اعطای گرنت 65هزار دلاری دانش‌بنیان ایرانی به دانشمندان مسلمان

تهران- ایرنا- یك‌ شركت دانش‌بنیان ایرانی و از حاضران در پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، 65 هزار دلار گرنت در قالب تجهیزات آزمایشگاهی به دانشمندان مسلمان اعطا می‌كند.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا از بنیاد مصطفی (ص)، دومین پنل پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی بعد از ظهر امروز چهارشنبه در مركز بین‌المللی علوم شیمی و زیستی (ICCBS) دانشگاه كراچی پاكستان برگزار شد.
پروفسور «جكی یینگ» برگزیده جایزه مصطفی (ص) 2015 ریاست دومین پنل پنجمین نشست استپ را برعهده دارند.
در این نشست «رسول دیناروند» عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص)، «حسن اعزازی» از دانشگاه آمریكایی قاهره و «سیدمحمد نوربخش» در موضوع تجاری‌سازی در حوزه سلامت؛ كمبود منابع و راهكارهایی برای همكاری سخنرانی كردند.
در این نشست مدیرعامل یك شركت دانش‌بنیان ایرانی در توضیح گرنت 65 هزار دلاری گفت: در این دوره از نشست استپ، ما گرنت 65 هزار دلاری را برای تجهیزات آزمایشگاهی دانشمندانی اختصاص داده‌ایم كه پروپوزال ارائه دهند.
این افراد در سه روزی كه نشست برپاست آموزش می‌بینند و در نهایت 10 نفر منتخب می‌شوند تا آزمایشگاه‌های آن‌ها برای تحقیقات تجهیز شود.

** تحلیل سیگنال‌های مغزی بدون آسیب
دكتر «سیدمحمد نوربخش» پزشك ایرانی در مورد فعالیت‌های این شركت دانش‌بنیان نیز گفت: ما تجهیزات ثبت مغزی و قلبی تولید می‌كنیم، با این تجهیزات می‌توان بیماری‌ها را تشخیص داد یا میزان اثربخشی داروها را سنجید.
وی همچنین با اشاره به راهكار نوروفیدبك در این دستگاه‌ها خاطرنشان كرد: این دستگاه‌ها كه استفاده كلینیكی هم دارد بیماری‌های عصبی را در بیمار تشخیص داده و با تحلیل سیگنال‌های مغزی بدون آسیب یا روش‌های تهاجمی راهكارهای درمانی برای این بیماری‌ها ارائه می‌دهد.
به گفته وی افسردگی، اضطراب، بیش‌فعالی، وسواس و وزوز گوش از جمله بیماری‌هایی است‌ كه با این ابزار قابل درمان خواهد بود.

** آزمایشگاه نانو زیستی
در ادامه نشست، پروفسور «جكی یینگ» برگزیده جایزه مصطفی (ص) 2015 در ابتدای این پنل توضیح مختصری در مورد فعالیت‌های آزمایشگاه نانوزیستی (NanoBiolab) ارائه داد كه خود مدیریت آن را برعهده دارد.
وی یكی از دستاوردهای اخیر این مركز تحقیقاتی را تولید انسولین نانو دارو برای درمان بیماران دیابتی دانست و همچنین از طراحی كیت‌های تشخیصی برای طراحی سریع‌تر بیماری‌های ویروسی و باكتریایی مانند ویروس زیكا یا باكتری «ای كولای» خبر داد.
دیناروند در ادامه این نشست در غیبت «سعید سركار»، دیگر عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) به جای او سخنرانی و مركز تحقیقات نانو در دانشكده داروسازی دانشگاه علوم پزشكی تهران را معرفی كرد.
وی گفت: این مركز در سال 2004 به صورت مجازی و بدون تخصیص ساختمان یا تجهیزاتی و بودجه دولتی تاسیس شد و ما تا سال 2017 از بودجه دولتی استفاده می‌كردیم.
عضو هیات مدیره بنیاد مصطفی (ص) اضافه كرد: بودجه دولتی تخصیص داده شده به این مركز در سال 2018 حدود 500 هزار دلار بوده است.
وی از افزایش این بودجه در سال 2019 خبر داد و افزود: بودجه یاد شده فقط برای تحقیقات است و بودجه جاری مركز نیست.
دیناروند مهم‌ترین هدف این مركز را انجام تحقیقات میان رشته‌ای برشمرد و افزود: آموزش و تحقیق، تجاری‌سازی و توسعه فناوری از جمله اهداف و ماموریت‌های ما است.
حوزه‌های تحقیقاتی این مركز به گفته وی مهندسی ذرات نانو، سلول‌های بنیادی، كشت سلولی و پزشكی مولكولی است.
وی اضافه كرد: تاكنون سه شركت از این مركز منشعب شده‌اند و یك اتاق تمیز برای انجام آزمایش‌ها توسط بخش خصوصی در مركز توسعه داده شده است.

