«معامله قرن» محور گفت وگوهاي وزير خارجه قطر و مشاور ترامپ

تهران-ايرنا-محمدبن عبدالرحمن آل ثاني وزير خارجه قطر روز جمعه با «جرد كوشنر» داماد و مشاور رئيس جمهوري آمريكا در دوحه درخصوص طرح صلح خاورميانه ترامپ موسوم به معامله قرن گفت وگو كرد.

به گزارش خبرگزاري رسمي قطر (قنا)، در ديدار وزير خارجه قطر با كوشنر تحولات منطقه به ويژه روند سازش ميان رژيم صهيونيستي و فلسطين بحث شد.
براساس اين گزارش، دو طرف همچنين درخصوص روابط دوجانبه و راه هاي گسترش اين روابط گفت وگو كردند.
در اين ديدار همچنين 'جيسون گرينبلت' فرستاده ويژه آمريكا به خاورميانه و 'برايان هوك' مسئول گروه اقدام عليه ايران در وزارت خارجه نيز حضور داشتند.
كوشنر و همراهانش در روزهاي گذشته با مقام هاي عربستان، امارات متحده عربي، بحرين، عمان و تركيه ديدار و گفت وگو كرده اند.
طرح ضدفلسطيني معامله قرن شامل انضمام كامل قدس به رژيم صهيونيستي، انضمام شهرك هاي موجود در كرانه باختري به اين رژيم، نابودي كامل حق بازگشت آوارگان فلسطيني و تعيين منطقه 'ابوديس' به عنوان پايتخت كشور فلسطين است.
اين طرح با واكنش شديدي ازسوي مسلمانان و فلسطينيان روبه رو شده و تنش ها و درگيري ها با نظاميان اسرائيلي را در فلسطين از جمله نوار غزه افزايش داده است.
بسياري از تحليلگران منطقه غرب آسيا نيز معتقدند، معامله قرن مانند ديگر توافق هاي صلح در ارتباط با فلسطين اشغالي قبل از تولد مرده است چرا كه حق و حقوق مردم مظلوم فلسطين در آن رعايت نشده و آنان با وجود گذشت 70 سال از اشغال بر بازپس گيري حق خود تاكيد دارند.
شبك**9365**1392