه برنامه هایم انجام شده، تن نداده است، می گوید: اندیشه من درست مقابل این افراد دلواپس است این افراد حتی توجهی به متن دین ندارند و بیشترین ضربه به دین از ناحیه همین ها وارد می شود. این ها هر كس كه عقیده متفاوتی با آنها داشته باشد را غیردیندار می دانند و اقسام اتهامات را به او می زنند.
متن گفت و گوی تیم خبری اعزامی ایرنا با مدیركل ارشاد لرستان در پی می آید:

ایرنا: گویی بر سر اجرای برنامه های خود در اداره ارشاد لرستان با موانع زیادی از سوی برخی جریانات سیاسی مواجه بوده اید؟
حجت الاسلام حنان: بله. من قبل از این كه به وزارت ارشاد بیایم عضو هیات علمی دانشگاه بودم و البته هنوز هم هستم. وقتی پیشنهاد مدیریت اداره ارشاد لرستان را به من دادند با خودم خلوت كردم. گفتم وزارت ارشاد رسالتی دارد. من دو رویكرد می توانم در ارشاد داشته باشم. نخست این كه به صورت محافظه كارانه به عرصه رسالت فرهنگی و هنری و به ویژه موسیقی ورود پیدا كنم مثل برخی دیگر از افرادی كه تقریبا همین رویكرد را دارند. یعنی تن دادن به بعضی سلایق شخصی كه از ناحیه افراد تندرو كه خود را فراتر از قانون می دانند عمل كنم و با این كار خود در واقع قانونی عمل نكنم.
البته اندیشه من درست مقابل این افراد دلواپس است كه گفتم این افراد حتی توجهی به متن دین ندارند و بیشترین ضربه به دین از ناحیه همین ها وارد می شود. این افراد هر كسی كه عقیده متفاوتی با آنها داشته باشد را غیردیندار می دانند و اقسام اتهامات را به او می زنند.
سال 93 كه به ارشاد آمدم در اجتماع اصلاح طلبان در كوهدشت یك سخنرانی در نقد تفكر همین افراد داشتم. اسم برخی از این افراد را هم بردم. این مساله خیلی در كشور سر و صدا كرد و كار به مجلس هم كشید. در آن سخنرانی آوردم كه این جریان و این افكار اگر به همین شكل پیش برود در آینده از رهبری هم عبور می كنند كه در مواردی این چنین هم شد و طبق شنیده ها گفته می شود كه رهبری در سال 96 به آن افراد تذكر داده اند، گرچه همان زمان از ناحیه بعضی از علما و روحانیون به شدت مورد هجمه قرار گرفتم كه من نیروهای انقلابی را مورد هجمه قرار داده ام، متاسفانه بعضی از همین افراد دلواپس بانی غائله دی ماه 96 در كشور شدند كه برای كشور خسارت بزرگی بود.
بیش از 7 هزار نفر در دو كمپین در راستای پشتیانی از فكر و اندیشه ای كه من دارم، حمایت كردند.
بعد از مدتی دلواپسان به این فكر افتادند كه اثر این كمپین ها را خاموش و خنثی كنند. در زمستان 95 اعلام یك راهپیمایی كردند. از دو هفته قبل در فضای مجازی و حقیقی برنامه ریزی كردند. بنر هم چاپ كرده و ساعت و روز این تجمع را مشخص كردند.
من هم كار عادی ام را می كردم. روز راهپیمایی فرا رسید. غروب یك روز زمستان بود و قرار بود این تجمع بعد از تاریك شدن هوا در میدان شهدا خرم آباد برگزار شود.
اخوی ام با من تماس گرفت و گفت نهار بیا منزل ما، نهار خوردم ساعت 3 بعدازظهر رفتم بخوابم. برادرم گفت می خواهی بری بخوابی؟ دو ساعت دیگر این استان به هم می ریزد.
گفتم: من كاری نمی توانم بكنم بعضی از فامیلها آمدند منزل اخوی، می گفتند باید چكار كنیم نیاز هست فامیلها را بگوییم بیایند گفتم این دعوای شخصی و خانوادگی نیست بلكه دعوای سیاسی است .
