پاكستان با هواپیمای چینی جنگنده های هندی را ساقط كرد

پكن- ایرنا- برخی گزارش های رسانه ای حاكی است كه پاكستان احتمالا از یك جنگنده ساخت چین برای ساقط كردن هواپیماهای هندی بهره گرفته است.

به گزارش ایرنا روزنامه 'اس سی' هنگ كنگ روز شنبه نوشت: همین گمانه زنی ها باعث شد تا سهام شركت سازنده هواپیماهای جنگی 'جی اف 17 ' چین كه با پاكستان همكاری مشترك دارد، در روزهای گذشته افزایش چشمگیری داشته باشد.
گزارش می افزاید اگر چنین خبری صحت داشته باشد، این اولین ماموریت موفق جنگنده ای است كه دو كشور به صورت مشترك ساخته اند.
اما در پكن مقام های این كشور اظهارات و اخبار در این مورد را كذب محض خوانده و گفته اند كه برای هدف قرار دادن جنگنده های هندی از این هواپیمای ساخت چین استفاده نشده است.
در همین حال وزارت دفاع چین حاضر به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران درباره استفاده از این هواپیمای جنگی در درگیری های پاكستان و هند نشده و 'رن گوا چیانگ' سخنگوی این وزارتخانه تاكید كرده است در شرایط فعلی ضروری ترین اقدام این است كه دو كشور از خود خویشتنداری كامل نشان دهند.
پاكستان می گوید كه روز چهارشنبه موفق شده است دو فروند جنگنده هند را ساقط كند اما هند فقط سقوط یك جنگنده میگ 21 را تایید كرده و افزوده است یك هواپیمای اف 16 پاكستان را هدف قرار داده است.
مارشال شاهد لطیف از نیروی هوایی پاكستان در توئیتی نوشته است از ساخت چنین جنگنده ای با همكاری چین بین سال های 2001 تا 2008 میلادی خوشحال است.
هواپیمای تك موتوره سبك رزمی مذكور را چین و پاكستان به صورت مشترك تولید كرده اند هم اكنون نیروهای هوایی نیجریه و میانمار از آن استفاده می كنند.
آساق**231**1904**

سرخط اخبار جهان