67هزار واحد مسكونی در دولت تدبیر وامید به مددجویان واگذار شد

كرمانشاه- ایرنا- معاون وزیر و رئیس سازمان بهزیستی گفت: تا سال 85 تعداد 600 واحد مسكونی به مددجویان زیرپوشش واگذار شده بود كه با اقدام های صورت گرفته به مناسبت 40 سالگی انقلاب، تعداد واگذاری مسكن مدجویان به 103 هزار واحد رسید كه 67 هزار واحد آن در دولت تدبیر و امید بوده است.

به گزارش ایرنا، وحید قبادی دانا روز شنبه در آیین تكریم و معارفه مدیركل بهزیستی استان كرمانشاه كه در آمفی تئاتر بیمارستان امام رضا (ع) برگزار شد، اظهار داشت: 113 هزار خانوار مددجو در نوبت دریافت مسكن به سر می برند.
وی با بیان اینكه براساس تاكید وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، شفاف سازی سرلوحه كار بهزیستی قرار گرفته، ادامه داد: ستاد شفاف سازی و سامانه در این سازمان شكل گرفته است.
قبادی دانا ادامه داد: اگر امروز به سامانه شفاف سازی مراجعه كنیم بیش از 16 هزار قرارداد در معرض دید عموم قرار دارد، همه املاك سازمان با تمام مشخصات در سامانه قرار می گیرد و اطلاعات پیمانكاران بهزیستی در سامانه قرار گرفته و حتی نوع مشاركت های مردمی در این سامانه مشهود است تا اطمینان بخشی بیشتری ایجاد شود.
قبادی دانا ادامه داد: بیش از 189 خدمت از سوی سازمان بهزیستی ارائه می شود و بیش از 40 هزار مركز تحت نظارت در سراسر كشور به تفكیك استان با نوع كاربری در سامانه مشخص شده است.
وی با بیان اینكه زحمات متعددی در زمینه دولت الكترونیك برای مددجویان كشیده شده، ادامه داد: چندی پیش در فضای مجازی انتقاداتی در این زمینه شده بود با این عنوان كه كرامت انسانی كمتر در نظر گرفته شده و اكنون پرداخت مستمری ها و سبدهای حمایتی به صورت الكترونیك به كارت مددجویان واریز می شود تا با حفظ كرامت انسانی از بهترین فروشگاه های سطح كشور خرید كنند.
وی اضافه كرد: در ماه جاری پرداخت مراكز نگهداری شبانه روزی معلولان و سالمندان به طور الكترونیكی با نرخ مصوب سال 97 انجام شده است.
قبادی دانا با بیان اینكه بودجه سال 97 سازمان بهزیستی با برآورد چهار هزار و 700 میلیارد تومان نوشته شده، اظهار داشت: اما هزینه ای كه در لایحه بودجه آمده رقمی به میزان 2 هزار و 40 میلیارد تومان بوده این بدان معناست كه اگر كل این بودجه 100 درصد تخصیص می‌یافت كه نیافته شاهد 100 درصدی تسریع عمل به تعهدات قانونی بودیم.
این مقام مسوول با قدردانی از نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و مجمع نمایندگان استان كرمانشاه، گفت: قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در اسفندماه 96 تصویب و رئیس جمهوری در اردیبهشت 97 آن را ابلاغ كردند بدون یك رای مخالف در مجلس توسط نمایندگان به تصویب رسید.
وی عنوان كرد: برآورد سازمان بهزیستی برای اجرای این قانون در سال 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده اما چیزی در لایحه بودجه داریم با مشكلات دولت یك هزار و 100 میلیارد تومان یعنی كمتر از 10 درصد مبلغی كه مورد نیاز برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت است.
به گفته وی، با درخواستی كه از نمایندگان داشتیم مبلغ یك هزار میلیارد تومان دیگر برای اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت با 2 عنوان مستمری افراد دارای معلولیت و حق پرستاری واریز شد كه به كارت آنها واریز می شود.
این مسوول بر انجام اقدام های پیشگیرانه به عنوان اولویت كاری سازمان بهزیستی تاكید كرد و گفت: باید موتور تولد افراد معلول در كشور متوقف شود و این امر با انجام آزمایش های ژنتیك، مشاوره های قبل ازدواج، آگاه سازی و حساس سازی مردم محقق شود و دیگر نباید شاهد خانواده های دارای چند معلول باشیم.

**بیش از پنج میلیون نفر زیرپوشش بهزیستی هستند
رئیس سازمان بهزیستی از وجود پنج میلیون و 800 هزار نفر مددجوی زیرپوشش بهزیستی كشور خبر داد و گفت: از این تعداد یك میلیون و 76 هزار نفر مستمری می گیرند و تعداد مددجویان زیرپوشش استان كرمانشاه 145 هزار نفر است كه 35 هزار نفر مستمری بگیر می باشند.
این مسئول، انعقاد تفاهم نامه با ستاد مبارزه با موادمخدر در خصوص كاهش اعتیاد و مراكز ماده 16، رفع بیمه معلولان و شیرخواران مجهول الهویه و انعقاد تفاهم نامه با بیمه سلامت، اجرای نهضت مناسب سازی محیط و مسكن معلولان در روستاها و شهرها با كمك دانش آموزان و دانشجویان همراه بسیج سازندگی را از دیگر اقدام های مهم در دست اقدام سازمان بهزیستی عنوان كرد.
وی تاكید كرد: معلول حق دارد كه در جامعه باشد و یك زندگی همراه با آرامش را داشته باشد معلول حق دارد از سرپناه برخوردار باشد كه امیدواریم با یك عزم ملی با حمایت از اجرای این قانون به این مهم دست یابیم.
در این مراسم فاطمه رضوان مدنی به عنوان مدیركل جدید بهزیستی استان كرمانشاه معرفی و از خدمات امید قادری مدیرقبلی تقدیر شد.
7460/8066