دو ساعت بعد مهندس بازوند استاندار سابق لرستان تماس گرفت و گفت می خواهند به خیابان بیایند و اعلام حمایتی كه از شما در فضای مجازی از طرف مردم شكل گرفته را خنثی كنند.
من یك نفر را آن جا فرستاده بودم و گفتم گزارشی از اجتماع و راهپیمایی علیه من را به من بدهد.
چون آنها ساعت 6و نیم غروب زمان اجتماع را مشخص كرده بودند آن نفری كه ما فرستاده بودیم ساعت 6 و نیم با ما تماس گرفت و گفت هنوز كسی نیامده است. ساعت 7 تماس گرفت و دوباره گفت كسی این جا نیست. ساعت 7.30 باز تماس گرفت و گفت حدود سی نفر آمده و وسط میدان ایستاده اند با یكی دو بنر، شعار می دهند كه ما مدیر ضدارزش نمی خواهیم و شعارهای تند و غیر محترمانه ای علیه من روی بنرها چاپ كرده بودند.
این جماعت یكی دو ساعتی آن جا ایستادند و ترافیكی هم در خیابان ایجاد كردند، چون كسی از مردم به آنها نپیوست و افكار عمومی حمایتشان نكرده بود، بعد از ساعاتی میدان را خالی كردند و رفتند .
البته این ها از طرق مختلف علیه من اقدام كردند. از طریق نمایندگان مجلس، وزیر ارشاد را خواستند. كمیسیون فرهنگی مجلس سر ادامه كار من بحث كردند. بعضی از ائمه محترم جمعه علیه من ورود كردند.
كار را به تهدید علیه خود و خانواده ام شروع كردند از طریق پیامك، پیامك های تهدید آمیز برای من فرستادند و در جلسات عمومی بدترین بی حرمتی ها را در حق من می كردند و در فضای مجازی و حقیقی اتهاماتی از قبیل شیخ هتاك، شیخ انگلیسی و ... علیه من به كار می بردند.

ایرنا: مشكل این افراد به طور مصداقی با شما چه بود؟
حنان: من به طور جدی مقابل تفكرشان ایستادم. سال 93 این كه به صراحت اسم كسی از این اشخاص را از تریبون ببرید و تفكرش را نقد كنید بسیار سخت بود.
اما مشكل دوم این ها با من این بود كه من در زمینه موسیقی بستری فراهم نمودم تا این برنامه آن هم با توجه به نیاز جامعه علی الخصوص قشر جوان، به نحو مطلوبی برگزار شود.
من در سخنرانی هایم دیدگاههای مثبت را نسبت به موسیقی بیان كردم و گفتم كه نگاه عرفا و دانشمندان به موسیقی مثبت است. بعد از این سخنرانی ها هنرمندان استان به این نتیجه رسیدند كه با نگاه جدیدی كه در ارشاد لرستان حاكم شده است می توانند فعالیت هنری خود را با دغدغه كمتری دنبال كنند. بنابراین همه هنرمندان به میدان آمدند؛ حتی آن هنرمندانی كه سال ها بود كه از استان به خاطر محدودیت هایی از ناحیه همین دلواپسان از استان رفته بودند هم آمدند؛ امثال استاد شكارچی ، استاد رجب زاده ، استاد نظری و....
در مدت مسوولیتم در ارشاد ، حدود 1700 كنسرت موسیقی در استان برگزار نموده ام. حتی یك مورد كنسرت لغو نشده نداشتیم. البته كار بسیار سخت بود، دائم تهدید می كردند اگر استعفا ندهی برخورد می كنیم. حتی خانواده مرا تهدید، و ساعت یك و دو نیمه شب پیامك می فرستادند و مزاحم می شدند. به گونه ای كه بعضی مواقع با تلفن مرا تهدید به قتل نمودند لذا من از طریق مكاتبه این موضوع را با نیروهای امنیتی در میان می گذاشتم. اما حقیقتاً كار و زندگی را برایم سخت كرده بودند.
این كار ها را با شماره موبایل های مشخص و قابل پیگیری هم انجام می دادند. ولی خدا شاهد است هیچ یك از تهدیدها را پیگیری قضایی نكردم. می دانستم اگر بخواهم به این تهدیدها بپردازم دیگر فرصت برنامه ریزی و اجرای برنامه های خود در ارشاد را ندارم .
