۸ اسفند ۱۳۹۷،‏ ۱۷:۲۳
کد خبر: 83225229
۰ نفر
حمایت جمعی از مستندسازان از فعالان محیط زیست

تهران- ایرنا- جمعی از مستندسازان و فعالان سینمای مستند ایران در نامه ای به آملی لاریجانی، رئیس قوه قضاییه از فعالان بازداشت شده محیط زیست حمایت كردند.

به گزارش ایرنا در نامه مستند سازان خطاب به رئیس قوه قضاییه آمده است: بیشتر از یك سال از بازداشت جمعی از فعالان و دلسوزان محیط زیست كشور می‌گذرد. بهمن سال گذشته 8 نفر از این فعالان شامل امیرحسین خالقی، هومن جوكار، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده كاشانی، مراد طاهباز و كاووس سیدامامی بازداشت شدند و كاووس سیدامامی در زندان جان باخت.
این نامه می افزاید: این افراد بیشتر عمر خود را به روشنگری و افزایش حساسیت‌ها نسبت به محیط زیست در خطر ایران و نجات حیات وحش كشورمان پرداخته‌اند، از جمله حافظان اصلی یوزپلنگ آسیایی كه به نماد و سمبل محیط زیستی ایران بدل شده، بوده اند و هیچ اغراق نیست كه بگوییم اگر یوزپلنگ آسیایی هنوز در دشتهای ایران نفس می كشد، ثمره‌ همت همین گروه كوچك بوده است.
امضا كنندگان این نامه افزودند: حسن نیت و خدمات این مردان و زنان طی سال‌های گذشته به محیط زیست این سرزمین بر بسیاری از ما مستندسازان پوشیده نیست. آنها بارها دست بسیاری از ما را گرفته اند و به اعماق كویرها و دشت‌های كشور برده اند و سر دوربین‌های ما را به سمت مشكلات و دغدغه‌های مغفول محیط زیست میهنمان چرخانده اند.
در این نامه آمده است: اما حالا متهم به جرمی شده اند كه آخرین اتهام باور كردنی برای آنها بود، جاسوسی و خیانت به میهن، اتهام افساد فی الارض برای كسانی كه هركس می شناسدشان جز آبادانی در این ارض از آنها سراغ ندارد. در حالی كه وزیر اطلاعات، رئیس سازمان محیط زیست، هیات چهار نفره‌ رئیس جمهوری و برخی دیگر از مسئولان دولت و نمایندگان مجلس و بسیاری از وكلا و فعالان محیط زیست ایران و جهان با بیانیه‌ها و مصاحبه‌های متعدد به اتهامات تردید وارد می كنند یا رسما از بی گناهی این افراد می گویند و هر روز به جمع شاهدان بی‌گناهی آنها افزوده می شود.
آنان در این نامه نوشته اند: درخواست ما از شما دادرسی شفاف، عادلانه و برگزاری دادگاه علنی، اعطای حق انتخاب آزادانه‌ وكیل به متهمان، برخورداری وكلا از حق صحبت و ارتباط كامل با موكلان و اطلاع دقیق از پرونده و اتهامات وارده و رسیدگی فوری، عادلانه و شفاف به روند و دلایل بازداشت‌ها و فرایند بازجویی‌هاست.
این نامه را 160 نفر از مستندسازان امضا كرده اند.
اجتمام * 3063