۱۱ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۰:۵۷
کد خبر: 83227709
T T
۰ نفر
خودباوری و اتكا به سرمایه جوان در ماندگارترین بیانیه انقلاب

كرمانشاه- ایرنا- مسوولان و نمایندگان كرمانشاه معتقدند كه بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری، راهبردی متفاوت و یكی از ماندگارترین بیانیه ها برای تعالی كشور است كه معنویت و عدالت، اتكا به نیروی جوان و توان داخلی، خودباوری و حركت در مسیری عزتمندانه در آن موج می زند.

به گزارش ایرنا، حضرت‌ آیت ‌الله خامنه ‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی 24 بهمن سال جاری در بیانیه ‌ای خطاب به جوانان و آینده ‌سازان ایران، برداشتن گام بزرگ دوم به سمت آرمان های انقلاب اسلامی را در هفت فصل تبیین كردند.
این بیانیه از موضوعات و محورهای مهمی همچون مسائل اساسی و روز كشور، معرفی دستاوردهای 40 ساله انقلاب، تعیین وظایف مردم و مسوولان، ترسیم توانمندی های ایران، خودباوری و حركت در مسیری عزتمندانه است كه همانند دیگر نقاط كشور موجب بیان نقطه نظرات مسوولان و نمایندگان استان كرمانشاه و تاكید بر بهره گیری از آن به عنوان نقشه راه شده است.

**نگاه داخلی نجات بخش خواهد بود
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه كرمانشاه در این باره گفت كه بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری باید محور همه حركات و برنامه های آینده ما قرار بگیرد.
آیت الله «مصطفی علما» تاكید كرد كه امروز انقلاب اسلامی ایران چهلمین سال خود را گذارنده و به بلوغ رسیده است و نیاز داریم كه دهه آینده را با راهبردی متفاوت از گذشته حركت كنیم و بهترین راهبرد همین بیانیه گام دوم انقلاب خواهد بود.
وی گفت: مهمترین پیام گام دوم انقلاب به همه ایرانیان این است كه راه نجاتی برای ما وجود ندارد مگر نگاه به داخل از كشور و اجرای اقتصاد مقاومتی.

**ترسیم سیاستهای كلان كشور در بیانیه رهبری
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری كرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، با تشكر از ایرنا به دلیل پرداختن به ابعاد بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری، اظهار داشت: نسبت به تبیین و پرداختن ابعاد سیاست های مقام معظم رهبری به عنوان گام دوم تاكید می كنم، رسانه ها می توانند نقش آفرین باشند در روزگاری شاهد سانسور خبری به دلیل كمی رسانه ها بودیم ولی امروزه شاهد گستردگی رسانه ها و فن آوری جدید هستیم كه می توان از آن به عنوان بمباران خبری یاد كرد.
محمدابراهیم الهی تبار افزود: بیشتر شاهد تحریف اخبار و یك جنگ گسترده روانی هستیم كه خبرگزاری ها، مطبوعات و صداوسیما می توانند در این زمینه نقش به سزایی داشته و به روشنگری و بازگوكردن حقایق بپردازند.
وی افزود: بیانیه اخیر مقام معظم رهبری گام دوم انقلاب نامیده شده كه سیاست های كلان كشوری را در دهه پنجم انقلاب اسلامی ترسیم می كند.
این مسوول اضافه كرد، در این بیانیه موضوعاتی در خصوص تهدیداتی كه از گذشته برای انقلاب بوده، تشریح شرایط كنونی و راهبردهایی كه در آینده باید برای تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان كشور مدنظر قرار گیرد آورده شده است.

**ظرفیت های مغفول مانده دیده شود
الهی تبار استفاده از ظرفیت های كنونی و نگاه به داخل را به عنوان یكی از مهم ترین موضوعات مطرح شده در این بیانیه دانست و ادامه داد: خوباوری و باور به اینكه می توانیم قله های ترقی را طی كنیم یكی از موارد مطرح شده در این بیانیه است چنانچه پس از انقلاب اسلامی شاهد توفیقات در عرصه های متعدد در بخش هایی همچون علمی، نظامی، عدالت اجتماعی و غیره هستیم.
الهی تبار استفاده از ظرفیت های مغفول مانده به عنوان یكی دیگر از محورهای این بیانیه یاد كرد و گفت: جامعه ما غنی از فرصت های مادی و معنوی است كه نباید به سادگی از كنار آن عبور كرد.

**واژه های امیدبخش در بیانیه گام دوم انقلاب
وی با بیان اینكه مقام معظم رهبری در این بیانیه نزدیك به 40 بار از واژه جوانان یاد كرده افزود: 20 مرتبه از واژه امید و اعتماد در این بیانیه یاد شده است كه این نگرش را به ما داده كه ما یك جامعه جوان داریم و می توانیم با امید به آینده و داشتن خودباوری و اعتماد به نفس قله های ترقی را طی كنیم و به اهدافی كه ترسیم شده دست یابیم.
الهی تبار اظهار داشت: شكاف طبقاتی مقوله ای دیگر است كه مقام معظم رهبری از این بابت ابراز نگرانی كرده اند كه باید در دهه پنجم انقلاب به آن پرداخته شود تا بتوانیم شاهد گسترش عدالت اجتماعی و كاهش شكاف طبقاتی باشیم.