گفتم بهترین پاسخ به این ها اجرای برنامه های فرهنگی هنری بیشتر است. هر سخنرانی كه علیه من صورت می گرفت مجوز برنامه های فرهنگی و هنری بیشتری را صادر می نمودم. با توجه به رسالتی كه داشتیم در جهت حمایت از حقوق زنان حتی كنسرت خواننده خانم هم برگزار كردیم. برای اولین بار در كشور اركستر ملی را هم به خرم آباد آوردم.

ایرنا: كنسرت كدام خانم خواننده در استان برگزار شد؟ سیمین غانم؟
حنان: خیر. خانم ها بهاروند و گلزاری كه از خواننده های محلی بودند در حضور بانوان خواندند.

ایرنا: كنسرت سیمین غانم چه شد؟
حنان: مجوز برگزاری كنسرت ایشان را صادر كردیم. دو سانس هم بلیت فروشی شد. صحبت هایی شد كه این كنسرت را برگزار نكنید. بعضی از طلاب گفته بودند اگر چنین كنسرتی برگزار شود كفن پوش می شویم و مقابل محل برگزاری كنسرت تحصن می كنیم. باز در فضای مجازی تهدیدها شروع شد.
من اعلام كردم كه كار ما قانونی هست. یكی از مدیران استانی تماس گرفت كه با برگزاری این كنسرت ممكن است استان دوقطبی شود و درگیری پیش آید. تلفن هایی هم از جانب بعضی از افراد خاص به من شد كه بنا بر مصلحتی نام نمی برم و اصرار به به عدم برگزاری كنسرت بانوان داشتند .
پاسخ دادم من مجوز این كنسرت را صادر كرده ام. دو راه وجود دارد اگر وزارت ارشاد به من گفت این كنسرت را برگزار نكن من برگزار نمی كنم. اما اگر گفت بر سر مجوز قانونی كه برای آن صادر كرده اید پابرجا بمانید من آن را برگزار می كنم و اگر بعد از اجرای كنسرت كسی در استان از من حمایت نكرد استعفا می دهم. چون وقتی نتوانم به رسالت خود عمل كنم دیگر نمی مانم.
طوری شد كه همان شق اول را قبول كردند. گفتند اگر مدیریت ارشد استان تشخیص می دهد كه این كنسرت باعث برهم زدن نظم استان می شود و جلوی ادامه فعالیت های مثبت اداره ارشاد لرستان را می گیرد آن را به وقت دیگری موكول كنید. ما هم آن را به وقت دیگر موكول كردیم.

ایرنا: استقبال از كنسرت سیمین غانم چه طور بود؟
حنان: ابتدا فكر می كردم شاید استقبالی نشود اما كار طوری پیش رفت كه اگر اجرای اول می شد شاید تا 5 سانس هم بلیت ها فروش می رفت.
هر سانس 700 نفر ظرفیت داشت و در سالن بانك صادرات برگزار می شد. متاسفانه لغو این كنسرت باعث ناراحتی و عدم رضایت جامعه زنان شد كه چرا یك مجوز قانونی باید لغو شود. جالب است خیلی زنان متقاضی كنسرت بانوان خانمهای محجبه ای بودند كه خواستار برگزاری كنسرت بانوان بودند.

ایرنا: در 1700 كنسرتی كه می گویید از چه خواننده هایی دعوت كردید؟
حنان: به نظر می رسد همه هنرمندان خواننده را ما دعوت كردیم در سه قسمت هم خوانندگان پاپ، هم خوانند سنتی و هم خوانندگان محلی .
