تاب‌آوری اجتماعی با علوم شناختی افزایش می‌یابد

تهران- ایرنا- دبیر ستاد توسعه علوم شناختی، ورود فناوری‌های علوم شناختی به جامعه و استفاده آحاد مردم از آنها را مهم‌ترین برنامه پنج ساله دوم فعالیت این ستاد برشمرد كه افزایش تاب‌آوری اجتماعی با استفاده از علوم شناختی، یكی از اهداف آن است.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر «مجید نیلی» بعد از ظهر چهارشنبه، همزمان با هفته آگاهی از مغز و در مراسم راه‌اندازی «پردیس مغز من» افزود: در 5 سال گذشته ستاد با توجه به شناخت مغز و كاركردهای آن كه همواره یكی از سوالات بشر بوده، تلاش كرده زیرساخت‌های اولیه در تقویت نیروی انسانی را ایجاد كرده و به این واسطه مانع از مهاجرت نیروی انسانی فرهیخته شود.
وی گفت: علوم شناختی در مقطع زمانی است كه تئوری‌های لازم توسعه پیدا نكرده است، بنابراین فرصت مناسبی برای جوانان ما فراهم شده كه در این حوزه جدید فعال باشند.
نیلی افزود: در پنج سال نخست فعالیت ستاد، سعی شد زیرساخت‌های موجود را توسعه دهیم، در نظر داریم طی پنج سال آینده پس از تسریع این حوزه در كشور و فعالیت ستاد، علاوه بر ادامه مرزهای توسعه كشور، این علوم و فناوری‌های مربوط به آن را در میان مردم و برای استفاده آحاد جامعه قرار دهیم.
دبیر ستاد توسعه علوم شناختی افزود: امروزه سرمایه بزرگ هر كشور سرمایه شناختی مردم آن است و ستاد در تلاش است علوم و فناوری شناختی را از مقطع پیش دبستانی تا دانشگاه توسعه دهد.
وی افزود: هفته «آگاهی از مغز» برای این برگزار می‌شود كه آحاد جامعه با كاركرد مغز آشنا شوند، پردیس مغز نیز یكی دیگر از این بسترها است تا زیرساختی برای افزایش آگاهی محققان و شركت‌ها در راستای شناخت مغز و رشد این دانش مهیا شود.
وی در پایان، كاربرد علوم شناختی در مسائل كلان اجتماعی و تغییر نگرش و افزایش تاب‌آوری در برابر مشكلات جامعه را یكی دیگر از اهداف توسعه علوم شناختی در سال‌های آینده بیان كرد و گفت: درك ما از شرایط می‌تواند پایداری و تاب‌آوری اجتماع را افزایش دهد.
به گزارش ایرنا، نخستین پردیس مغز و علوم شناختی كشور با نام «پردیس مغز من» به عنوان بزرگترین پردیس درخاورمیانه امروز چهارشنبه با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس جمهوری در باغ كتاب تهران راه اندازی شد.
در مراسم راه اندازی «پردیس مغز من»، «سورنا ستاری» معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، «منصور غلامی» وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، «ایرج حریرچی» قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، «كمال خرازی» مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در امور توسعه علوم شناختی و جمعی از محققان، پژوهشگران و صاحبنظران حوزه علوم و فناوری های شناختی حضور داشتند.
پردیس مغز من به عنوان بزرگترین پردیس در خاورمیانه كه نتیجه كار تحقیقاتی و بررسی پردیس های مختلف در دنیاست، ظرف یكسال گذشته طراحی و امروز در پنجمین روز از هفته آگاهی از مغز (4تا 11 اسفند ماه) به بهره برداری رسید.
این پردیس، در نوع خود اولین مركز علم (ساینس سنتر) ایران در حوزه مغز و علوم شناختی است.
این مركز علمی از پنج بخش ساختار مغز، مغزهای متفاوت، مغز سلولی، مغزهای آینده و بخش شناختی تشكیل شده و با 19 ابزار و تجهیزات شامل سنجش اعصاب، شبیه سازی ام آر ای، بازی های شناختی، مغز شفاف، سیستم بینایی، تاریخچه شناخت مغز و دیگر حوزه های علوم اعصاب شناختی و دانش شناختی كه توسط محققان كشور ساخته شده تجهیز و راه اندازی شد.
این پردیس در باغ كتاب در كنار دیگر مراكز علمی در زمین 600 متری برای افزایش دانش و آگاهی اقشار مختلف مردم، دانشجویان و دانش آموزان به ویژه مقاطع متوسطه اول و دوم درنظر گرفته شده است.
هفته آگاهی از مغز امسال برای چهارمین سال متوالی با حمایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی در سطح كشور برگزار می شود.
**علمی**9340** 1055