۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۲۳:۵۰
کد خبر: 83225627
۰ نفر
ملخ های صحرایی مهاجر به سواحل بندرعباس رسیدند

بندرعباس - ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان با جدی توصیف كردن هجوم دسته های ملخ مهاجر صحرایی گفت: روز گذشته صدها لاشه از این نوع ملخ در سواحل بندرعباس پیدا شد.

حمید دولتی عصر امروز چهارشنبه در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا پیدا شدن لاشه ملخ های دریایی در سواحل بندرعباس را نشان از نشست و برخاست های زیاد و افزایش خطر ریزش دسته های بیشتری از این آفت در روزهای آینده دانست.
وی با اشاره به اخطارسازمان خواربار و كشاورزی ملل متحد (فائو) در زمینه گسترده ترشدن محل فرود دسته های ملخ مهاجردر هرمزگان افزود: ردیابی این آفت باید به صورت جدی در دستور كار تمام ارگانها و نهادها ازجمله منابع طبیعی و آبخیزداری قرار بگیرد.
به گفته دبیرستاد ستاد ردیابی و مبارزه با ملخ های صحرایی هرمزگان هم اكنون علاوه براستقرار دو اكیپ ردیاب فائو، چهار تیم نیزعملیات مبارزه با این آفت را با استفاده از سم های شیمیایی موثر درشهرستانهای بندرلنگه، سیریك، میناب و بندرعباس انجام می دهند.
دولتی خاطرنشان ساخت: با حمایت موثر رئیس سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان به ازای هریك از مراكز خدمات جهاد كشاورزی در سطح این استان یك اكیپ ردیابی مجهز به سیستم های پیشرفته مستقر شده است.
وی یاد آور شد: با توجه به تلاش بی وقفه پرسنل سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان در زمینه ردیابی و مبارزه، تاكنون هیچ خسارتی به زمین های كشاورزی و باغهای این استان گزارش نشده است.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان ابراز داشت: هم زمان با ورود دسته های ملخ صحرایی به شرق، غرب و حتی مركز این استان ازجمله بندرعباس ( دهستان شمیل) عملیات مبارزه و پاكسازی در زمین های آلوده درحال انجام است.
وی با بیان اینكه تیم های پایش و ردیابی در حال بررسی مناطق مختلف این استان هستند گفت: در صورت لزوم تیم های عملیاتی بیشتری جهت مبارزه با ملخ های مهاجر و جلوگیری از بروز هرگونه خسارتی اعزام می شوند.
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان تصریح كرد: عملیات سمپاشی مناطق آلوده استان به ملخ های صحرایی تا زمان نابودی كامل دسته های آنها بدون وقفه ادامه دارد.
وجود اولین دسته ملخ های مهاجر صحرایی دریایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه امسال در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه درغرب این استان گزارش شد.
این ملخ ها كه بومی كشورعربستان هستند به علت نبود بارش و غذای كافی به مناطق مختلف از جمله یمن، عمان و ایران (از طریق آبهای خلیج فارس) مهاجرت كرده اند كه سازمان فائو هشدار مهاجرت آنها را از قبل به تعدادی از كشورها داده بود.
دومین گزارش از ورود این آفت به هرمزگان دوم اسفندماه از بخش سندرك میناب واقع در شرق این استان( درفاصله 450كیلومتری از كانون اول در بندرلنگه) دریافت شد كه نشان می دهد ملخ های صحرایی با عبور از كشور عمان، دریای عمان و سواحل مكران وارد خاك ما شده اند.
ملخ صحرایی دریایی می تواند حدود 200 تا 300 كیلومتر بدون نشستن پرواز كند و اگر سریع با دسته های مهاجر آن (هردسته شامل 250 تا 300 میلیون ملخ) مبارزه نشود تخم ریزی كرده و هرروز بر تعداد شان اضافه می شود.
مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان اضافه كرد: با وجود عملیات ردیابی و مبارزه با ملخ های صحرایی و استفاده از دو فروند هواپیمای سم پاش؛ متاسفانه هر روز شاهد افزایش دسته ها و هجوم آنها به مراتع و جنگل های منتهی به مزارع كشاورزی و باغها هستیم .