شهرام ناظری – همایون شجریان – علیرضا افتخاری به همراه اركستر ملی – فریدون آسرایی- حسین رضا اسدی- مهدی احمدوند – بنیامین بهادری – بهنام بانی- وحید تاج – بابك جهانبخش – احسان خواجه امیری – مجید خراطها – ایرج رحمانپور – علی زند وكیلی – سالار عقیلی – علی عبدالمالكی – فرزاد فرزین – بیژن كامكار – علی لهراسبی – نیما مسیحا – همای – رضا یزدانی – محسن یگانه – مهدی یراحی – حشمت رجب زاده – فرج علیپور – سیف الدین آشتیانی – مراد بداق – مهران غضنفری – رهام خورشیدوند – حسین علیزاده – محمد علیزده – امیر تاجیك – محمدرضاگلزار – حمید عسگری – سیامك آقایی – ماكان بند – هورش بند – ایوان بند – اشوان – مسلم ساكی – فیروز رضایی – بردیا مهر آرا – جمشید خنجریان – بهروز الماسی – گروه دیهیم – امیر رحمان خسروی – گروه آذری (اسدالهی ) – گروه حسین پرنیان – علیرضا قربانی – احسان خواجه امیری – آرش و مسیح – حمید هیراد – محمد باجلاوند – مرتضی روزبهانی – فرزانه گلزاری – فیروز رضایی – جمشید خنجریان – مهدی دارابی – رامین میر – سعید ملكی – سپهر پیرهادی - محمد بیرانوند – اشكان اشراقی – مجبتی نظری – مسعود حاتمی – فتح اله طهماسبی – داریوش نظری – بهمن اسكینی – فضل اله صفاری – رضا صادقی – سامان علیپور – مجتبی باعزم – حامد زمانی – غلام سبزعلی – كیهان كلهر – حامد فیضیان و ... این افراد حدود هشتاد نفر بودند.

ایرنا: در سایر زمینه ها هم مشكلی با این افراد تندرو داشتید؟
حنان: بله. یك تئاتری درباره دفاع مقدس برگزار كردیم. عده ای نزد من آمدند و اعتراض كردند و گفتند این تئاتر ارزش های دفاع مقدس را زیر سوال می برد. آنها شروع به حملات گسترده علیه این تئاتر در فضای مجازی كردند و دوباره تهدیدها و فشارها و بی حرمتیها علیه من به جرم دفاع از هنر و هنرمند از طرف افراد دلواپس شكل گرفت. من نظر داوران متخصص در حیطه هنر تئاتر را خواستم و گفتم شما به عنوان متخصص در امر تئاتر نظرتان پیرامون این تئاتری كه آقایان اعتراض دارند چیست؟
از تعدادی از این جملاتی كه در فضای مجازی علیه من شده بود پرینت گرفتم و در اختیار داوران قرار دادم . در نهایت داوران گفتند ما تئاترهای زیادی درباره دفاع مقدس داوری كرده ایم این تئاتر بهترین تئاتری است كه در این باره دیده ایم.
درگیری شدیدی در همان چند روز جشنواره در فضای مجازی درباره این تئاتر رخ داد. بعضی از ائمه محترم جمعه به طوری كه من را نیروی نفوذی دشمن معرفی كردند در حالی كه بنده حقیر تمام تلاشم این هست كه در راستای تقویت نظام و انقلاب حركت كنم در نماز جمعه هم به من هجمه كردند. روز 9 دی سال 95 سخنران اصلی این مراسم رسما علیه من سخنرانی كرد.

ایرنا: اسم آن تئاتر چه بود؟
حنان: لیلی نام دختران ایران زمین.
جالب است كه این تئاتر در تهران هم برگزار شده بود ولی كسی به آن اعتراض نكرده بود. یكی از علت های مخالفت این ها با من البته این است كه به صورت شفاف از تفكر اصلاح طلبی حمایت می كنم. در همین انتخابات اخیر ریاست جمهوری مرخصی گرفتم و حدود 25 سخنرانی در دفاع از نامزدی آقای روحانی در شهرهای مختلف استان انجام دادم. دلواپسان سر این كار هم از من خیلی ناراحت هستند. من شخصی هستم كه در تفكر و اندیشه ام شفاف هستم و با حفظ تمام خط قرمزهای نظام سعی كردم از تفكر و اندیشه ام دفاع كنم و هرگز انسان محافظه كاری نبوده ام كه دنبال منافع شخصی خودم باشم بلكه تفكر و اندیشه را بر منافع شخصی و مناصب ترجیح دادم.


ایرنا: جریان مراسم پلدختر و شعار علیه شما چه بوده است ؟
حنان: ارشاد برنامه ای به نام بزرگداشت شهیدشكارچی در شهر پل دختر داشت. فرماندار پل دختر چند روز قبل از مراسم به من گفت آقای حنان عده ای از مخالفین شما به من گفته اند كه حنان یا نباید در این برنامه حضور پیدا كند و حتی اگر آمد حق سخنرانی ندارد.
