سازمانهاي حقوق بشري خواهان آزادي فعالان در عربستان شدند

تهران - ايرنا - در حالي كه رژيم سعودي آماده ارجاع پرونده فعالان حقوقي و اجتماعي عربستان به دادگاه مي شود، بيش از 50 سازمان بين المللي حقوق بشري خواستار آزادي فوري و بدون شرط اين فعالان و تشكيل سازو كاري براي نظارات بر نقض حقوق بشر در اين كشور شدند.

به گزارش روزنامه فرامنطقه 'العربي الجديد'، بيش از 50 سازمان حقوقي از جمله سازمان عفو بين الملل با ارسال نامه هايي به بيش از 30 وزير خارجه جهان خواستار اين شدند تا كشورهاي عضو سازمان ملل متحد در چهلمين دور از نشست شوراي حقوق بشر اين سازمان، از مسئولان سعودي بخواهند تا فعالان اجتماعي و سياسي زنداني در عربستان در اسرع وقت و بدون هرگونه شرطي آزاد كنند.
آنها همچنين خواسته اند تا ابزاري براي نظارت بر وضعيت حقوق بشر در عربستان و نقض آن در اين كشور قرار داده شود.
دادستاني عربستان ديروز با صدور بيانيه‌‌اي، اتهام فعالان اين كشور را اخلال در امنيت دانست و اعلام كرد كه روند تحقيقات از متهمان اخلال‌گري در امنيت عربستان را به پايان رسانده و در صدد است آنها را به دادگاهي ويژه ارجاع دهد.
در نامه سازمان هاي حقوق بشري آمده است كه گزارش هاي اخير نشان مي دهد كه برخي از فعالان زن بازداشت شده با شوك برقي و شلاق و تهديد به تعرض جنسي و روش هاي ديگر شكنجه شده اند و برخي از شاهدان گزارش داده اند كه اين شكنجه ها باعث شده تا آنها قادر به راه رفتن يا ايستادن نباشند.
در اين نامه همچنين از تصميم برخي كشورها همانند دانمارك، فنلاند،آلمان، هلند، نروژ و سوئيس براي توقف فروش سلاح به عربستان استقبال شد و اضافه شد كه برخي از سازمان هاي حقوق بشري خواستار توقف فروش سلاح به سعودي ها به دليل خطرات استفاده از آنها در اقداماتي است كه بموجب قوانين بين المللي جنايت محسوب مي شود و نيز از آنها در نقض خطرناك حقوق بشر در يمن استفاده مي شود. اين سازمان از كشورها خواسته اند تا فروش سلاح به عربستان را متوقف كنند.
سازمان هاي حقوق بشري همچنين اعلام كردند كه عربستان بعنوان عضو شوراي حقوق بشر سازمان ملل متحد ملزم به حفظ قوانين حقوق بشري، حمايت از آن و همكاري با ساز و كارهاي حقوق بشري سازمان ملل است، اما سعودي ها با شوراي حقوق بشر همكاري نداشته و به شكل آشكاري آزادي هاي اساسي در عربستان را ناديده مي گيرند.
«علياء الهذلول» خواهر «لجين الهذلول» از فعالان زن بازداشت شده در واكنش به بيانيه دادستاني عربستان در توييتر خود نوشت: ماه هاي شعبان، رمضان، شوال پايان يافت و در آغاز ذي القعده هستيم، اما لجين همچنان در زندان سري سعودي در جده تحت شكنجه قرار دارد. دادستاني و هيات حقوق بشر دراين باره مطلع هستند.
وي افزود: بازپرس سعودي شنبه هفته گذشته تحت شكنجه، تهديد به آزار جنسي و قتل از لجين خواست بود تا نامه اي مبني بر درخواست عفو پادشاهي را امضا كند، اما او آن را رد كرده است.
اكنون هشت فعال زن از جمله «لجين الهذلول، إيمان النفجان و عزيزه اليوسف» از فعالان سرشناس عربستان، در زندان به سر مي برند و طبق گزارش ها به شيوه هاي بسيار بي رحمانه اي مانند كتك خوردن، شوك الكتريكي و هتك حرمت شكنجه مي شوند.
خاورم**9366**1651