**حمله ملخ های مهاجر به مراتع شمیل در بندرعباس:
دولتی گفت: متاسفانه امروز چهارشنبه ریزش دسته های ملخ مهاجر صحرایی جدید با فاصله 2 تا 3 كیلومتری از باغها و مزارع كشاورزی دهستان شمیل واقع در 60 كیلومتری شرق بندرعباس گزارش شده است.
وی تاكید كرد: با توجه به هشدار سازمان فائو در زمینه ورود پنج تا 10 برابری ملخ های مهاجر صحرایی و تخم گذاری آنها در شهر های ساحلی هرمزگان و نزدیك شدن به زمان خروج پوره ها از تخم، اوایل سال آینده خورشیدی(سه هفته دیگر) شاهد هجوم پر تعداد این آفت به مزارع و باغهای این استان خواهیم بود.
این منبع خواستار همكاری بی وقفه و همه جانبه دستگاههای اداری ازجمله محیط زیست، اداره كل منابع طبیعی، راه و شهرسازی و همچنین نیروهای مسلح و حتی بهره برداران برای مبارزه و جلوگیری از حمله این آفت خطرناك و نابود كننده به مزارع و باغهای این استان شد.

** دامنه خطر حمله ملخ های مهاجر صحرایی
از آنجایی كه جمعیت هر دسته ملخ صحرایی مهاجربین 250 تا 350 میلیون عدد اعلام شده و اینكه هر یك از آنها 85 تا 90 تخم می گذارد، می توان تخمین زد در صورت مبارزه نكردن تنها جمعیت یكی از دسته ها با گذراندن دوره سه هفتگی تكاملی (ازپورگی تا بلوغ) به چند میلیارد عدد افزایش می یابد.
ملخ های صحرایی در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع آنها را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی كه دارند باعث قحطی نیز می شوند.

** رییس سازمان حفظ نباتات ایران
رییس سازمان تحفظ نباتات ایران گفته است: به دلیل بارندگی در جنوب و جنوب شرق كشور كه كانون ملخ صحرایی است با افزایش تهاجم ملخ‌ها مواجه خواهیم بود كه برای مبارزه و كنترل با آنها نیاز به كمك و پشتیبانی دستگاههای دولتی داریم.
محمد علی باغستانی اعتبار سالیانه سازمان بحران استان‌ها برای مبارزه با ملخ های صحرایی را بین 40 تا 50میلیارد ریال ذكر كرد و گفت: با توجه به شرایط ویژه‌ای كه امسال به وجودآمده نیاز به اعتبارات بیشتری است.
به گفته وی سال زراعی گذشته در سطح 108 هزارهكتاراز اراضی كشور با انواع ملخ مبارزه شد و با كنترل ملخ آسیایی از وارد آمدن هرگونه خسارتی به بخش كشاورزی كشور جلوگیری شد.
'وسعت زمین های كشاورزی هرمزگان 259هزار هكتار با تولید سالانه دو میلیون و 300هزارتن محصول زراعی و باغی اعلام شده كه بیشترین آن به میزان یك میلیون و 650هزار تن شامل سبزی و صیفی خارج از فصل است'.
آخرین گزارش ازحمله ملخ های مهاجر صحرایی دریایی (درغرب هرمزگان) به بندرلنگه به سال 1368هجری خورشیدی برمی گردد درحالیكه سال 92 نیز درشرق این استان در سطح سه هزار هكتار با آفت خطرناك ملخ صحرایی مبارزه شد.
طبق اعلام مدیریت حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزی هرمزگان از سال 92هجری خورشیدی تا چهارم بهمن ماه امسال ریزش ملخ صحرایی مهاجر در این استان گزارش نشده است.
6048/ 6149