تولید محتوا در رسانه مهمترین شاخص سواد رسانه ای است

سنندج - ایرنا - مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: شناخت رسانه و قدرت تولید محتوا و تمیز دادن محتوا مهمترین شاخص سواد رسانه ای است كه باید همه فعالان این عرصه در این سه معقوله مهارت لازم را داشته باشند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام ناصر خدایاری شامگاه پنجشنبه در مراسم افتتاح دفتر خبری سایت هانا خبر در بانه قدرت تولید محتوا را مهمترین شاخص سواد رسانه دانست.
وی اظهار داشت: در فضای مجازی از همه مسایل اقتصادی، سیاسی، روابط بین الملل، حقوقی، اجتماعی، فرهنگی و هنری بحث می شود كه با توجه به نبود تخصص در زمینه های مختلف نمی توانیم درست و غلط بودن آنها را تشخیص بدیم.
حجت الاسلام خدایاری به سواد و تخصص در حوزه های مختلف اشاره كرد و افزود: در بحث های روزانه از سواد سیاسی، اجتماعی، رسانه، فرهنگی و هنری بحث می كنیم كه متناسب با هر حوزه ای فهم مشخصی از تخصص و سواد در آن حوزه داریم.
وی اضافه كرد: هر فرد نمی تواند در همه زمینه ها تخصص و سواد داشته باشد ولی از گفتار افراد می توان به میزان سواد و تخصص او پی برد.
حجت الاسلام خدایاری یادآور شد: بسیاری از فضاهای مجازی مسموم و آلوده هستند اما همچنان محتوای آنها به مخاطب قالب می شود كه درك درستی از آنها ندارند.
مدیر كل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی قدرت نقد را از دیگر شاخص های سواد رسانه ای دانست و گفت: باید افراد جامعه قدرت نقد داشته باشند چون كسی كه روزانه چندین مطلب مطالعه كند اما قدرت نقد نداشته باشد افكار و اندیشه هایش در اختیار دیگران است.
وی با بیان اینكه در شرایط حساس كنونی، رسانه می تواند باعث اتحاد و یا شكاف میان مردم و دولت شود، افزود: خواننده فضای مجازی و رسانه باید جغرافیای اجتماعی مطلبی را درك كند پس محاسبه شده مطلب بنویسم چرا كه بسیاری از موضوعات به منشاء بروز اختلاف و چند دستگی و از بین رفتن اتحاد و انسجام ملت و دولت منجر می شود.

** رسانه ها در ابعاد مختلف بر فضای خانواده ها تاثیر می گذارند
مدیر كل امور بانوان استانداری كردستان گفت: رسانه ها در ابعاد سیاسی، اقتصادی، سلامت روانی، فضای معنوی، فضای عاطفی و ارتباطی خانواده ها تاثیر می گذارند پس نیاز به مدیریت بهتری در این عرصه است.
لیلا آژیر هم در این مراسم با اشاره با جایگاه زنان در عرصه رسانه افزود: رسانه ها تاثیر شگرفی در كانون خانواده و به تبع آن جامعه می گذارند و اینك فضای عاطفی خانواده ها تحت تاثیر رسانه ها قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: امروز ما به ضعف كاركردهای خانواده و برخی آسیب های نوظهور مواجه هستیم كه این امر رسانه ها را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
آژیر با بیان اینكه زنان خانه دار بیشترین مخاطب رسانه ها هستند، افزود: جوانان و زنان خانه دار بیشتر مخاطب رسانه و فضای مجازی هستند و باید هوشیارانه تر در این حوزه عمل كنیم چرا كه با یك جنگ نرم از سوی دشمن برای ضربه زدن به كانون خانواده مواجه هستیم.
مدیر كل امور بانوان استانداری كردستان اضافه كرد: در كنار فعالیت رسانه های ملی به رسانه محلی و منطقه ای نیز نیاز داریم البته باید فعالیت زنان در رسانه ها بیشتر شود چرا كه رسانه زبان گویای مطالبات زنان است.
وی به اهمیت و جایگاه رسانه ها اشاره كرد و گفت: رسانه ها در توسعه اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه نقش بسزایی دارد بنابراین وجود رسانه ها باعث ایجاد توسعه در همه زمینه ها می شود.
به گزارش ایرنا، دفتر اصلی سایت منطقه ای هانا خبر در شهرستان بوكان استان آذربایجان غربی است و 216 خبرنگار رسمی و افتخاری در 72 شهر در پنج استان كُردنشین غرب كشور با این سایت همكاری می كنند كه 114 نفر آنها زیر پوشش بیمه اجتماعی هستند ضمن اینكه مجوز 19 دفتر جدید نیز برای این سایت در دست صدور است.
در این مراسم ضمن راه اندازی دفتر سایت خبری هانا در شهرستان مرزی بانه، از فعالان رسانه ای این سایت خبری با اهدای لوح تقدیر شد.
شهرستان مرزی بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 كیلومتری غرب سنندج مركز استان كردستان واقع شده است.
7469/9102