وزير ارشاد:كارنامه فرهنگ و هنر ايران درخشان است

بوشهر-ايرنا- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در 40 سال اخير اتفاقات مختلفي در حوزه هنرهاي ايران زمين رخ داده و در هر حوزه تحول هاي بسيار خوبي ايجاد شده به گونه اي كه كارنامه اي درخشان در حوزه فرهنگ و هنر رقم خورده است.

به گزارش ايرنا، سيد عباس صالحي جمعه شب در آيين بهره برداي از تالار بزرگ ليان در بوشهر افزود: در هنرهاي نمايشي كشور در سال 58 تنها 230 اجرا داشته كه اين شمار در سال 96 به هفت هزار اجرا رسيده است.
وي يادآورشد:در حوزه آوايي و موسيقايي نيز در سال 58 شمار اجراها 400 بوده كه شمار آن در سال 96 به هفت هزار اجرا رسيد.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: در حوزه هنرهاي تجسمي نيز شمار نمايشگاه ها در سال 63 تنها 700 نمايشگاه بوده كه اين شمار در سال گذشته به سه هزار و 800 نمايشگاه رسيد.
صالحي اظهارداشت: اين آمارها نشان مي دهد ايران در حوزه هنر طي اين چهار دهه گام هاي بسيار خوبي برداشته كه در اين بين يكي از كمبودها و نواقص موجود كمبود زيرساخت ها در حوزه هنر است.
صالحي تاكيد كرد: در راستاي توسعه زيرساخت ها بايد امكانات عمومي به سمت خدمت به ارتقا سرانه فرهنگ و هنر پيش برود.
وي ادامه داد: باتوجه به سرانه پايين فضاي فرهنگي و هنري در سطح كشور اين فضاها نيازمند توسعه هستند.
صالحي افزود: سرانه هاي كشور در فضاهاي مختلف اگر كم است در حوزه فرهنگ اين فضا بسيار ناچيز است.
وي گفت: با اينكه سرانه فضاي سبز، آموزشي و ورزشي به ترتيب 11، 5 و بيش از يك متر است سرانه فضاهاي فرهنگي و هنري كشور هنوز سانتيمتري است.
صالحي اظهار داشت: كل مركزهاي فرهنگي كشور شامل مجتمع ها، تالارها، خانه هاي هنر كمتر از 500 مركز است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: هم اكنون هر يك و نيم مترمربع فضاي فرهنگي و هنري كشور در اختيار 38 نفر است كه اين خود نشان از سرانه پايين و سانتيمتري فضاي فرهنگي كشور است.
وي افزود: در گذر زمان شهرها دريافتند كه نيازمند فضاي سبز هستند زيرا اين فضا دريچه تنفس جسم است در اين ميان فضاهاي فرهنگي و هنري نيز به عنوان دريچه تنفس روح نيازمند توجه ويژه است.
صالحي ادامه داد: هنرمندان چنانچه فضاي مورد نياز نداشته باشند تا فضاي وجود خود را دريابند روح جامعه بيمار شده و آزار مي بيند.
وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود اظهارداشت: استان بوشهر در تاريخ چند هزار ساله تاريخي خود همواره دريچه ارتباط ايران و جهان بوده است.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: ايران از اين دريچه به جهان وصل شده و استان بوشهر علاوه بر پيشتازي تاريخي در حوزه مقاومت در عرصه هاي نشريات، چاپخانه ها، مدرسه ها و ساير حوزه ها نيز سرآمد بوده است.
وي افزود: استان بوشهر كه همواره مهد فرهنگ بوده و هست يكي از كانون هاي مهم و اصلي فرهنگ و هنر ايران زمين بوده است.
صالحي گفت: بوشهر در حوزه هاي مختلف هنرهاي موسيقي و آوايي كانوني براي ترنم ايران بوده است.
وي يادآور شد: اينكه شعرهاي خيام را از خراسان با ترنم دريا بنوازي و آن را جهاني كني خود از هنرهاي برجسته هنرمندان استان بوشهر است.
صالحي ادامه داد: در عصر جديد نيز تلفيق و تركيب هاي آواهاي جديد با سبك هاي گذشته بخوبي در استان بوشهر نمايان است.
وي گفت: معماري استان بوشهر كه تركيبي از معماري هاي برون گراي شمال و درون گراي كوير است نشان دهنده هنر اين مرز و بوم است.
وزير ارشاد با اشاره به تفاهمنامه اين وزارتخانه با استانداري بوشهر گفت: اين تفاهمنامه كه در سال گذشته منعقد شد اقدامي مهم در حوزه توسعه زيرساخت هاي حوزه فرهنگ و هنر استان بوشهر بوده كه يكي از جلوه هاي آن افتتاح تالار بزرگ ليان در بوشهر است.
وي اظهاراميدواري كرد در سفر قريب الوقوع رييس جمهوري به استان بوشهر مجتمع فرهنگي و هنري بوشهر كه مقدمات آن در تهران انجام شده است در اين سفر نهايي شود.
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در سفر يك روز خود به استان بوشهر افزون بر ديدار با سه هنرمند پيشكسوت اين استان تالار چنده منظوره ليان با ظرفيت 700نفر و اعتبار 150 ميليارد ريال را نيز افتتاح كرد.
7212/6045