عفو بین الملل نسبت به افزایش سركوب فعالان مدنی عربستانی هشدار داد

تهران - ایرنا - سازمان عفو بین الملل جمعه شب در واكنش به خبر ارجاع پرونده فعالان حقوق بشری عربستان به دادگاه اعلام كرد كه اقدام مقام های سعودی نشان از افزایش سركوب فعالان حقوق بشری در این كشور دارد.

به گزارش ایرنا، سازمان عفو بین الملل در توئیتی نوشت: اعلام دادستانی عربستان برای ارجاع پرونده فعالان حقوقی به دادگاه نشان دهنده افزایش سركوب فعالان حقوق بشری از سوی مقام های این كشور است.
عفو بین الملل همچنین نسبت به خطرات محاكمه این فعالان از جمله فعالان زن در دادگاه هشدار داده و خواستار آزادی فوری زندانیان سیاسی عربستان شده است.
دادستانی عربستان جمعه شب اعلام كرد كه تحقیقات درخصوص پرونده متهمان امنیتی این كشور پایان یافته و پرونده آن ها برای محاكمه به دادگاه ارجاع می شود.
اكنون هشت فعال زن از جمله «لجین الهذلول، إیمان النفجان و عزیزه الیوسف» از فعالان سرشناس عربستان، در زندان به سر می برند و به شیوه های بسیار بی رحمانه ای مانند كتك خوردن، شوك الكتریكی و هتك حرمت شكنجه می شوند.
همچنین «ابراهیم المدیمغ» وكیل قضایی و «محمد الربیع» مدافع حقوق زنان كه از حقوق مدنی در جامعه عربستان دفاع می كردند به اتهام خیانت و مزدوری برای سفارت های خارجی بازداشت شدند و در زندان به سر می برند.
پیش تر عفو بین الملل با بررسی وضعیت حقوقی كارگران خارجی، اقلیت شیعه در شرق عربستان، شكنجه زندانیان، مجازات غیرقانونی اعدام و ممنوعیت فعالیت های مدنی و حقوقی گزارش سالانه خود از وضعیت بحرانی حقوق بشر در سعودی را منتشر كرده بود.
در مقدمه این گزارش آمده است:«مقامات سعودی حق آزادی بیان، تشكیل تجمعات مدنی و حزبی را از مردم خود سلب كرده اند و هر معترضی به این مساله را به سرعت بازداشت می كنند؛ در میان بازداشتی ها آمار دستگیری فعالان مدافع حقوق مدنی رو به افزایش است كه مجامع بین المللی را نگران كرده است'.
دادستانی كل سعودی نیز پیش از این اعلام كرده بود كه هر روحانی و فعال شیعه كه نسبت به سیاست های سركوبگرانه آل سعود اعتراض كند با حكم اعدام رو به رو می شود؛ مقامات سعودی تاكنون و به بهانه مباررزه با تروریسم بسیاری از فعالان شیعه را دستگیر كرده و آنان را به حبس های طولانی مدت محكوم كرده اند؛ این فعالان در دوران حبس نیز با شكنجه های وحشتناك رو به رو می شوند.
شبك**9365**1392