پاسخ دادم: این چه تفكری است و چه كسی پشت آن است كه می گوید در برنامه ای كه خود ارشاد متولی برگزاری آن است مدیركل ارشاد نباید سخنرانی كند؟ این یعنی چه كه این گروه این طور برای خود عرض اندام می كنند و برای دیگران خط و نشان می كشند؟ جناب فرماندار شما نماینده دولت هستی، برو و به آنها بگو حنان می گوید خیلی بیخود می كنید- البته لحن تندتری به كار بردم- حنان به این برنامه می آید و سخنرانی هم می كند.
به فرماندار گفتم : برنامه مال ارشاد است مخالفین من اگر ناراحتند نیایند در آن شركت نكنند. این ها دارند زمینه بی حرمتی نسبت به شهدا را فراهم می كنند. این ها در سایت هایشان می نویسند حنان هتاك به شهداست حال این كه حنان مدافع شهداست و این تندروها هستند كه با كارهای افراطی شان زمینه هتاكی به شهدا را فراهم می كنند.
روز جلسه به محض ورودم به سالن فهمیدم قرار است اتفاقاتی بیفتد. امام جمعه پلدختر و نماینده مجلس پلدختر پشت تریبون رفتند و سخنرانی كردند. به محض این كه نوبت من رسید شعارهایشان شروع شد: مرگ بر منافق، مرگ بر ضدولایت فقیه.
من سخنرانی ام را ادامه دادم و توجهی نكردم. ولی آنها آن قدر شعار دادند تا جلسه به هم ریخت.

ایرنا: تعدادشان چند نفر بود؟
حنان: این ها در جامعه یك اقلیتند. در همان سالن هم یك تعداد كمی بودند. ولی صدایشان بلند است. اما نه عده دارند نه عده. در آن سالن 300 نفر حضور داشتند كه زیر ده نفرشان با آنها بودند و شعار می دادند. ولی باور كنید هر چقدر شعار دادند كسی با آنها همراهی نكرد.
من صحبتم را جمع بندی كردم تا آنها نگویند ما به هدف خود رسیدیم.
جلسه ادامه داشت و من نشستم و دوباره شعارهای این افراد شروع شد كه حنان باید از سالن بیرون برود.
اما اكثریت مطلق مردم حاضر هیچ حمایتی از آنها نكردند. حتی عده ای از افراد از جمله برادر خود شهید شكارچی روبروی مردم فریاد زد و با تندی گفت شمایید كه به شهدا توهین و هتاكی می كنید؟ این چه وضعی است درآورده اید؟ آیا این است احترام شما به شهدا، حنان مهمان ماست . مجری برنامه نمیدانست چكار كند به سختی جمعیت را ساكت كرد و مراسم جمع بندی و تمام شد .
بعد از پایان برنامه فرمانده نیروی انتظامی نزد من آمد و گفت بر اساس برنامه حفاظتی ما نسبت به شما، شما نباید از داخل جمعیت عبور كنید و از در پشتی سالن خارج شوید. ماشین را آنجا هدایت كرده بودند چون پیش بینی می كردند نسبت به ما تعرضی داشته باشند .
پاسخ دادم: من از داخل جمعیت می روم ببینم چه كسی جرات می كند به من تعرض كند. تا مردم پاسخشان را همینجا بدهند.
وقتی داخل جمعیت آمدم مردم حلقه حفاظتی زدند و من هم بدون هیچ مشكلی از سالن بیرون رفتم.
بعد از این كه از سالن خارج شدم فهمیدم عده ای از مردم با این افراد برخورد كرده اند و اتفاقا همان شب بعد از مراسم، ما افطاری در شهر دزفول مهمان بودیم و به شهر دزفول رفتیم. در راه برگشت از آزاد راه آمدیم ولی متاسفانه مخالفین در فضای مجازی اینگونه عنوان كرده بودند كه حنان به صورت بسیار امنیتی و با یك تیم حفاظتی از آزاد راه به خرم آباد رساندند در حالی كه واقعیت نداشت. البته خبرها حكایت از آن داشت كه در معمولان عده ای قلیل را تحریك كرده بودند كه در برگشت به ما تعرضی داشته باشند. كه به مطلوبشان نرسیدند .