**بیانیه گام دوم انقلاب چراغ راه نسل جدید
نماینده مردم كرمانشاه در مجلس هشتم و دبیر حزب موتلفه اسلامی استان كرمانشاه نیز در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: بیانیه مقام معظم رهبری به مثابه منشور انقلاب و یكی از ماندگارترین بیانیه ها در طول این مدت بوده كه می تواند پس از 40 سالگی انقلاب آویزه گوش همه مسوولان در تمام دستگاه ها باشد و به ویژه برای نسلی كه انقلاب و جنگ را تجربه نكرده چراغ راه باشد.
محمد كرمی راد، از معنویت و اخلاق به عنوان یكی از مهم ترین فرازهای این بیانیه یاد كرد و افزود: مبارزه با فساد و توجه به جوانان برای اداره كشور یكی دیگر از محورهای مطرح شده در این بیانیه است.
وی افزود: عدالت مستلزم اجرای دقیق قوانین و برخورد با هرنوع فساد است، كه همه مسوولان باید این بیانیه را آویزه گوش كنند، منویات و فرمایش های مقام معظم رهبری می تواند كشور را از آسیب ها نجات دهد معنویت، اخلاق و عدالت اگر رعایت شود شاهد محیط آرام و روبه رشدی خواهیم بود.

**اتكا به توان داخلی اولویت دارد
عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس و نماینده مردم كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی هم در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: معتقدم براساس بیانیه دوم گام انقلاب، سیاست ها باید براساس نیرو، توان و امكانات داخلی برنامه ریزی شود، بدیهی است كه درگام نخست كه گام چهل ساله بود چندان تجربه حكومت داری نداشتیم و می خواستیم یك نظام صددرصد آمریكایی را به یك «نظام نه شرقی و نه غربی» تغییر دهیم.
عبدالرضا مصری ادامه داد: امروز نقاط قوت و ضعف گام اول را شناخته ایم و در گام اول تجربیات متعددی را كسب كرده ایم، در گذشته تضادهایی داشته ایم چرا كه یك طیف جامعه براین باور بودند كه باید با آمریكا مذاكره كرد و طیف دیگر معتقد بودند كه آمریكایی ها امتیازی نمی دهند، اهل مكر و فریب هستند و می خواهند ما را ناتوان كنند.
وی ادامه داد: پس از قضیه برجام تا حدودی این مطلب مشخص شده است، در گام دوم باید شك و تردید را كنار گذاشت، از لحاظ فرهنگی فرهنگ غنی ایرانی اسلامی و در بخش اقتصادی مقوله اقتصاد مقاومتی را سرلوحه همه رفتارها و تصمیمات اقتصادی قرار داد.

**عزت و مصلحت سرلوحه روابط سیاسی
مصری افزود: از نظرروابط سیاسی باید مشی مقام معظم رهبری كه همان عزت و مصلحت است، مدنظر قرار گیرد، در جنبه نظامی نیز اتكا به خودكفایی دفاعی نظامی و در بخش علمی هم همان بنیان هایی كه به لطف خدا توفیق داشته ایم طی شود.
وی اضافه كرد: ما در زمینه تولید علم موفق هستیم ولی در زمینه تبدیل علم چندان موفق نبوده ایم، این بدان معناست كه سرمایه اولیه فراهم است و باید به سمت و سوی ساماندهی نقص ها و كمبودها برویم كه همواره وجود داشته است.
این نماینده تاكید كرد، تصور می كنم گام دوم، گام اتكا به نیروی جوان، اعتماد به امكانات داخلی و اتكا به آن چیزی است كه در داخل كشور وجود دارد.

**خدمتگزاری به اقشار مختلف جامعه
در ادامه نماینده مردم كرمانشاه در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیانیه مهم خود به چگونگی شكل گیری انقلاب و ویژگی های منحصر به فرد آن پرداخته اند، انقلابی كه تنها با اتكا به مردم و رهبری حضرت امام (ره) توانست همه قدرت های آن زمان را كنار زده و رژیم طاغوت را به زیر بكشد.
احمد صفری ادامه داد: در فرازهایی از بیانیه رهبر معظم انقلاب بر اتحاد، همدلی، همبستگی و یكپارچگی میان ملت و دولت و در عین حال خدمتگزاری به اقشار مختلف جامعه تاكید شده است كه این موضوع به خوبی اهمیت همدلی و دلسوزی مسئولان نسبت به مردم را می رساند.
صفری تصریح كرد: رهبر معظم انقلاب نیز همانند امام راحل (ره) چه در این بیانیه و چه در سخنان گذشته اشان بر خدمتگزاری به مردم تاكید كرده اند چرا كه ملت نجیب ما در طول 40 سال گذشته بزرگترین و مستحكم ترین پناهگاه برای انقلاب و نظام مقدس جمهوری اسلامی بوده اند.
عضو مجمع نمایندگان استان كرمانشاه گفت: بخش دیگری از بیانیه رهبری در گام دوم انقلاب توجه به چند نكته مهم از جمله دانش و پژوهش، اخلاق مداری، وضعیت اقتصادی، عدالت طبی و مبارزه با فساد و حركت به سمت استقلال و آزادی بیشتر را مورد تاكید قرار داده است.
صفری گفت: رهبر معظم انقلاب دست بر روی موضوعاتی گذاشته اند كه همگی جزء مطالبات مردم است و این یعنی اینكه ایشان به خوبی نیازهای مردم را می شناسند و دولتمردان و سایر مسئولان برای تحقق آن ها باید اقدام های اساسی را انجام دهند.
7460/8066