تجمیع واحدهای غیردولتی سطح یك تعیین تكلیف شد

تهران – ایرنا – مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به آخرین تصمیمات این وزارتخانه در مورد ادغام دانشگاه های غیردولتی از تعیین تكلیف نحوه تجمیع واحدهای سطح یك خبرداد.

فرزانه شمیرانی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه در مورد تجمیع دانشگاه های سطح یك غیردولتی، افزود: دانشگاه های سطح یك، امكان تجمیع دارند. به این صورت كه سه دانشگاه به صورت سه مجتمع می توانند در رشته های مختلف مثل علوم انسانی یا فنی مهندسی و سایر رشته ها، فعالیت كنند.
به گفته وی برخی از موسسه ها در حد یك گروه هستند و به عنوان چند گروه، یك موسسه را تشكیل می دهند.

**افزایش داوطلبان تجمیع
شمیرانی با بیان اینكه داوطلبان موسسه ها و دانشگاه های غیردولتی افزایش یافته است، افزود: سطوح موسسه های متقاضی تجمیع با یكدیگر متفاوت است و به علت داوطلبانه بودن این ادغام، موسسه های هم سطح باید با یكدیگر ادغام شوند؛ اولین نكته این است كه خودشان در مورد مسائل مالی، دانشجویی، امكانات، تجهیزات، فضای آموزشی و سایر موارد به توافق برسند.
این مسئول اظهار كرد: در صورت تجمیع واحدهای كم كیفیت غیردولتی، یك موسسه با كیفیت رشد می كند.

**سیاست های تشویقی وزارت علوم
به گفته این مسئول، اگر دانشگاه های غیردولتی به توافق برسند یك سری سیاست های تشویقی برای آنها در نظر گرفته ایم. اصل قضیه این است كه غیردولتی ها با چارچوب های در حال تهیه وزارت علوم، پیش بروند.
مدیركل دفتر آموزش عالی غیردولتی در مورد سیاست های تشویقی وزارت علوم برای تجمیع موسسه های غیردولتی، تاكید كرد: اغلب سیاست های ادغام یا تجمیع موسسه های غیردولتی در مورد رتبه بندی این مراكز، ارتقاء كیفیت، گسترش رشته ها و تعداد پذیرش دانشجو حكم می كند و وزارت علوم پولی برای اختصاص زمین ندارد.

**تعیین تكلیف ساختمان موسسه ها
این مسئول در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایرنا در مورد تعیین تكلیف ساختمان های موسسه های ادغام شده، گفت: ساختمان ها پس از تجمیع یا ادغام، سرجای خود باقی می ماند و در صورتی كه سیستم حمل و نقل برقرار باشد، فعالیت این ساختمان ها ادامه دارد.

**تعداد موسسه های متقاضی تجمیع
شمیرانی در مورد تعداد موسسه هایی كه در شهرهای مختلف تجمیع می شوند، توضیح داد: سه موسسه در مشهد، پنج موسسه در استان خوزستان، سه موسسه در استان گلستان، چهار موسسه در گیلان و چندین موسسه هم در قزوین و بجنورد تجمیع می شوند.
وی افزود: متقاضیان تجمیع غیردولتی ها افزایش یافته است.

**زمان ابلاغ آیین نامه تجمیع
شمیرانی زمان ابلاغ این آیین نامه را اواخر امسال یا روزهای نخست سال آینده اعلام كرد و افزود: اصلاحات این آیین نامه در دفتر حقوقی وزارت علوم انجام شده است.
**9492** 1200