ایرنا: یكی از مشكلات استان بیكاری است. نظرتان چیست؟
حنان: هر استانی یك ظرفیت هایی دارد. مهم ترین ظرفیت استان لرستان نخست موسیقی و سپس گردشگری است. به جرات می گویم در این 5 سالی كه در ارشاد لرستان در خدمت مردم بوده ام چرخ اقتصاد هنر استان به خوبی چرخیده است.
ما كنسرتی داشته ایم كه 4 هزار نفر در یك سانس آن شركت كرده اند و بلیت آن بالای 100 هزار تومان قیمت داشته است. خب این پول كجا می رود؟ در جیب هنرمند، هتل ها، مغازه ها و عوامل اجرایی. یعنی یك گردش مالی بزرگی در استان ایجاد می شود آن هم در راستای چرخش اقتصاد هنر و اقتصاد فرهنگ .
اگر مسوولان تنها روی هنر و گردشگری لرستان سرمایه گذاری كنند می تواند از نظر اشتغالزایی نیروهای استان های همجوار را هم تحت پوشش قرار دهد.
ولی متاسفانه بعضی با تفكر افراطی و بسته و خشك خود مانع از استفاده از این ظرفیت داخلی برای اشتغال زایی هستند و مانع برای مسوولین دلسوز ایجاد می كنند و با شناختی كه از استاندار فعلی جناب آقای دكتر خادمی دارم انشااله با حمایتهای ایشان از هنر و هنرمندان، اقتصاد هنر و اقتصاد فرهنگ در استان رونق خواهد گرفت .
یادم است وقتی شهرام ناظری در خرم آباد كنسرت برگزار كرد آن قدر سكوت سالن را فرا گرفت كه ناظری نیم ساعت درباره فرهنگ بالای مردم لرستان صحبت كرد. صحبت های ایشان در سایت ها هم منتشر شد و موجود است. ایشان گفت: من كنسرت های زیادی در سالن های بزرگ موسیقی دنیا برگزار كردم اما وقاری كه در تماشاچیان لرستان دیدم حتی در اروپا ندیدم. وقتی چنین خواننده هایی از استان تقدیر می كنند برای كل استان در دنیا تبلیغ می شود.
معاون سیاسی استانداری لرستان جناب آقای خجسته پور چند بار تا به حال در سخنرانی هایش گفته است دو سه سال است كه تعداد گردشگران در لرستان افزایش پیدا كرده است. ایشان تاكید كرده یكی از عوامل اصلی این رشد گردشگران برگزاری كنسرت های موسیقی بوده است.
البته من برای اجرای كنسرتها تنها عامل را اجرای قانون نمی دانم بلكه من خودم بر این باور هستم كه عامل مهمتری در تشویق من در حمایت از موسیقی وجود دارد و آن عامل عبارتست از اینكه رسالت موسیقی ارتقاء نفس انسان است. بر این باورم كه در موسیقی لذت نیست بلكه ارتقای نفس است چون اگر لذت باشد آن گاه لذت تقسیم می شود به دو قسم لذت شرعی وحلال و غیر شرعی و حرام ، در نهایت موسیقی كه لذت شرعی دارد حلال و ان كه لذت غیرشرعی دارد می شود حرام.
من نظرم این نیست بلكه می گویم در موسیقی لذت نیست كه جنبه حلال و حرام پیدا كند بلكه در موسیقی جنبه ارتقای نفس است و ارتقاء نفس مطلقا خوب است پس موسیقی خوب است. شاید كسانی كه موسیقی را حرام می دانند نظرشان ناظر به این است كه در موسیقی لذت است ولی من می گویم كه لذت نیست ارتقای نفس است .
خیلی از افرادی كه برای مشاهده این كنسرت ها می آیند از استان های دیگر می آیند چرا كه در استان خود امكان برگزاری چنین كنسرت هایی را ندارند.