* ثبت اختراع مهم‌ترین چالش جهان اسلام در فناوری
در ادامه نشست، استاد دانشگاه آمریكایی قاهره با موضوع ظرفیت‌های تحقیقاتی در جهان اسلام و چالش‌ها سخن گفت.
دكتر حسن اعزازی ابتدا چالش‌ها را همچون «تحقیقات‌ كاربردی در برابر تحقیقات بنیادین، فرار مغزها و جمعیت خارج از كشور (اسپورا)، تامین منابع، نوآوری و كارآفرینی، مالكیت فكری، شركت‌های اسپناف (منشعب) شده و سهم دانشگاه، درك بازار و از همه مهم‌تر ثبت اختراع (پتنت) و شیوه‌های آن» برشمرد.
رئیس گروه شیمی دانشگاه آمریكایی قاهره تصریح كرد: 90 درصد از دانشمندان جوان ما نمی‌دانند پتنت چیست و چطور باید از آن در راستای هدف خود استفاده كنند.
وی همچنین با استناد به مطالعه‌ای بین‌المللی گفت: مردم در اروپا و آسیا، حوزه سلامت را اولین اولویت بودجه‌بندی كشورها دانسته‌اند كه از اهمیت این حوزه خبر می‌دهد.
اعزازی بر اهمیت تحقیقات راهبردی میان رشته‌ای تاكید كرد و گفت: علوم تجربی و مهندسی باید با هم تركیب شوند و امروز وجود آزمایشگاه شیمی بدون پرینتر سه بعدی، لیزر و دستگاه سیانسی معنی ندارد.
پنجمین دوره نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، در زیرشاخه‌های بیماری‌های واگیر و غیرواگیر در حوزه سلامت با موضوعات پیشگیری، تشخیص و درمان از 8 تا 11 اسفند در دانشگاه كراچی در حال برگزاری است.
یكی از فعالیت‌های كلیدی پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، تاكید بر نقش دانشمندان زن جهان اسلام در توسعه علم و فناوری و حضور پررنگ آنان در این دوره از نشست استپ خواهد بود.
این دوره از نشست استپ، به بررسی چالش‌های جهان اسلام در حوزه سلامت می‌پردازد و تازه‌ترین رویكردها و دستاوردهای دارویی برای مواجه با این چالش‌ها در آن بررسی خواهد شد.
در حاشیه برگزاری پنجمین نشست تبادل تجربیات علم و فناوری (STEP) در كشورهای اسلامی، سومین نمایشگاه آشنایی صنایع با دستاوردهای دانشمندان جهان اسلام نیز برپا می شود و شركت ها و سرمایه‌گذاران، همراه مهندسان و دانشمندانی كه در تولیدات و خدمات جدید، موفقیتهایی را كسب كرده‌اند، در این نشست چهار روزه با یكدیگر دیدار خواهند كرد. نشست «ایسا» همزمان با نشست استپ در دانشگاه كراچی ادامه خواهد داشت.
نشست تبادل تجربیات علم و فناوری(STEP) در كشورهای اسلامی، فرصتی خواهد بود تا دانشمندان كشورهای اسلامی و محققان جهان اسلام با یكدیگر دیدار كرده و دستاوردها و تجربیات موفق خود را برای یكدیگر و همچنین دانشمندان جوان به اشتراك بگذارند.
علمی **9207** 1055