سرمایه گذاری نفتی روسها در عراق از10 میلیارد دلار فراتر رفت

بغداد - ایرنا - سرمایه گذاری روسیه در بخش نفت و گاز عراق از مرز 10 میلیارد دلار فراتر رفت.

به گزارش ایرنا، 'ماكسیم ماكسیموف' سفیر روسیه در بغداد روز پنجشنبه در سخنانی گفت كه میزان سرمایه گذاری شركت های روسی در بخش نفت و گاز عراق به بیش از 10 میلیارد دلار رسیده است.
وی تاكید كرد كه شركت های روسی در حال برنامه ریزی برای افزایش این رقم هستند و قصد ندارند به این میزان سرمایه گذاری بسنده كنند.
سفیر روسیه گفت: شركت لوك اویل هم اكنون در حال اجرای طرحی توسعه میدان 'القرنه الغربیه' است كه از مارس 2014 استخراج روزانه 400 بشكه از آن آغاز شده است.
وی بدون ارائه جزییات بیشتر گفت كه این شركت روسی همچنین در حال اجرای طرح 'بلوك 10' درعراق است.
به گفته وی، شركت گازپروم روسیه نیز در حال اجرای یك طرح در منطقه 'بدره' در استان واسط عراق است.
ماكسیموف گفت كه شركت های روسیه در حال طراحی سرمایه گذاری های آینده و گسترش حضور و فعالیت خود در حوزه های نفت گاز عراق هستند.
به اعتقاد كارشناسان، توسعه روابط بین بغداد و مسكو در حال حاضر یك خواست دو جانبه است و بر همین اساس انتظار می رود حضور شركت های روسیه در امر بازسازی عراق و همچنین سرمایه گذاری در بخش نفت بیشتر شود.
این همكاری ها همان طور كه رسانه های روسی پیشتر بر آن صحه گذاشته اند، فقط به حوزه های اقتصادی محدود نخواهد شد و عراق نیز از گسترش روابط سیاسی با مسكو به منظور یافتن قدرت مانور بیشتر در برابر فشارهای آمریكا در مرحله پیش رو تن خواهد داد.
خاورم*4**380*