من برای این كار هزینه زیادی داده ام و خودم هم هزینه شده ام و تعبیر بعضی از دوستان و افكار عمومی درباره من حقیر این است كه تعبیر به شیخ شادی و شیخ حامی هنرمندان و هنر می كنند. وقتی شادی مردم را می بینم به رضایت و سرور می رسم و تمام مصیبت ها و مصائبی كه بر من وارد كرده اند را فراموش می كنم . در پایان این نكته را یادآور می شوم كه من عضو هیأت علمی دانشگاه هستم و حقوق هیأت علمی را رها كرده ام و مرخصی بدون حقوق گرفته ام. حقوقی كه از ارشاد می گیرم ماهیانه دو میلیون تومان است و تنها مدیر كلی هستم كه در كشور ماهیانه دو میلیون تومان حقوق می گیرد . به حضورم در میان اهالی هنر و فرهنگ افتخار میكنم .

ایرنا: فضای فرهنگی استان بعد از این 5 سالی كه مدیركل ارشاد بوده اید را چطور می بینید؟
حنان: اگر الان شما در بین مردم حضور یابید و از آنها درباره وضعیت فرهنگی استان بپرسید به طور نسبی از عملكرد اداره ارشاد راضی اند كه به نمونه هایی از فعالیتهای فرهنگی ، هنری ، قرآنی و ... به صورت آمار مقایسه ای پایان دولت دهم تاكنون اشاره می كنم.
عملكرد اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان از زمان آغاز به كار دولت یازدهم تا پایان97 به این شرح است:
گزارش آماری فعالیت‌های فرهنگی و هنری، قرآنی و اداری صورت گرفته در استان از سال 92 تاكنون با عنایت‌ دولت محترم و نگاه ویژه‌ی شخص رئیس‌جمهور به مسائل حوزه‌ی فرهنگ و هنر و البته با پشتوانه‌ی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شاهد ارتقاء چشمگیر فعالیت‌های این حوزه در استان بوده‌ایم كه از آن جمله می‌توان به افزایش تعداد انجمن‌های فرهنگی و هنری از 74 انجمن به 84 انجمن اشاره كرد.
- در بخش مؤسسات فرهنگی و هنری نیز از 49 موسسه به68 موسسه افزایش‌یافته است.
- در خصوص آموزشگاه‌های آزاد هنری و در تائید حركت‌های مؤثر دولت در امر آموزش تخصصی هنر، ما شاهد افزایش تعداد این آموزشگاهها از 29آموزشگاه به 60آموزشگاه هستیم كه این موضوع با توجه به مشكل حاد بیكاری در استان، موجب دلگرمی هنرمندان پیشكسوت و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف هنری شده كه با تأسیس آموزشگاه هم می‌توانند به جذب جوانان و نوجوانان پرداخته و هم از این محل كسب درآمد كنند.
- پایگاه‌های خبری و خبرگزاری‌ها نیز، ارتقاء چشمگیری در استان، نسبت به دولت قبل، صورت گرفته كه طی آن، تعداد پایگاه‌های خبری ثبت‌شده و دارای مجوز از 2 پایگاه در پایان سال نود و دو به51 پایگاه و خبرگزاری‌ها نیز از 11 به 16 خبرگزاری رسیده است.
- با توجه به استقبال مردم لرستان از نشریات محلی و اخبار و اطلاعات آنها، در این خصوص نیز رشد قابل قبولی صورت گرفته و نشریات محلی ما از 48 نشریه به134 نشریه افزایش‌یافته كه درخشش مطبوعات لرستان در جشنواره‌های تخصصی نشان از حركت مؤثر دولت در این حوزه است.
- كانونهای تبلیغاتی تا سال 92، 127 عدد بوده كه در پایان سال 95 به 148 كانون ارتقاء یافته و مجوز 6 كانون دیگر در دست اقدام می باشد.
- تعداد كتاب‌های به چاپ رسیده در لرستان در پایان سال نود و دو، 79 عنوان بوده كه در پایان سال97 به 360 عنوان رسیده است.
- تعداد انتشارات فعال در استان نیز با سیر صعودی خیره‌كننده از 18 به 37باب ارتقاءیافته بوده است.
- برگزاری نمایشگاه سراسری استان در لرستان از 7 نمایشگاه در سال 92 به 11 نمایشگاه تاكنون رسیده است .
