155 بانوي امدادگر به خدمات رساني در نوروز مي پردازند

تهران- ايرنا- رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر، از سازماندهي 155 بانوي امدادگر به منظور ارايه خدمات حمايتي و امدادي به زنان آسيب ديده و متاثر از حوادث احتمالي در تعطيلات نوروز 98 خبر داد و گفت: اين نيروهاي متخصص در قالب ٣١ تيم توانا به ارائه خدمات يادشده خواهند پرداخت.

مرتضي سليمي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعي ايرنا، اظهار داشت: زنان جزيي از گروه هاي آسيب پذير در حوادث و سوانح به شمار مي روند كه به دليل ويژگي هاي جسمي خاص خود بايد از كمك هاي ويژه نيروهاي امدادي (تيم هاي توان خواهران) در حوادث و سوانح برخوردار شوند.
وي ادامه داد: كمك به زنان آسيب ديده و متاثر در انواع حوادث و سوانح بايد با حضور گروه هاي واكنش سريع امدادگران زن به صورتي ارايه شود كه تبعات ناشي از استرس و اضطراب را در اين گروه هاي آسيب پذير كاهش دهد.
رئيس سازمان امداد و نجات با اشاره به ارائه طيف وسيعي از فعاليت هاي بشردوستانه از سوي زنان در جمعيت هلال احمر گفت: آثار و بركات اين اقدامات در تحقق ارتقاي حضور اجتماعي اين زنان در پوشش سريع به انواع حوادث بسيار مفيد و حائز اهميت است.
سليمي توضيح داد: همه سعي مسئولين جمعيت هلال احمر در سال هاي اخير توجه ويژه به ارتقاي سطح كمي و كيفي حضور بانوان در فعاليت هاي آموزشي، حمايتي و امدادي بوده و تشكيل گروه هاي توانا از جمله اين اقدامات است.
وي اظهار داشت: تمام امدادگران و نجاتگراني كه در طرح امداد و نجات نوروزي هلال احمر حضور پيدا مي‌كنند، داراي تخصص ‌هاي جست ‌و جو و نجات بين شهري (جاده‌اي)، جست ‌و جو و نجات كوهستان و پيش ‌بيمارستاني هستند و تمام دوره‌هاي تخصصي لازم را گذرانده‌ اند.
به گفته سليمي، تمام اين نيروها يك ماه قبل از شروع كار، با شركت در دوره‌ هاي بازآموزي طرح نوروزي تمام مواردي را كه بايد به عنوان امدادگر و نجاتگر پايگاه در طول اجراي طرح بر آن تسلط داشته باشند، مي ‌گذرانند.
وي يادآور شد: در طرح ملي امداد و نجات نوروزي سال 98 در مجموع هزار و 421 پايگاه و پست امدادي در سطح تمام جاده ‌هاي كشور مشغول ارايه خدمات امدادي به هموطنان و مسافران نوروزي خواهند بود كه اكثر جاده‌ هاي كشور داراي پايگاه‌ هاي امداد و نجات بين شهري هستند و در محورهايي كه فاصله پايگاه‌ها زياد باشد، پايگاه‌هاي موقت امدادي ايجاد خواهد شد.
اين مقام مسئول در جمعيت هلال احمر تصريح كرد: همچنين امسال مجموعا سه هزار و 478 دستگاه خودروي امدادي و پشتيباني در اين طرح مشغول به فعاليت هستند در مجموع امسال ٣‌ درصد افزايش در منابع بكارگيري ‌شده داشته ‌ايم.
سليمي گفت: طرح ملي امداد و نجات و راهنمايي مسافران نوروزي هلال احمر امسال با هدف كاهش تلفات و حوادث جاده اي نوروز 98 با گستردگي و تنوع بيشتري در محورهاي ارتباطي سراسر كشور اجرا خواهد شد.
رئيس سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر از مردم خواست تا در صورت قرارگرفتن در وضعيت هاي اضطراري و پيچيده انواع حوادث و سوانح جاده اي، دريايي و كوهستاني با شماره 112 مركز پاسخگويي به انواع حوادث سازمان امداد و نجات جمعيت هلال احمر در سراسر كشور تماس بگيرند.
اجتمام**7029*1834