- خرید كتاب از ناشران و مولفین بومی و استانی در سال 92 بیست میلیون تومان بوده كه در سال 93 چهل میلیون تومان ، سال 94 هفتاد میلیون تومان، در سال 95 هشتاد میلیون تومان و در پایان سال 96 به صد میلیون و در پایان سال 97 صدوپنجاه میلیون تومان می باشد.
- تعداد چاپخانه‌های استان در پایان سال نود دو 45 چاپخانه بوده كه تا كنون به 82 باب ارتقاءیافته است.
-تعداد مؤسسات قرآن و عترت كه مجریان آموزش تخصصی قرآن كریم در سطح استان هستند كه با ادغام با موسسات سازمان تبلیغات اسلامی از 40 به 99 موسسه افزایش‌یافته است.
- تعداد كانونهای فرهنگی هنری مساجد در سال 92 ، 286 كانون بوده كه تاكنون به 394 عدد رسیده است.
- اجرای موسیقی اركستر ملی ایران برای اولین بار در استان لرستان در سال 1395
- در حوزه اداری با طی كردن مراحل اداری و قانونی تبدیل وضعیت تعداد 30 نفر از نیروهای قراردادی به پیمانی صورت گرفته و در حوزه عمرانی پروژه تالار مركزی 30% پیشرفت فیزیكی داشته و تجهیز سالن آمفی تئاتر، نگارخانه و سالن كنفرانس نورآباد و تجهیز نگارخانه و سالن كنفرانس شهرستان دورود انجام گرفته و همچنین تجهیز نگارخانه و سالن كنفرانس مجتمع فرهنگی هنری الشتر با 70% پیشرفت فیزیكی در دست اقدام است.
- تاسیس انجمن آثار فرهنگی مفاخر در استان به منظور استفاده از ظرفیت نخبگان فرهنگی و هنری در تدوین برنامه‌های این حوزه از اقدامات اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت یازدهم بود، این انجمن با حمایت ویژه‌ی استاندار لرستان، در سال 94 تأسیس و هم‌اكنون با حضور صاحب‌نظران فرهنگی و هنری استان فعالیت می‌كند.
- از پایان سال 92، هیچ‌گونه اتاق فكری باهدف تدوین فعالیت‌های فرهنگی و هنری تشكیل نشده كه در سال 94 شاهد تشكیل این اتاق فكر بودیم و ثمره‌ی آن تدوین سند جامع چشم‌انداز فرهنگی استان با هدایت‌های ویژه‌ی نماینده‌ی ولی‌فقیه در استان است كه با محوریت شورای فرهنگ عمومی در دست تهیه بوده و مرحله‌ی اول آن نیز در سه بخش آماده و در آینده‌ی نزدیك به دستگاه‌های مجری ابلاغ می‌شود.
- برگزاری حداقل 20 كارگاه تخصصی و ساماندهی و ثبت‌نام بیش از 110 خبرنگار از مهم‌ترین فعالیت‌های خانه‌ی مطبوعات استان در جهت ارتقاء سطح كیفی نشریات محلی بوده است.
- تأسیس مركز آموزش علمی و كاربردی فرهنگ و هنر و ازسرگیری چاپ فصلنامه‌ی پژوهشی ' یافته نو ' را از دیگر اقدامات این اداره كل در دو سال گذشته بوده كه مركز آموزش علمی كاربردی اداره كل باهدف افزایش سطح اطلاعات و سواد دانشگاهی علاقه‌مندان به رشته‌های مختلف هنری هم‌اكنون فعال است و در مقطع كاردانی حرفه‌ای دانشجو می‌پذیرد.
- فعال سازی و چاپ فصلنامه یافته نو.
- برگزاری بزرگداشت مفاخر از سال 92 تاكنون35 مورد در سراسر استان.
- برپایی یك دوره هفته فرهنگی در تهران.
-كسب رتبه های برتر ملی توسط هنرمندان در رشته های مختلف از سال 92 تا كنون بیش50 مورد.
- تاسیس انجمن شاهنامه پژوهی با هدف و وحدت ملی از طریق حماسه در شاهنامه .
- برای اولین بار مجوز رشته موسیقی را در هنرستان های هنرهای زیبا لرستان گرفتیم و الان دانشجوهای موسیقی این رشته مشغول تحصیل هستند.
پژوهشم**3081**1552